Лист № 65/1-3 від 10.07.2023 Мінцифри, Держспецзв'язку та НЦУ щодо неправомірних дій ТОВ «КОВАЛЬСЬКА-ЖИТЛОСЕРВІС» та вжиття заходів для забезпечення стабільної діяльності постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг

Вихідні реквізити
Вих. № 65/1-3 від 10.07.2023
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
Міністерство цифрової трансформації України
ДССЗЗІ, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України
НАЦІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР ОПЕРАТИВНО-ТЕХНІЧНОГО УПРАВЛІННЯ МЕРЕЖАМИ ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙ

Віцепрем'єр-міністру з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій –

Міністру цифрової трансформації

ФЕДОРОВУ М.А.

 

Голові Державної служби спеціального

зв’язку та захисту інформації України

ЩИГОЛЮ Ю.Ф.

 

Керівнику Національного центру оперативно-технічного

управління мережами телекомунікацій

ТИТАРЕНКУ О.В.

 

Копія на адреси:

Секретарю Ради національної безпеки і оборони України

ДАНІЛОВУ О.М.

 

Директору ТОВ «КОВАЛЬСЬКА-ЖИТЛОСЕРВІС»

БУХАНЕЦЬ С.М.

Вих. № 65/1-3

від 10.07.2023

 

Щодо неправомірних дій ТОВ «КОВАЛЬСЬКА-ЖИТЛОСЕРВІС»

та вжиття заходів для забезпечення стабільної діяльності

постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг

 

            Інтернет Асоціація України (далі – ІнАУ), яка об’єднує понад 220 суб’єктів господарювання у сфері інформаційно-комунікаційних технологій, значна частина яких є операторами електронних комунікацій, які надають послуги доступу до Інтернету, висловлюємо Вам свою повагу та звертаємося з наступним.

            Відповідно до Статуту, одним із напрямків діяльності ІнАУ є представництво та захист учасників в органах центральної та місцевої влади, інших державних та недержавних установах і організаціях з питань розвитку Інтернету, послуг в мережі Інтернет та ІКТ.

            До ІнАУ надійшло колективне звернення від наших учасників, а саме: ТОВ «КОСМОНОВА», ПрАТ «Індастріал Медіа Нетворк», ТОВ «БІЛІНК», ТОВ «Ланет Телеком», ТОВ «НАШНЕТ», ТОВ «Павутина. НЕТ», ТОВ «НВО Інформаційні технології» (далі – заявники), які є постачальниками електронних комунікаційних послуг та надають послуги доступу до мережі Інтернет у м. Київ, із проханням сприяти захисту їх законних інтересів та прав при здійсненні господарської діяльності. Зокрема, заявники звернулись із проханням сприяти у вирішенні питань щодо запобігання необґрунтованому підвищенню вартості сервітуту (доступу) та односторонньому розірванню договорів зі сторони управителя – ТОВ «КОВАЛЬСЬКА-ЖИТЛОСЕРВІС» (код ЄДРПОУ 32912720; місцезнаходження: 02072, м. Київ, вул. Єлизавети Чавдар, 3). Так, на початку 2023 року керівництвом ТОВ «КОВАЛЬСЬКА-ЖИТЛОСЕРВІС» до постачальників електронних комунікаційних послуг, які, на підставі договорів розмістили електронні комунікаційні мережі та надають своїм абонентам електронні комунікаційні послуги в будинках, що перебувають в управлінні останнього, на ультимативних умовах була озвучена нова, збільшена у кілька разів, у порівнянні з діючою, вартість послуг сервітуту (доступу), при тому, що поточна ціна і так перевищує ту, яка повинна бути встановлена згідно з Методикою визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об’єкта будівництва, затвердженою наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.09.2018 № 247, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28.09.2018 за № 1119/32571.

            Як зазначають заявники, у випадку їх незгоди з підвищенням вартості сервітуту (доступу) ТОВ «КОВАЛЬСЬКА-ЖИТЛОСЕРВІС» погрожує розірвати з ними договори в односторонньому порядку. Заявники вже отримують повідомлення про одностороннє розірвання договорів, що вступають в силу найближчим часом.

            Негативним наслідком неправомірних дій ТОВ «КОВАЛЬСЬКА-ЖИТЛОСЕРВІС» щодо розірвання діючих договорів сервітуту буде позбавлення абонентів права отримувати електронні комунікаційні послуги від постачальників, з якими укладено договори, а також мати доступ до інформації, а постачальників електронних комунікаційних послуг безпідставно буде позбавлено права здійснювати господарську діяльність та надавати послуги у цих будинках.

            Відповідно до частин першої-другої статті 115 Закону України «Про електронні комунікації» постачальники зобов’язані вживати, відповідно до законодавства, заходів щодо забезпечення сталого функціонування мереж електронних комунікацій, що використовуються для надання електронних комунікаційних послуг в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану, забезпечувати надання електронних комунікаційних послуг та брати участь в оповіщенні населення в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

            Відповідно до частин першої-другої статті 32 Закону України «Про електронні комунікації» управління електронними комунікаційними мережами та відповідальність за забезпечення їх сталості в умовах надзвичайного та воєнного стану покладається на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах організації спеціального зв’язку, захисту інформації. Для забезпечення можливості оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами всіх постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг в умовах надзвичайного та воєнного стану створюється Національний центр оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України.

            Крім цього, згідно з пунктом 1 рішення РНБО України від 26 листопада 2022 року «Про забезпечення електронними комунікаційними послугами в умовах воєнного стану», введеного в дію Указом Президента України від 26 листопада 2022 року № 802/2022, в умовах відсічі збройній агресії російської федерації проти України та з метою гарантування безпеки держави, безпеки та сталості електронних комунікаційних мереж, постачальники електронних комунікаційних мереж та/або послуг зобов’язані забезпечити надання електронних комунікаційних послуг з дотриманням установлених показників якості для переліку об’єктів, визначених відповідним розпорядженням Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій (НЦУ).

            Враховуючи зазначене та керуючись вимогами розпорядження НЦУ від 16.05.2022 № 245 «Про забезпечення роботи технічних засобів та інших елементів мереж електронних комунікацій», з метою забезпечення сталості функціонування електронних комунікаційних мереж постачальників електронних комунікаційних послуг та забезпечення абонентів електронними комунікаційними послугами в умовах воєнного стану, просимо, в межах повноважень та компетенції вжити заходів, направлених на припинення неправомірних дій з боку ТОВ «КОВАЛЬСЬКА-ЖИТЛОСЕРВІС», зокрема, щодо недопущення розірвання діючих договорів сервітуту, предметом яких є розміщення електронних комунікаційних мереж та надання постачальниками електронних комунікаційних послуг абонентам у будинках, що знаходяться в управлінні ТОВ «КОВАЛЬСЬКА-ЖИТЛОСЕРВІС».

            Про результати розгляду нашого звернення просимо повідомити письмово.

 

            Додаток: копія звернення заявників від 06.07.2023.

 

З повагою

Голова Правління ІНТЕРНЕТ АСОЦІАЦІЇ УКРАЇНИ                         Олександр САВЧУК