Лист № 117 від 08.12.2022 СБУ щодо ретрансляції провайдерами програмної послуги телеканалів групи «ВІАСАТ»

Вихідні реквізити
Вих. № 117 від 08.12.2022
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
СБУ, Служба безпеки України

Т.в.о. Голови Служби безпеки України

МАЛЮКУ В.В.

Вих. № 117

від 08.12.2022

 

Щодо ретрансляції провайдерами програмної

послуги телеканалів групи «ВІАСАТ»

 

Шановний Василю Васильовичу!

            Інтернет Асоціація України, яка об’єднує понад 230 підприємств галузі інформаційно-комунікаційних технологій, висловлюємо Вам свою повагу та звертаємося з наступного питання.

            Рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (далі – Національна рада) від 15 вересня 2022 року затверджено Перелік програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються (далі – Перелік). Також визнано такими, що втратили чинність через два місяці після ухвалення цього рішення (тобто з 16.11.2022), рішення Національної ради, якими іноземні програми було внесено до Переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України. На офіційному вебсайті Національної ради з даного приводу також зазначено, «що з 16.11.2022 провайдери програмної послуги мають ретранслювати програми іноземних телерадіоорганізацій відповідно до Переліку програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються, розміщеного на офіційному сайті Національної ради.».

            Проте, до Переліку, станом на сьогодні, не долучено деякі телеканали, які легально транслювалися та транслюються ліцензованими провайдерами програмної послуги.

            ІнАУ, як самостійно, так і разом з іншими профільними асоціаціями, направляла до Національної ради звернення про виявлені проблемні питання, викликані з впровадженням оновленого Переліку, та з пропозиціями вжити ряд заходів з метою дотримання законних інтересів та прав провайдерів програмної послуги та споживачів (абонентів), див. інформацію на вебсайті ІнАУ за посиланнями:

            Вилучення з пакетів провайдерів програмних послуг популярних та таких, що користуються попитом програм, призведе до погіршення споживчих характеристик послуг та відтоку абонентів на піратські та, не виключено, на російські інформаційні ресурси.

            Телеканали TV1000 EAST, TV1000 WORLD KINO, TV 1000 ACTION EAST, VIP Comedy SD/HD, VIP Megahit SD/HD, Viasat Explore, Viasat History, Viasat Nature, Epic Drama (далі – Телеканали) ретранслюються провайдерами програмної послуги, ліцензіатами Національної ради та іншими телевізійними сервісами в мережі Інтернет, які наразі не охоплені регулюванням, наприклад, ОТТ-платформами, з причин того, що законодавство України у сфері телебачення, прийнято та впроваджено ще до створення таких платформ.

            Ліцензіатами Національної ради ретранслюються версії Телеканалів, які адаптовані під українське законодавство. В цих програмах відсутня реклама, відсутні заборонені в Україні фільми, позначки про московський час тощо.

            Контент Телеканалів складають програми походженням з країн Європейського союзу. Передачі мають здебільшого розважальний характер, містять американські, європейські фільми та шоу неросійського виробництва, освітні програми про природу, технології тощо.

            Телеканали легально присутні в мережах операторів України з 2004 року і користуються попитом у глядачів. За час їхньої присутності в інформаційному просторі в Україні не було жодного нарікання на те, що зміст телепрограм не відповідає діючому законодавству, що Національна рада підтверджувала своїм моніторингом.

            Правовласником Телеканалів є Viasat World Limited (Віасат Bорлд Лімітед), компанія, яка зареєстрована у Великобританії за реєстраційним номером 3072386, та отримала відповідні дозволи (ліцензії) в Ofcom.

            Ofcom є регулятором для комунікаційних послуг у Великобританії. Великобританія, як і Україна, є країною-підписантом Європейської конвенції про транскордонне телебачення, яка містить вичерпні положення про врегулювання правовідносин країн з питання транскордонного телебачення.

            Правовласник (виробник) телеканалів TV1000 EAST, TV1000 WORLD KINO, TV 1000 ACTION EAST, VIP Comedy SD/HD, VIP Megahit SD/HD, Viasat Explore, Viasat History, Viasat Nature, Epic Drama підпадає під юрисдикцію держави - члена Європейського Союзу або держави, яка ратифікувала Європейську конвенцію про транскордонне телебачення.

            Відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» суб’єкт господарювання, який перебуває під юрисдикцією України, має на меті здійснювати ретрансляцію програм та передач і отримав на це дозвіл від правовласника (виробника), який не підпадає під юрисдикцію держави - члена Європейського Союзу або держави, яка ратифікувала Європейську конвенцію про транскордонне телебачення, має право здійснювати ретрансляцію програм та передач лише за умови відповідності їх змісту вимогам законодавства України, Європейської конвенції про транскордонне телебачення та у разі їх включення до переліку програм, що ретранслюються, за рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.

            Тобто, ретрансляція зазначених Телепрограм може здійснюватися без їх включення до Переліку, за рішенням Національної ради.

            Таким чином, вважаємо, що наявність зазначених телеканалів в Переліку для законного поширення, не є обов’язковою. На підтвердження цього, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду по справі № 640/21109/20 вказує на те, що перелік є лише інформативним документом для провайдерів, які бажають отримати ліцензію та здійснювати ретрансляцію іноземних телерадіопрограм на території України. Жодних юридичних наслідків (санкцій) для провайдерів чи інших  осіб, у тому числі власників іноземних програм, Перелік не має.

            Наскільки нам відомо, то жодним державним органом, в т.ч. і Національною радою, ретрансляція Телеканалів не обмежена. Національною радою не приймалися рішення про те, що зміст Телеканалів не відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення та законодавства України відповідно до статті 42 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

            Враховуючи вищенаведене, вважаємо, що у діях провайдерів програмної послуги, які продовжують ретранслювати телеканали групи «ВІАСАТ», відсутні будь-які ознаки протиправної чи протизаконної діяльності.

            Просимо прийняти надану нами інформацію до використання у роботі та сприяти недопущенню відтоку абонентів кабельних мереж з українських інформаційних ресурсів.

 

З повагою

Голова Правління Інтернет Асоціації України                                          Олександр Савчук