Лист № 22 від 24.02.2023 РНБО щодо припинення неправомірних дій ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» та вжиття заходів для забезпечення стабільної діяльності постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг

Вихідні реквізити
Вих. № 22 від 24.02.2023
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
РНБОУ, Рада національної безпеки і оборони України

Секретарю Ради національної безпеки і оборони України

ДАНІЛОВУ О.М.

Вих. № 22

від 24.02.2023

 

Щодо неправомірних дій ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» та вжиття

заходів для забезпечення стабільної діяльності постачальників

електронних комунікаційних мереж та/або послуг

 

Шановний Олексію Мячеславовичу!

            Інтернет Асоціація України (далі – ІнАУ), яка об’єднує понад 230 суб’єктів господарювання у сфері інформаційно-комунікаційних технологій, значна частина яких є операторами електронних комунікацій, які надають послуги доступу до Інтернету, висловлюємо Вам свою повагу та звертаємося з наступним.

            Відповідно до Статуту, одним із напрямків діяльності ІнАУ є представництво та захист учасників в органах центральної та місцевої влади, інших державних та недержавних установах і організаціях з питань розвитку Інтернету, послуг в мережі Інтернет та ІКТ.

            З огляду на це, предметом нашого звернення до Вас є запобігання незаконному припиненню з початку березня 2023 року надання послуг з доступу до мережі Інтернет, інших електронних комунікаційних послуг в будинках у м. Київ, що знаходяться в управлінні ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» (код ЄДРПОУ 36520848).

            Відповідно до пункту 1 рішення РНБО України від 26 листопада 2022 року «Про забезпечення електронними комунікаційними послугами в умовах воєнного стану», введеного в дію Указом Президента України від 26 листопада 2022 року № 802/2022, в умовах відсічі збройній агресії російської федерації проти України та з метою гарантування безпеки держави, безпеки та сталості електронних комунікаційних мереж, постачальники електронних комунікаційних мереж та/або послуг (далі – постачальники) зобов’язані забезпечити надання електронних комунікаційних послуг з дотриманням установлених показників якості для переліку об’єктів, визначених відповідним розпорядженням Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій (НЦУ), з урахуванням можливої відсутності електроживлення на таких об’єктах щонайменше протягом трьох діб.

            Відповідно до частин першої-другої статті 115 Закону України «Про електронні комунікації», постачальники зобов’язані вживати відповідно до законодавства заходів щодо забезпечення сталого функціонування мереж електронних комунікацій, що використовуються для надання електронних комунікаційних послуг в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану, забезпечувати надання електронних комунікаційних послуг та брати участь в оповіщенні населення в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

            Виконуючи законодавчі вимоги щодо забезпечення країни безперебійним зв’язком в умовах воєнного стану, постачальниками вживаються усі максимальні заходи, в першу чергу, для цілодобового функціонування електронних комунікаційних мереж та надання якісних послуг, відновлення мереж після руйнацій внаслідок ракетних ударів російськими військами, також придбані альтернативні джерела електроживлення тощо.

            Разом з цим, в нинішніх умовах, окремі постачальники обмежені як у кадровому, фінансовому, так і часовому ресурсі, для захисту своїх та абонентів законних прав та інтересів, порушення яких спровоковане свавільними діями окремих суб’єктів.

            Раніше ІнАУ вже неодноразово зверталась до усіх заінтересованих державних органів з метою вирішення проблемних питань щодо розташування технічних засобів електронних комунікацій, які виникають з причин невиконання ОСББ та управлінськими компаніями Закону України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж» (далі – Закон про доступ), зокрема, щодо необхідності укладення між власником інфраструктури об’єкта доступу і замовником договорів з доступу (а не сервітуту), порядку визначення плати за доступ до елементів  інфраструктури об’єкта доступу тощо.

            Наразі, ігнорування цього Закону з боку ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» може мати вкрай критичні наслідки не лише для окремих постачальників, а й для жителів будинків у м. Київ, що знаходяться в управлінні цього товариства, яким може бути припинено надання електронних комунікаційних послуг, в т.ч. доступу до мережі Інтернет, на початку березня ц.р.

            Суть проблеми, яка потребує негайного вирішення, полягає в наступному.

            З метою розташування технічних засобів електронних комунікацій для надання електронних комунікаційних послуг між провайдерами та ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» укладено договори сервітуту, якими був визначений певний розмір плати.

            На початку 2023 року ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» інформувало постачальників про встановлення у договорах сервітуту нової щомісячної плати у розмірі 10 грн за одну квартиру, незалежно від того, чи надаються електронні комунікаційні послуги абонентам квартири, чи ні. Одночасно було запропоновано до 31.01.2023 з’явитись в офіс ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» для підписання додаткових угод до договорів сервітуту та попереджено, хто з постачальників не підпише такі додаткові угоди з умовами підвищення вартості, то з ними діючі договори сервітуту будуть розірвані.

            Деякі постачальники, які є учасниками нашої Асоціації, направили до ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» листи, в яких вказали на невідповідність дій щодо підвищення плати за договорами сервітуту вимогам Закону про доступ, просили надати інформацію щодо розрахунків цієї вартості, а також відкласти перегляд вартості послуг до припинення (скасування) в Україні воєнного стану.

