Парламент України на засіданні 23 лютого не прийняв законопроект №3719 від 24.12.2015 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо окремих питань слідчих дій з метою забезпечення додаткових гарантій законності при їх проведенні».
Цей законопроект в першому варіанті містив ряд корисних норм. Відповідно до декларованої мети законопроекту – припинення безпідставного вилучення електронних інформаційних систем (їх частин) для захисту прав їх власників – в першому варіанті документу передбачалась повна заборона тимчасового вилучення електронних інформаційних систем або їх частин (діюча норма КПК передбачає можливість тимчасового вилучення за рішенням суду).
ІнАУ активно підтримувала закладені в законопроекті ідеї. Саме з ініціативи ІнАУ в Рекомендаціях парламентських слухань "Реформи галузі інформаційно-комунікаційних технологій та розвиток інформаційного простору України" з’явилась положення про необхідність заборони припинення функціонування або вилучення комп’ютерної техніки під час проведення слідчих дій. ІнАУ проводила прес-конференції и направляла листи в підтримку законопроекту.
Але при підготовці законопроекту до другого читання відбулась підміна, яка не тільки відмінила повну заборону на вилучення серверів, але й закамуфлювала скасування необхідності судового рішення на вилучення, що видно з таблиці:
Діюча редакція КПК, Стаття 168. Порядок тимчасового вилучення майна |
Зміни, передбачені до ст. 168 в законопроекті 3719, прийняті у першому читанні |
Зміни, передбачені до ст. 168 в законопроекті 3719, подані до другого читання |
Тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв’язку для вивчення фізичних властивостей, які мають значення для кримінального провадження, здійснюється лише у разі, якщо вони безпосередньо зазначені в ухвалі суду. |
Забороняється тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв’язку. … |
Забороняється тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв’язку, крім випадків, коли їх надання разом з інформацією, яка на них міститься, є необхідною умовою проведення експертного дослідження … |
Оскільки заклики ІнАУ залишити формулювання ст 168 у редакції законопроекту 3719, прийнятій у 1-му читанні, не були почуті, ІнАУ цього понеділка звернулась до керівників парламентських фракцій листом не підтримувати формулювання ст. 168, підготовлені до 2-го читання (див. Лист №26/1-11 від 20.02.2017 щодо проекту Закону України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо забезпечення дотримання прав та свобод осіб під час проведення окремих слідчих (розшукових) дій» (реєстраційний № 3719)
У підсумку весь законопроект було відхилено, і одіозні зміни щодо відміни діючої норми ст. 168 КПК про необхідність ухвали суду, в якій мають бути безпосередньо зазначені об’єкти вилучення, не прийняті.