8 жовтня 2015 р. відбувся Круглий стіл з питання подолання необґрунтованих бар'єрів на ринку інформаційно–телекомунікаційних послуг

У зв'язку із загостренням конкуренції на ринку надання інформаційно-телекомунікаційних послуг, суттєвим збільшенням суб'єктів господарювання (за даними реєстру НКРЗІ — більш як 4700 підприємців) особливої актуальності набуло питання подолання операторами, провайдерами телекомунікацій так званої останньої милі до абонента. На заваді стали житлово-експлуатаційні контори, органи місцевого самоврядування, керівництво житлових кооперативів, ОСББ, власники об'єктів електроенергетики, кабельної каналізації тощо, які іноді відмовляють операторам надавати у користування свою інфраструктуру для прокладення кабелів до абонентів чи встановлюють неприйнятні умови для її використання. Непрозорість взаємовідносин провайдерів телекомунікацій із власниками об'єктів інфраструктури, відсутність загальних правил, ознаки корупції на місцевому рівні обмежують конкуренцію та стримують розвиток ринку надання інформаційних послуг.

 

Як подолати необґрунтовані бар'єри між провайдерами і споживачами інформаційно-телекомунікаційних послуг, обговорювали 8 жовтня 2015 року в Києві на Круглому столі, який організували Асоціація правовласників та постачальників контенту, Асоціація «Укртелемережа» й Інтернет Асоціація України. Захід відбувся в рамках нового мультиформатного проекту «ТІМ Україна 2015: Телеком — ІТ — медіа».

 

У Круглому столі взяли участь Марія Процишен, державний уповноважений АМКУ; Наталія Помазуєва, заступник начальника П’ятого управління досліджень і розслідувань — начальник відділу АМКУ; член Нацради України з питань телебачення і радіомовлення Олег Черниш; Іван Коломоєць, директор департаменту регуляторного забезпечення ПАТ «Укртелеком»; Іван Хохотва, директор департаменту зв'язку НКРЗІ; Віктор Каток, головний радник з питань науково-технічної політики ПАТ «Укртелеком»; Віктор Куліш, президент Асоціації «Укртелемережа»; Наталія Клітна, віце-президент АППК; Олександр Федієнко, голова Правління ІнАУ; а також провайдери, оператори — постачальники інформаційно-телекомунікаційних послуг.

 

Модерував захід член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, Віктор Мазур.

 

Член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Олег Черниш у своєму вітанні учасників Круглого столу зазначив, що питання доступу до інфраструктури не в компетенції Нацради, але регулятор у сфері телебачення і радіомовлення багато часу приділяє дерегуляції провайдерів та спрощенню умов ведення бізнесу. «Отримати ліцензію в Нацраді сьогодні дуже легко. Вона дешева. А Нацраду іноді звинувачують у тому, що ми лобіюємо інтереси провайдерів», — підкреслив Олег Черниш. Він закликав інтернет-провайдерів отримувати ліцензії у сфері телерадіомовлення, а колег — державних службовців — допомогти вирішити проблемні питання галузі зі спрощення доступу до об'єктів інфраструктури.

 

З доповіддю про питання доступу до інфраструктури в контексті нового Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» виступив Юрій Крайняк, керуючий партнер юридичної фірми Jurimex, компанії, яка була правовим партнером заходу. Юрій Крайняк розповів про нові правові інструменти для вирішення складних питань доступу операторів до інфраструктури багатоквартирних будинків. «Розміщення телекомунікаційної мережі в багатоквартирному будинку може здійснюватися на підставі договору з ОСББ або з керуючим багатоквартирним будинком, призначеним у порядку Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», за умови, що право укладати такі договори надано керуючому рішенням мешканців», — наголосив у промові пан Крайняк.

 

Комплексно вирішити проблеми з доступу до об'єктів інфраструктури може прийняття проекту Закону України «Про доступ до інфраструктури об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики для розвитку телекомунікаційних мереж», який уже не один рік розробляє НКРЗІ. Але під час презентації цього проекту Закону, яку проводив Іван Хохотва, з'ясувалося, що документ не враховує положень уже діючого Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» і знову потребує доопрацювання. Серед чинників, що перешкоджають реєстрації вищезгаданого проекту ЗУ, Іван Хохотва визначив обов'язковість його погодження більш ніж із 20 державними органами й установами. «Більшість із цих установ неохоче сприймають необхідність внесення відповідних змін до діючого законодавства», — поскаржився пан Хохотва.

 

Наталія Помазуєва, заступник начальника П’ятого управління досліджень і розслідувань — начальник відділу АМКУ, запропонувала провайдерам телекомунікацій та їх об'єднанням вирішувати спірні питання використання доступу до об'єктів енергетичної інфраструктури шляхом саморегуляції галузі й підписання Правил професійної етики. «У даному випадку найбільш ефективним методом вирішення проблеми може стати саморегуляція, аніж застосування каральних санкцій», — вважає Наталія Помазуєва.

Віце-президент АППК Наталія Клітна запропонувала підтримати підписання гравцями ринку Правил професійної етики з використання об’єктів енергетичної інфраструктури для розміщення телекомунікаційних мереж, а також направити до АМКУ пропозиції щодо принципів, які мають стати основою для концепції майбутнього документу: забезпечення рівних умов доступу операторів до об’єктів інфраструктури, прозорого механізму ціноутворення, встановлення економічно обґрунтованої разової плати за доступ, введення мораторію на демонтаж раніше встановлених телекомунікаційних ліній, затвердження типового договору, вичерпного переліку послуг, тощо. «Мені дуже сподобалася модель взаємодії провайдерів і власників об'єктів інфраструктури, яку запропонував Іван Коломоєць, директор департаменту регуляторного забезпечення ПАТ «Укртелеком». Це створення власниками об'єктів інфраструктури клієнт-орієнтованого сервісу, в якому провайдери — це клієнти, а власники — надавачі послуг. Таку модель можна розповсюдити на інші сфери», — припускає Наталія Клітна.

 

До моменту прийняття Закону України «Про доступ до інфраструктури об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики для розвитку телекомунікаційних мереж» Андрій Нагорнюк, член Правління ІнАУ, у своєму виступі порадив операторам телекомунікацій відстоювати права в суді або звертатися до АМКУ. Серед досягнень ІнАУ пан Нагорнюк вважає підписання Меморандуму з ПАТ «Укртелеком», який, на його думку, значно спростив установку кабельних муфт у кабельну каналізацію електрозв'язку.

 

Кроком уперед визнав підписання Меморандуму також і Віктор Каток, головний радник з питань науково-технічної політики ПАТ «Укртелеком». «Ми б хотіли розповсюдити дію Меморандуму на всю галузь. На часі прийняття Галузевого нормативного документа стосовно граничної кількості кабельних муфт, що може бути розміщена в колодязях. Також вважаємо доцільним об'єднати зусилля і впровадити низку заходів запобігання крадіжок кабельної продукції», — запропонував Віктор Каток.

 

 

Наприкінці заходу Олександр Федієнко, голова Правління ІнАУ, зробив заяву про те, що його наразі більше турбує зареєстрований у Парламенті законопроект №3081-1 від 30.09.2015 «Про державну підтримку кінематографії в Україні», який може нашкодити ринку телекомунікацій, чим підтвердив загальний тренд конвергенції телекому й медіа. А всі учасники Круглого столу погодилися доручити Оргкомітету доопрацювати надані пропозиції і направити відповідні звернення до АМКУ, НКРЗІ та інших зацікавлених установ.