            Тут слід зазначити, якби ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» виконувало Закон про доступ, то, по-перше, відповідно до частини третьої статті 17 Закону про доступ, періодична плата за доступ може встановлюватись виключно за наявності додаткових витрат власника інфраструктури об’єкта доступу на утримання елементів інфраструктури об’єкта доступу, пов’язаних з наданим доступом. А, по-друге, відповідно до частини сьомої статті 17 Закону про доступ, розмір плати за доступ до елементів інфраструктури об’єкта доступу визначається власником інфраструктури цього об’єкта доступу згідно з методикою визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об’єкта доступу, затвердженою відповідним державним органом влади згідно з цим Законом. У цьому ж Законі встановлено граничні величини періодичної плати за доступ за місяць.

            Тобто, якби ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» виконувало Закон про доступ, то повинно було б в обов’язковому порядку здійснити розрахунок такої плати, та її розмір був би значно нижчим, аніж фактично запропоновано (10 грн/1 квартира/місяць).

            ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» не надало відповідей на звернення постачальників. Натомість:

            з 01.02.2023 закрило для ТОВ «КОСМОНОВА» доступ у деякі будинки, де розміщено його електронні комунікаційні мережі;

            20.02.2023 самовільно від’єднало електронне комунікаційне обладнання ТОВ «НАШНЕТ» від електроживлення по деяким об’єктам надання електронних комунікаційних послуг;

            направило постачальникам листи про розірвання в односторонньому порядку договорів сервітуту з 01/02/03 березня 2023 року, не повідомляючи про причини такого свого рішення.

            Заборона працівникам постачальників у доступі до будинків з метою обслуговування власних електронних комунікаційних мереж та в межах укладених та діючих договорів, від’єднання електронного комунікаційного обладнання від електроживлення є нічим іншим, як несанціонованим втручанням в роботу електронних комунікаційних мереж. Тому, вважаємо, що такі дії ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» не лише порушують умови існуючих між сторонами договорів сервітуту, а і містять ознаки злочину, встановленого у ст. 361 Кримінального кодексу України. 

            Таким чином, складається ситуація, що ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА», ігноруючи договірні відносини та вимоги Закону про доступ, зокрема, щодо укладення з постачальниками договорів з доступу та, відповідно, встановлення періодичної плати за доступ у розмірі, не вищому за встановлений у пункті 3 частини сьомої статті 17 Закону про доступ, позбавляє постачальників права здійснювати законну господарську діяльність з використанням їх власного майна, а абонентів позбавляє можливості мати вибір постачальника, користуватись послугами від постачальника, з якими існують тривалі договірні відносини.

            ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» втручається у господарську діяльність постачальників, у яких є договори та зобов’язання перед користувачами електронних комунікаційних послуг та перед надавачами послуг, які постачальники отримують з метою забезпечення надання своїх послуг в будинки (зокрема, договори з обленерго тощо).

            Наслідком таких негативних дій ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» буде позбавлення абонентів права отримувати електронні комунікаційні послуги від постачальників, з якими у них укладено договори, а також мати доступ до інформації.

            З метою захисту прав наших учасників ми вже звертались до органів державної влади (Лист № 16/1-4 від 17.02.2023 Мінцифри, Держспецзв'язку, НЦУ та Мінрегіону 17.02.2023Лист № 20/1-4 від 24.02.2023 Мінцифри, Держспецзв'язку, НЦУ та Мінрегіону 24.02.2023 та Лист № 21 від 24.02.2023 АМКУ). Зокрема, НЦУ, реагуючи на наше звернення, звернулось до ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» з проханням врегулювати в робочому порядку всі спірні питання, див. за посиланням на вебсайті ІнАУ: https://inau.ua/sites/default/files/file/2302/vkhidniy-no-43-vid-22.02.2023.jpg

            Відповідно до Закону України «Про національну безпеку України», національними інтересами України визнано життєво важливі інтереси людини, суспільства і держави, реалізація яких забезпечує державний суверенітет України, її прогресивний демократичний розвиток, а також безпечні умови життєдіяльності і добробут її громадян. А, відповідно до статті 3 цього Закону, одним із фундаментальних національних інтересів України є: сталий розвиток національної економіки, громадянського суспільства і держави для забезпечення зростання рівня та якості життя населення.

            Враховуючи зазначене, з метою забезпечення стабільної діяльності постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг, надання електронних комунікаційних послуг усім категоріям користувачів, просимо розглянути на своєму засіданні питання забезпечення у період дії правового режиму воєнного стану власниками (володільцями) інфраструктури об’єктів доступу неухильного дотримання Закону України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж», а також умов договорів з доступу чи інших договорів, предметом яких є доступ до елементів інфраструктури з метою розташування технічних засобів електронних комунікацій для надання електронних комунікаційних послуг, в т.ч. договорів сервітуту.

            Просимо також рекомендувати утриматись від дій щодо необґрунтованого та безпідставного підвищення плати за доступ до інфраструктури чи розмірів плати, встановлених у договорах з доступу чи договорах сервітуту та зобов’язати власників (володільців) інфраструктури забезпечити постачальникам доступ до інфраструктури об’єктів доступу з метою забезпечення роботи електронних комунікаційних мереж цілодобово сім днів на тиждень.

            Про результати розгляду нашого звернення просимо повідомити письмово.

 

З повагою

Голова Правління ІНТЕРНЕТ АСОЦІАЦІЇ УКРАЇНИ                                 Олександр САВЧУК