Ідея НКЕК щодо свого фінансування з ринку суперечить принципам державної регуляторної політики і загрожує зростанням споживацьких тарифів

            В умовах пріоритетного фінансування армії і гострої нестачі ресурсів держава, як і бізнес, змушена скорочувати свої видатки. Держбюджетом-2025 встановлені обмеження фінансування всіх державних інституцій, крім пов’язаних з обороною, у порівнянні з мирним часом.

            В цій ситуації галузевий регулятор НКЕК намагається зняти ці обмеження шляхом відмови від фінансування з держбюджету і впровадження додаткового збору з підприємств галузі, який не матиме бюджетних обмежень, буде в 2,5 більшим за бюджетне фінансування і повністю покриє усі можливі потреби регулятора.

            Профільні асоціації і незалежні експерти виступили категорично проти новації, адже вона призведе до подальшого фінансового навантаження на ринок (який і без цього переживає скорочення) та значного зростання тарифів для вітчизняних споживачів.

 

            Тим не менш НКЕК розпочала процедуру погодження цього законопроєкту з відповідними держорганами, зокрема подала на погодження до Державної регуляторної служби (ДРС) проект Закону про регуляторні внески, див. https://www.drs.gov.ua/wp-content/uploads/2025/06/4071.pdf.

 

            ІнАУ направила лист до ДРС: Лист № 60 від 13.06.2025 ДРС щодо відмови в погодженні проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення незалежності НКЕК». Асоціація просить ДРС мотивовано відмовити у погодженні цієї ініціативи НКЕК, адже вона необґрунтовано посилається на буцімто вимоги євроінтеграції і суперечить фактично всім визначеним Законом принципам державної регуляторної політики: доцільності, адекватності, ефективності, збалансованості, передбачуваності, прозорості і врахування громадської думки.