Спільний лист ІнАУ та АППК від 04.03.2020 щодо припинення реформи «кабельної ретрансляції» у сфері авторського права і суміжних прав до грудня 2023 року

Вихідні реквізити
Вих. № 27/1-8 від 04.03.2020
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
ВРУ, Верховна Рада України
Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України

ІНТЕРНЕТ АСОЦІАЦІЯ УКРАЇНИ

АСОЦІАЦІЯ ПРАВОВЛАСНИКІВ ТА ПОСТАЧАЛЬНИКІВ КОНТЕНТУ

04053, м. Київ, вул. Олеся Гончара, 15/3, офіс 22

тел./факс: +38 (044) 278 29 25

01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 46 «б»

тел./факс: +38 (044) 235 6 291

 

Першому заступнику Голови Верховної Ради України

СТЕФАНЧУКУ Р.О.

 

Голові Комітету Верховної Ради України

 з питань економічного розвитку

НАТАЛУСІ Д.А.

 

Заступнику Голови Комітету Верховної Ради України

 з питань економічного розвитку

ПІДЛАСІ Р.А.

 

Голові Комітету Верховної Ради України

 з питань гуманітарної та інформаційної політики

ТКАЧЕНКУ О.В.

 

Заступнику Голови Комітету Верховної Ради України

 з питань гуманітарної та інформаційної політики

ПОТУРАЄВУ М.Р.

 

Голові Комітету Верховної Ради України

з питань цифрової трансформації

КРЯЧКУ М.В.

 

Голові підкомітету цифрової інфраструктури,

електронних комунікацій та смарт-інфраструктури

Комітету Верховної Ради України з питань цифрової трансформації

ФЕДІЄНКУ О.П.

 

Заступнику Міністра розвитку економіки,

торгівлі та сільського господарства

РОМАНОВИЧУ Д.О.

 

Вих. ІнАУ № 27/1-8

від 04 березня 2020 року

 

Асоціація правовласників та постачальників контенту (АППК) і Інтернет Асоціація України (ІнАУ), як професійні об'єднання у конвергентних сферах телекомунікацій і телебачення, цим листом просять Парламент та Уряд тимчасово припинити реформу «кабельної ретрансляції» у сфері авторського права і суміжних прав до грудня 2023 року, для чого, на нашу думку, необхідно терміново внести відповідні зміни і доповнення до законопроектів, які зараз розглядаються у цій сфері, зокрема, під реєстраційним номером 2255.

Свої зауваження і пропозиції до законопроекту №2255 надаємо у вкладенні до цього листа. За нашою інформацією, народний депутат України Олександр Федієнко зареєстрував схожі правки, отже, просимо їх підтримати.

Необхідність відтермінування реформи організацій колективного управління щодо «кабельної ретрансляції» обґрунтовується обов'язком парламентарів і Уряду діяти, насамперед, в інтересах громадян України і відповідно до Плану виконання Угоди про асоціацію між Україною з однієї сторони та Європейським союзом. На думку експертів асоціацій, передчасне введення додаткових платежів для систем платного ТБ у сфері інтелектуальної власності ще більше ускладнить питання захисту інформаційного простору через підвищення тарифів для споживачів платного ТБ України.

Реформування системи колективного управління майновими правами суб’єктів авторського права і суміжних прав здійснюється відповідно до Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» (далі – Закон), який набув чинності 22.07.2018 року. Водночас в Плані виконання Угоди про асоціацію між Україною з однієї сторони та Європейським союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, з іншої сторони (Постанова КМУ від 25 жовтня 2017 р. № 1106 із змінами, внесеними Постановою КМУ № 1109 від 18.12.2018 (далі – Постанова) передбачено:

 

91. Організаційне забезпечення захисту авторського права і суміжних прав під час застосування їх до супутникового мовлення і кабельної ретрансляції, включаючи розроблення нормативного закріплення понять, визначення права на кабельну ретрансляцію

статті 191 - 192

Директива 93/83/ЄС

1) розроблення та подання на розгляд Кабінету Міністрів України законопроекту про внесення змін до Закону України "Про авторське право і суміжні права" з метою врахування положень відповідних актів законодавства ЄС щодо узгодження деяких положень авторського права і суміжних прав та застосування їх до супутникового мовлення і кабельної ретрансляції
2) опрацювання законопроекту з експертами ЄС
3) забезпечення супроводження розгляду Верховною Радою України законопроекту

до 31 грудня 2023 р.

