Лист № 21 від 24.02.2023 АМКУ щодо припинення неправомірних дій ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА», які містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції

Вихідні реквізити
Вих. № 21 від 24.02.2023
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
АМКУ, Антимонопольний комітет України

Голові Антимонопольного комітету України

ПІЩАНСЬКІЙ О.С.

Вих. № 21

від 24.02.2023

 

Щодо неправомірних дій ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА», які містять

ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції

 

Шановна Ольго Станіславівно!

            Інтернет Асоціація України (далі – ІнАУ), яка об’єднує понад 230 суб’єктів господарювання у сфері інформаційно-комунікаційних технологій, значна частина яких є операторами електронних комунікацій, які надають послуги доступу до Інтернету, висловлюємо Вам свою повагу та звертаємося з наступним.

            Відповідно до Статуту, одним із напрямків діяльності ІнАУ є представництво та захист учасників в органах центральної та місцевої влади, інших державних та недержавних установах і організаціях з питань розвитку Інтернету, послуг в мережі Інтернет та ІКТ.

            До ІнАУ надійшли звернення від учасників – ТОВ «КОСМОНОВА» (ЄДРПОУ – 32074513), ТОВ «НАШНЕТ» (код ЄДРПОУ 36100735) та ТОВ «ПАВУТИНА. НЕТ» (код ЄДРПОУ 35076618), з проханням захисту їх прав від неправомірних дій ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» (код ЄДРПОУ 36520848), які полягають у односторонньому підвищенні плати за договорами сервітуту та розірвання договорів сервітуту з березня 2023 року з постачальниками, які не підписали додаткові угоди про збільшення вартості.

            ІнАУ вже неодноразово зверталась до усіх заінтересованих державних органів з метою вирішення проблемних питань щодо розташування технічних засобів електронних комунікацій, які виникають з причин невиконання ОСББ та управлінськими компаніями Закону України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж» (далі – Закон про доступ), зокрема, щодо необхідності укладення між власником інфраструктури об’єкта доступу і замовником договорів з доступу (а не сервітуту), порядку визначення плати за доступ до елементів  інфраструктури об’єкта доступу тощо.

            Наразі, ігнорування цього Закону з боку ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» може мати вкрай критичні наслідки не лише для окремих постачальників, а й для жителів будинків у м. Київ, що знаходяться в управлінні цього товариства, яким може бути припинено надання електронних комунікаційних послуг на початку березня ц.р.

            Суть проблеми, яка потребує негайного вирішення, полягає в наступному.

            З метою розташування технічних засобів електронних комунікацій для надання електронних комунікаційних послуг між провайдерами та ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» укладено договори сервітуту, якими був визначений певний розмір плати.

            На початку 2023 року ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» інформувало постачальників про встановлення у договорах сервітуту нової щомісячної плати у розмірі 10 грн за одну квартиру, незалежно від того, чи надаються електронні комунікаційні послуги абонентам квартири, чи ні. Одночасно було запропоновано до 31.01.2023 з’явитись в офіс ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» для підписання додаткових угод до договорів сервітуту та попереджено, хто з постачальників не підпише такі додаткові угоди з умовами підвищення вартості, то з ними діючі договори сервітуту будуть розірвані.

            Деякі постачальники, які є учасниками нашої Асоціації, направили до ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» листи, в яких вказали на невідповідність дій щодо підвищення плати за договорами сервітуту вимогам Закону про доступ, просили надати інформацію щодо розрахунків цієї вартості, а також відкласти перегляд вартості послуг до припинення (скасування) в Україні воєнного стану.

            Тут слід зазначити, якби ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» виконувало Закон про доступ, то, по-перше, відповідно до частини третьої статті 17 Закону про доступ, періодична плата за доступ може встановлюватись виключно за наявності додаткових витрат власника інфраструктури об’єкта доступу на утримання елементів інфраструктури об’єкта доступу, пов’язаних з наданим доступом. А, по-друге, відповідно до частини сьомої статті 17 Закону про доступ, розмір плати за доступ до елементів інфраструктури об’єкта доступу визначається власником інфраструктури цього об’єкта доступу згідно з методикою визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об’єкта доступу, затвердженою відповідним державним органом влади згідно з цим Законом. У цьому ж Законі встановлено граничні величини періодичної плати за доступ за місяць.

            Тобто, якби ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» виконувало Закон про доступ, то повинно було б в обов’язковому порядку здійснити розрахунок такої плати, та її розмір був би значно нижчим, аніж фактично запропоновано (10 грн/1 квартира/місяць).

            ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» не надало відповідей на звернення постачальників. Натомість:

            з 01.02.2023 закрило для ТОВ «КОСМОНОВА» доступ у деякі будинки, де розміщено його електронні комунікаційні мережі;

            20.02.2023 самовільно від’єднало електронне комунікаційне обладнання ТОВ «НАШНЕТ» від електроживлення по деяким об’єктам надання електронних комунікаційних послуг;

            направило постачальникам листи про розірвання в односторонньому порядку договорів сервітуту з 01/02/03 березня 2023 року, не повідомляючи про причини такого свого рішення.

            Таким чином, складається ситуація, що ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА», ігноруючи договірні відносини та вимоги Закону про доступ, зокрема, щодо укладення з постачальниками договорів з доступу та, відповідно, встановлення періодичної плати за доступ у розмірі, не вищому за встановлений у пункті 3 частини сьомої статті 17 Закону про доступ, позбавляє постачальників права здійснювати законну господарську діяльність з використанням їх власного майна, а абонентів позбавляє можливості мати вибір постачальника, користуватись послугами від постачальника, з якими існують тривалі договірні відносини.

            ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» втручається у господарську діяльність постачальників, у яких є договори та зобов’язання перед користувачами електронних комунікаційних послуг та перед надавачами послуг, які постачальники отримують з метою забезпечення надання своїх послуг в будинки (зокрема, договори з обленерго тощо).

            Наслідком таких негативних дій ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» буде позбавлення абонентів права отримувати електронні комунікаційні послуги від постачальників, з якими у них укладено договори, а також мати доступ до інформації, а постачальників буде позбавлено права здійснювати господарську діяльність.

            З метою захисту прав наших учасників ми вже звертались до органів державної влади (Лист № 16/1-4 від 17.02.2023 Мінцифри, Держспецзв'язку, НЦУ та Мінрегіону 17.02.2023, Лист № 20/1-4 від 24.02.2023 Мінцифри, Держспецзв'язку, НЦУ та Мінрегіону 24.02.2023 та Лист № 22 від 24.02.2023 РНБО).

            Враховуючи, що ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА» має ознаки монопольного (домінуючого) становища на ринку надання послуг доступу до елементів інфраструктури об’єкта будівництва,  що знаходяться в управлінні цього товариства у м. Київ, оскільки без розташування електронних комунікаційних мереж у будинках, де надаються електронні комунікаційні послуги фіксованого зв’язку неможливе, то в діях цього товариства вбачаються ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачені п.2 статті 50, частиною першою статті 13 та пунктом 1 частини другої статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» як зловживання монопольним (домінуючим) становищем:

            - шляхом вчинення дій на ринку, що можуть призвести до ущемлення інтересів інших суб’єктів господарювання (а саме операторів, провайдерів телекомунікацій), які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;

            - встановлення таких умов реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.

            Частиною третьою статті 20 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» встановлено, що Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення взаємодіють, зокрема, з громадськими організаціями у роботі по запобіганню порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.

            На підставі вищенаведеного, направляємо Вам для розгляду звернення учасників ІнАУ – ТОВ «КОСМОНОВА», ТОВ «НАШНЕТ» та ТОВ «ПАВУТИНА. НЕТ», та просимо Вас сприяти якнайшвидшому та ефективному дослідженню та усуненню існуючих проблем у м. Київ у доступі до інфраструктури елементів інфраструктури об’єкта будівництва, що знаходяться в управлінні ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА».

            Відповідно до частини першої статті 36 Закону України «Про захист економічної конкуренції», органи Антимонопольного комітету України розпочинають розгляд справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції за власною ініціативою органів Антимонопольного комітету України.

            Враховуючи наведене, в межах повноважень та у спосіб, визначений законами України «Про Антимонопольний комітет України», «Про захист економічної конкуренції» та іншими нормативно-правовими актами у сфері захисту економічної конкуренції, просимо вжити заходів, направлених на припинення неправомірних дій з боку ТОВ «ІНВЕСТБУДГАЛИЧИНА», які містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, та розпочати розгляд справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

            Про результати розгляду нашого звернення просимо повідомити письмово.

 

Додаток: копії звернень ТОВ «КОСМОНОВА» від 16.02.2023 № 1399/02, ТОВ «НАШНЕТ» від 21.02.2023 № 17/32 та ТОВ «ПАВУТИНА. НЕТ» від 22.02.2023 № 1313.

 

З повагою

Голова Правління ІНТЕРНЕТ АСОЦІАЦІЇ УКРАЇНИ                                 Олександр САВЧУК