Колективне звернення від 21.11.2019 ВРУ щодо удосконалення до другого читання законопроекту №2255 від 11.10.2019

Вихідні реквізити
Вих. № 252 від 21.11.2019
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
ВРУ, Верховна Рада України

Першому заступнику

Голови Верховної Ради України

Стефанчуку Р.О.

 

Копія: Народному депутату України

Федієнку О.П.

Вих. ІнАУ № 252

від 21 листопада 2019 року

 

Колективне звернення щодо удосконалення до другого читання

законопроекту №2255 від 11.10.2019

 

Шановний Руслане Олексійовичу!

Телекомунікаційна спільнота підтримує запропоновану Вами реформу державної системи правової охорони інтелектуальної власності, а саме, прийняття проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо реформи патентного законодавства)», реєстраційний №2255 від 11.10.2019.

Однак, ми звертаємо Вашу увагу на те, що зміни, які були внесені минулим складом Верховної Ради України до Закону України «Про авторське право і суміжні права» і прийнятий Закон України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», на практиці, виявили прикрі помилки,  які призвели до того, що на провайдерів телекомунікацій для потреб телебачення (аналогове кабельне ТБ, IPTV, ОТТ, DVBC тощо) зараз намагаються покласти обов'язок тричі сплачувати за використання одного і того самого телевізійного контенту телеканалів: мовникам – за використання телепрограми за укладеними договорами (1), акредитованій ОКУ – за кабельну ретрансляцію (2), акредитованій ОКУ – за повторне публічне сповіщення (3), яке здійснюють мовники. І це не дивлячись на те, що сферу кабельної ретрансляції було віднесено до обов'язкового колективного управління, де збір винагороди здійснює одна акредитована організація за всі об'єкти авторського права або суміжних прав, окрім прав організацій мовлення на власні телепрограми.

Ми підтримуємо право правовласників отримувати кошти за свій контент. Наші прагнення полягають у встановленні справедливої прозорої системи збору і розподілу винагороди, яка б унеможливила маніпуляції і викривлення обов'язків як з боку ОКУ, так і з боку провайдерів. Але для цього необхідно впорядкувати на законодавчому рівні платежі операторів, провайдерів телекомунікацій.  

Стверджуємо, що наші пропозиції цілком відповідають європейським документам у цій сфері і зобов'язанням України перед Європейським Союзом, обґрунтування додаємо окремо.

Отже, просимо Вас, Руслане Олексійовичу, погодити правки до законопроекту №2255, які надаємо і щодо законодавчої ініціативи яких попередньо погодився народний депутат України Олександр Федієнко. Правки містять зміни до  Закону України «Про авторське право і суміжні права» і прийнятий Закон України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав».

Просимо Вас звернути особливу увагу на цю проблему, оскільки, у разі відсутності позитивного вирішення ситуації, провайдери телекомунікацій для потреб телебачення (аналогове кабельне ТБ, IPTV, ОТТ, DVBC вимушені будуть суттєво підвищити тарифи за телевізійні сервіси для населення України, що, як наслідок, може викликати перехід споживачів на безкоштовні і піратські, в тому числі російські, телевізійні системи, до послаблення впливу українського керівництва на глядацьку аудиторію, до спотворення інформаційного простору України і послаблення її інформаційної безпеки.

Ми готові до обговорення і до співпраці з метою справедливого і обґрунтованого вирішення ситуації з врахуванням інтересів України і її громадян, тому просимо призначити консультативну зустріч з керівниками громадських і професійних об’єднань.

Додаток: (1) порівняльна таблиця запропонованих Змін до Закону України «Про авторське право і суміжні права», Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав»

(2) Обґрунтування  до звернення АППК, ІнАУ, ВАОКТМ Першому заступнику Голови Верховної Ради України Стефанчуку Р.О. у контексті зобов'язань України перед Європейським союзом.

 

З повагою

 

Голова Правління

Інтернет Асоціації України                                                                                                                         Анатолій Пятніков

 

Голова Правління АППК                                                                                                                                 Наталія Клітна

 

Генеральний директор

Всеукраїнської Асоціації операторів

кабельного телебачення і телеінформаційних мереж                                                                              Галина Полхович