Інтернет Асоціації України (ІнАУ) провела 07.11.2019 в агентстві УНІАН прес-конференцію щодо загроз для споживачів і постачальників інтернет-послуг, які виникли через сумнівну необхідність у терміновому проведенні реформи галузі телекомунікацій. Йдеться про два законопроекти (№ 2264 від 15.10.2019 і № 2320 від 28.10.2019), прийняття яких призведе до значного збільшення втручання держави у регулювання ринку електронних комунікацій, кардинального перерозподілу цього ринку, банкрутства вітчизняних операторів і різкого зростання тарифів на інтернет-доступ до європейського рівня.
Ніколи не було так тривожно за галузь доступу до Інтернету, як зараз, – заявив Голова Правління ІнАУ Анатолій Пятніков, відкриваючи прес-конференцію. В Україні одне з найкращих у світі відношення ціна/якість доступу до Інтернету і відносно вільний доступ до мережі. Сьогодні ця ситуація опинилась під загрозою через ряд законотворчих новацій: значне посилення регуляції, сумнівні процедури забезпечення універсальної послуги, посилення монополізму на телекомунікаційному ринку. Президент і уряд обіцяли дерегуляцію, а натомість в Інтернет прийдуть репресії. Ми закликаємо відкликати законопроекти и і виділити необхідний час для опрацювання нового документу. В разі, якщо вводиться додаткове регулювання, має бути чітке обгрунтування того, яку проблему це регулювання вирішує.
Обидва законопроекти посилюють регуляторні функції, що суперечить нормам регулювання на стабільному і насиченому ринку, яким є український ринок телекомунікацій, - вважає Голова Комітету ІнАУ з питань ІКТ в освіті, віце-президент УСПП Іван Пєтухов. Під виглядом «покращення» і так званої незалежності регулятора створюється корупційний кримінальний апарат для «віджиму» і знищення малих учасників ринку. У підсумку залишиться 4-5 операторів без українського капіталу. Зажевріли тіні місцевого «Роскомнадзору» замість того, щоб імплементувати висновки ООН про те, що вільний доступ до Інтернету має бути невід’ємним правом людини.
Приклад впливу регуляції в окремому сегменті телекомунікацій навів Голова Комітету ІнАУ з питань прав людини і свободи слова, член Правління ІнАУ Максим Тульєв. В сегменті телефонії, де в Україні дії жорстка регуляція, наша країна останньою впровадила технологію 3G, з затримкою в 15 років впроваджується 4G, до цього часу не повністю впроваджена портабельність номера. Досвід свідчить про те, що та сфера, яка регулюється, або відстає, або стагнує, або помирає. При цьому всі 100% українські мобільні оператори прямо або опосередковано контролюються російським капіталом. Інший приклад – сфера Інтернету, яка в Україні розвивалась без участі держави. Зараз ми маємо кращу в регіоні і одну з кращих у світі інфраструктури доступу до Інтернету.
В новому законі має бути не регуляція і сприяння монополістам, а гарантування права доступу, шляхи протидії шахрайству в мережах, підтримка впровадження нових технологій.
Див. також:
- Відеозапис прес-конференції – за посиланням https://dropmefiles.com/IO5qJ
- Відкрите звернення ІнАУ до української влади щодо загрози знищення ринку послуг доступу до Інтернету – за посиланням https://inau.ua/news/inau-proponuye-zbalansovanyy-pidhid-do-reformy-galuzi-elektronnyh-komunikaciy.