Верховна рада України відхилила законопроект 3719, який під виглядом захисту ІКТ-ринку скасовував необхідність судового рішення на вилучення серверів

Парламент України на засіданні 23 лютого не прийняв законопроект №3719 від 24.12.2015 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо окремих питань слідчих дій з метою забезпечення додаткових гарантій законності при їх проведенні».

Цей законопроект в першому варіанті містив ряд корисних норм. Відповідно до декларованої мети законопроекту – припинення безпідставного вилучення електронних інформаційних систем (їх частин) для захисту прав їх власників – в першому варіанті документу передбачалась повна заборона тимчасового вилучення електронних інформаційних систем або їх частин (діюча норма КПК передбачає можливість тимчасового вилучення за рішенням суду). 

ІнАУ активно підтримувала закладені в законопроекті ідеї. Саме з ініціативи ІнАУ в Рекомендаціях парламентських слухань "Реформи галузі інформаційно-комунікаційних технологій та розвиток інформаційного простору України" з’явилась положення про необхідність заборони припинення функціонування або вилучення комп’ютерної техніки під час проведення слідчих дій. ІнАУ проводила прес-конференції и направляла листи в підтримку законопроекту.

Але при підготовці законопроекту до другого читання відбулась підміна, яка не тільки відмінила повну заборону на вилучення серверів, але й закамуфлювала скасування необхідності судового рішення на вилучення, що видно з таблиці:

Діюча редакція КПК,

Стаття 168. Порядок тимчасового вилучення майна

Зміни, передбачені до ст. 168 в законопроекті 3719, прийняті у першому читанні

Зміни, передбачені до ст. 168 в законопроекті 3719, подані до другого читання

Тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв’язку для вивчення фізичних властивостей, які мають значення для кримінального провадження, здійснюється лише у разі, якщо вони безпосередньо зазначені в ухвалі суду.

Забороняється тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв’язку. 

Забороняється тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв’язку, крім випадків, коли їх надання разом з інформацією, яка на них міститься, є необхідною умовою проведення експертного дослідження

 

             Оскільки заклики ІнАУ залишити формулювання ст 168 у редакції законопроекту 3719, прийнятій у 1-му читанні, не були почуті, ІнАУ цього понеділка звернулась до керівників парламентських фракцій листом не підтримувати формулювання ст. 168, підготовлені до 2-го читання (див. Лист №26/1-11 від 20.02.2017 щодо проекту Закону України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо забезпечення дотримання прав та свобод осіб під час проведення окремих слідчих (розшукових) дій» (реєстраційний № 3719)

            У підсумку весь законопроект було відхилено, і одіозні зміни щодо відміни діючої норми ст. 168 КПК про необхідність ухвали суду, в якій мають бути безпосередньо зазначені об’єкти вилучення, не прийняті.