Відкритий лист №169 від 04.10.2016 щодо вилучень серверного обладнання в Україні

Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
Адміністрація Президента України
ВРУ, Верховна Рада України
Генеральна прокуратура України
Рада бізнес-омбудсмена

Президенту України Петру Порошенку

 

Голові Верховної Ради України Андрію Парубію

 

Генеральному прокурору України Юрію Луценку

 

Бізнес-омбудсмену в Україні Альгірдасу Шеметі

 

Головам депутатських фракцій Верховної Ради України

 

Головам Комітетів Верховної Ради України

 

Копія: Голові Представництва ЄС в Україні Хюґу Мінґареллі

 

Копія: Голові Служби безпеки України Василю Грицаку

 

Копія: Голові Вищої ради юстиції Ігору Бенедисюку

Вих. №169

від 04 жовтня 2016 року

 

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ

щодо вилучень серверного обладнання в Україні

 

Шановні представники української влади!

 

Інтернет Асоціація України (далі – ІнАУ), яка об'єднує понад 180 підприємств сфери інформаційно-комунікаційних технологій України, засвідчує Вам свою повагу та звертається з наступним.

Рік тому представники інститутів громадянського суспільства та об’єднань підприємств в сфері ІКТ висловлювали глибоке обурення ситуацією, яка склалась в ІТ-секторі у зв’язку з обшуками у ІКТ-компаніях і практикою вилучення серверного обладнання правоохоронними органами України, що вже на той час набула загрозливого для українського громадянського суспільства і економіки характеру (відкрита заява найбільших асоціацій в сфері ІКТ, а також десятків підприємств сфери ІКТ додається).

Змушені констатувати, що очікуваних і необхідних Україні змін не відбулося. Вилучення електронних інформаційних систем з брутальним порушенням законодавства продовжуються. Український ІКТ-бізнес зазнає подальших ущемлень. Вітчизняні підприємства чимдальш більше вдаються до послуг закордонних телекомунікаційних провайдерів.Українські суб’єкти господарювання у сфері ІКТ переносять свої активи за кордон в намаганні врятувати свій бізнес.

Жодне з 16 вилучень серверів минулого року, яке набуло розголосу в ЗМІ, за даними журналістського дослідження не завершилось судовим рішенням (таблиця за даними публікації інтернет-видання AIN.UA додається). При цьому треба зазначити, що розголос у ЗМІ отримала лише незначна частина вилучень.

Днями відбувся черговий факт грубого втручання в діяльність суб’єкта господарювання в сфері ІКТ – ТОВ «В.О.К.С.». Слідчими СБУ без відома провайдера було вилучено понад 90 серверів на технічному майданчику цього провайдера. Офіційна підстава – ймовірні фінансові порушення одного з його клієнтів. Крім серверів цього клієнта вилучені сервери всіх інших клієнтів провайдера, а також обладнання самого провайдера.

Внаслідок вилучення на кілька годин лишилась без Інтернету київська Оболонь, зник доступ до веб-сайтів ряду установ і організацій, в тому числі соціально значущих. Доступ до веб-сайтів частини сумлінних клієнтів, чиї сервери були вилучені, так і не відновлено. При цьому сайти ймовірного порушника продовжують працювати на закордонному майданчику з маршрутизацією через MSK.RU.

Цими діями нанесено значні збитки сумлінним третім особам – провайдеру та його клієнтам, які не мають жодного відношення до ймовірних порушень одного з клієнтів провайдера.

Виходячи з більш ніж трирічної практики застосування правоохоронними органами дій по вилученню технічних засобів, ми змушені констатувати повну неефективність практики вилучення, тому що:

1) технологічна природа мереж на базі IP-протоколу дозволяє відновити доступ до «вилучених» ресурсів протягом від кількох годин до кількох днів, але при цьому на тривалий термін оператор, за послугою хостингу якого розміщувалися подібні ресурси, позбавляється можливості забезпечити доступ до мережі Інтернет своїм споживачам;

2) Україна зазнає фінансових та іміджевих збитків, які виражаються в економічній еміграції бізнесу, еміграції IT-кадрів, створенні антиінвестиційного середовища;

3) постраждалими виявляються пересічні громадяни, які позбавляються доступу до мережі Інтернет (послуга доступу до мережі Інтернет в деяких країнах ЄС прирівняна до основних прав людини).

 

З огляду на зазначене, ми вимагаємо від української влади:

1. Невідкладного прийняття у другому читанні законопроекту реєстр. № 3719 від 24.12.2015 р., який передбачає заборону вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, та, у разі необхідності, копіювання інформації, а також обов’язкове запрошення до участі у проведенні обшуку особи, у власності (володінні) якої знаходиться таке обладнання та приміщення, де проводитиметься обшук, адвоката або уповноваженого представника такої особи.

2. Проведення атестації і сертифікації співробітників підрозділів боротьби з кіберзлочинністю та відповідних силових структур, а також слідчих суддів на предмет встановлення їх компетенції у питаннях функціонування електронних інформаційних систем та знання вимог законодавства України, зокрема КПК України щодо тимчасового доступу до обладнання.

3. Розробки та якнайшвидшого прийняття змін до законодавства України щодо впровадження персональної відповідальності суддів та слідчих у разі, якщо їх дії не мали судового завершення та призвели до нанесення збитків громадянам та суб’єктам господарювання, а також встановлення права зворотньої вимоги (регресу) держави до посадових осіб щодо відшкодування збитків.

4. Створення у Верховній Раді України Тимчасової слідчої комісії для проведення розслідування усіх неправомірних дій по відношенню до ІТ-компаній, які відбулись протягом останніх років,  та залучити до її роботи громадськість.

5. Призначення незалежних комісій щодо інвентаризації кримінальних справ, в рамках яких відбувалось вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, на предмет визначення кількості судових рішень по даних справах, та, у разі відсутності таких рішень, притягнення до відповідальності відповідних посадових осіб за неналежне виконання посадових обов’язків.

6. Негайне повернення вилученого серверного обладнання компанії ТОВ «В.О.К.С.», а також іншим підприємствам, щодо яких були здійснені незаконні та з перевищенням повноважень дії з вилучення обладнання, та притягнення до відповідальності співробітників правоохоронних органів, причетних до цих незаконних вилучень.

 

Додаток 1: Копія
Відкритої
заяви від 01.10.2015 р. щодо ситуації, яка склалася в ІТ-секторі у зв’язку з
обшуками компаній і вилученням обладнання у компаніях ІКТ
, на 3 арк.

Додаток 2: Інформація про вилучення серверів протягом 2015 р. за даними інтернет-видання AIN.UA, на 1 арк.

 

 

Голова Правління

Інтернет Асоціації України                                       Олександр Федієнко