Мінекономрозвитку

92. Запровадження договірного порядку надання дозволу на кабельну ретрансляцію, розмежування функції колективних організацій щодо колективного управління авторським правом і суміжними правами та застосування посередницьких послуг

статті 191 - 192

Директива 93/83/ЄС

1) розроблення та подання на розгляд Кабінету Міністрів України законопроекту про внесення змін до Закону України "Про авторське право і суміжні права" щодо запровадження договірного порядку надання дозволу на кабельну ретрансляцію, розмежування функції колективних організацій щодо колективного управління авторським та суміжними правами та застосування посередницьких послуг
2) опрацювання законопроекту з експертами ЄС
3) забезпечення супроводження розгляду Верховною Радою України законопроекту

до 31 грудня 2023 р.

Мінекономрозвитку

 

Отже, Україна зобов'язалася лише до 31 грудня 2023 року запровадити «договірний порядок надання дозволу на кабельну ретрансляцію». Зокрема, такий порядок передбачає  виплату винагороди користувачами (провайдерами) під час кабельної ретрансляції іноземних телеканалів за використання об’єктів авторського права і (або) суміжних прав, крім прав організацій мовлення щодо їхніх власних програм (передач).

Слід зазначити, що виконання такого обов'язку провайдерами, операторами телекомунікацій неминуче призведе до нового стрибка «вгору» тарифів для споживачів за послуги доступу до телеканалів, які і так мають стійку тенденцію на зростання через інші економічні чинники. При цьому запровадження таких платежів, додаткових до вже існуючої ліцензійної плати телеканалам, жодним чином не впливає на покращення якості телевізійних сервісів.

Асоціації звертають увагу на те, що всупереч інтересам споживачів національних систем електронних комунікацій, строки виконання Україною зазначених завдань до 31 грудня 2023 року не знайшли врахування в жодному спеціальному законодавчому чи урядовому акті.

Так, 17 липня 2019 року Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до реєстру організацій колективного управління була внесена ГС «Коаліція аудіовізуальних і музичних прав» (далі -КАМП). Це дало їй можливість почати здійснювати діяльність з колективного управління майновими правами у сфері «кабельна ретрансляція». 10 вересня 2019 року Міністерством видано Наказ про акредитацію КАМПу у сфері «кабельна ретрансляція об'єктів авторського права і (або) суміжних прав, крім прав організацій мовлення щодо їхніх власних програм (передач) мовлення». 20 січня 2020 року Мінекономіки оголосило про початок офіційних переговорів про встановлення попередніх тарифів ГС «Коаліція аудіовізуальних і музичних прав».

Зокрема проект попередніх тарифів  передбачає виплату користувачами 4 гривні без урахування податків з кожного абонента систем платного ТБ України file:///C:/Users/Asus/Downloads/Proekt_poperednikh_taryfiv_KAMP.pdf

За різними оцінками абонентська база на сьогодні складає близько 4 млн абонентів, а це означає, що за такими тарифами українська економіка щороку буде втрачати 200 млн грн, а законна відстрочка за три роки дозволить зекономити близько 600 млн грн грошей споживачів послуг платного ТБ.

Слід зазначити, що протягом грудня-січня 2019-2020 років за ініціативою провайдерів (користувачів) та за сприяння Мінекономіки представники асоціацій провайдерів провели кілька неформальних консультацій з представниками КАМП, намагаючись домовитися про поступовість збільшення тарифів. На жаль, консультації не привели до прогресу.

Враховуючи (1) відсутність прогресу у перемовинах щодо поступовості впровадження тарифів; (2) подальше зростання тарифів доступу до легальних телевізійних сервісів, в тому числі супутникових, для населення саме зараз несе загрозу інформаційній безпеці держави, (3) План виконання Угоди про асоціацію надає можливість Україні щонайменше найближчі три роки не здійснювати додаткових відрахувань на користь іноземних резидентів, - асоціації провайдерів звертаються до суб'єктів законодавчої ініціативи і Мінекономіки заморозити реформу щодо «кабельної ретрансляції» до 31 грудня 2023 року.

Відтермінування реформи дозволить узгодити спірні положення Закону України «Про авторське право і суміжні права» щодо запровадження договірного порядку надання дозволу на кабельну ретрансляцію, а бізнесу – врахувати у своїх майбутніх бюджетах необхідні за законодавством виплати. Також вважаємо за доцільне просити створити при Верховній Раді України або Мінекономіки окрему робочу групу з обговорення внесення змін до законодавства, та просимо залучити представників наших асоціацій до складу такої групи.

 

  З повагою,

Голова Правління АППК                                                                                                                              Наталія Клітна

 

Голова Правління

Інтернет Асоціації України                                                                                                                      Анатолій Пятніков

Прикріплені файли
Attachment Size
Порівняльна таблиця 53.09 KB