Стратегія з протидії Інтернет-цензурі в Україні

СТРАТЕГІЯ

протидії Інтернет-цензурі

            Інтернет Асоціація України розуміє, що впровадження в Україні адміністративно-технічного механізму блокування доступу до ресурсів мережі Інтернет під будь-яким приводом через невеликий проміжок часу призведе до фактичного використання цього механізму для політичної цензури та боротьби з інакомисленням. Тому позиція ІнАУ — протидія спробам впровадження цього механізму.

            Стратегією ІнАУ по боротьбі з Інтернет-цензурою є:

 

1. ІНФОРМУВАННЯ

            Інформування зацікавлених осіб та широкого кола користувачів Інтернету щодо особливостей технічної побудови Інтернет-цензури, а саме:

            - Так як стандартне обладнання, на якому побудовані мережі в Україні, не мають функції цензури, до фактичного блокування першого сайту потрібно перебудувати всі мережі всіх українських операторів, а саме: замінити мережеве обладнання на таке, що підтримує функцію цензури, налаштувати відповідне програмне забезпечення. Це потребує 1-2 років часу та до $1 млрд інвестицій. Таке переобладнання змусить значну частину операторів лишити ринок, що істотно знизить конкуренцію, призведе до значного росту цін на доступ до Інтернету та до падіння якості надання цих послуг;

            - Жодна із технічних систем цензури, що існують, неспроможна забезпечити 100% блокування доступу до ресурсів, що підпадають під дію цензури. Будь-хто, хто цілеспрямовано шукає доступ до таких ресурсів, завжди отримає до них доступ. Єдине, на що придатні системи цензури — обмежити доступ до сайтів лише тим, хто не шукає цього доступу цілеспрямовано. Таким чином, єдина реальна практично досяжна мета цензури — звуження кола розповсюдження інформації. Ця мета ідеально підходить для політичної цензури, але повністю непридатна для заборони розповсюдження дитячого порно, інформації про засоби планування терактів, інформації, що порушує авторські права, гральні сервіси та інше, на що звертають увагу захисники ідеї впровадження цензури;

            - Впровадження технічного механізму Інтернет-цензури поставить Україну до одного ряду з такими країнами, де цей механізм існує: Китаю, Ірану, Росії. Водночас країни західної цивілізації  із розвиненою демократію, до яких Україна декларує прагнення, такого механізму принципово не мають, наприклад: Швеція, Фінляндія, США.

            - Прийняття офіційної позиції ІнАУ щодо Інтернет-цензури: листа-заяви, у якому ІнАУ у явному вигляді виступає проти впровадження технічного механізму Інтернет-цензури в Україні та обґрунтовує цю позицію.

 

            Інформування проводитиметься: офіційними листами у відповідні організації, участю з відповідними докладами у конференціях, участю у робочих групах щодо цензури, участю у робочих групах розробників законопроектів, консультаціями із зацікавленими особами, спілкуванням із журналістами.

 

2. АНАЛІЗ НЕБЕЗПЕК

            Головною небезпекою є прийняття законів та підзаконних актів, що під будь-яким приводом змушують операторів українського сегменту мережі Інтернет блокувати доступ до деяких ресурсів мережі Інтернет. Тому для завчасного реагування на такі загрози Комітет постійно мониторить законопроекти та постанови (проекти постанов) органів влади, які включають до себе вимоги такого блокування.

 

3. РЕАГУВАННЯ

            У разі виявлення небезпеки впровадження Інтернет-цензури члени Комітету та ІнАУ загалом прагнуть не допустити впровадження такого законопроекту або постанови у життя. Для цього використовуються: листи із роз'ясненням небезпеки такого рішення до органу влади (“Офіційна позиція ІнАУ щодо Інтернет-цензури” або окремі листи), автору законопроекту, відкриті листи, прес-конференції та спілкування із представниками ЗМІ, участь у спільних робочих групах та комітетах щодо таких проектів.

 

            Реалізація цієї Стратегії покладається на Комітет ІнАУ з питань захисту прав людини та свободи слова.