Лист № 24 від 11.03.2025 Мінцифри щодо забезпечення сталості мереж електронних комунікацій і надання якісних телеком-послуг

Вихідні реквізити
Вих. № 24 від 11.03.2025
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
Міністерство цифрової трансформації України

Міністерство цифрової трансформації України

Директору директорату розвитку інфраструктури 

широкосмугового доступу до Інтернету

МАЦИКУ Ю.Й.

Вих. № 24

від 11.03.2025

 

На Ваш вих. 1/06-16-3438 від 04.03.2025 щодо 

необхідності відмови від використання старих технологій

 

Шановний Юрію Йосиповичу!

            Інтернет Асоціація України (ІнАУ) висловлює Вам свою повагу та вдячність за зусилля Міністерства цифрової трансформації України, зокрема директорату розвитку інфраструктури широкосмугового доступу до Інтернету, спрямовані на всебічну підтримку підприємств галузі задля забезпечення сталості мереж електронних комунікацій і надання якісних телеком-послуг вітчизняним споживачам.

            Ми поділяємо Ваше прагнення сприяти розвитку нових технологій і модернізації електронних комунікаційних мереж. Члени ІнАУ у важких умовах збройної агресії докладають максимальних зусиль для забезпечення сталості мереж, модернізації їх з метою надання споживачам якісних послуг в умовах перебоїв у енергоживленні і сумлінно виконують відповідні розпорядження органів влади.

            Разом з тим, у відповідь на Ваш вих. 1/06-16-3438 від 04.03.2025 щодо необхідності відмови від використання старих технологій повідомляємо наступне.

            1. Щодо звернень від постачальників електронних комунікаційних послуг про необхідність відмови від використання старих технологій.

            Інтернет Асоціація України, яка об’єднує понад 220 підприємств сфери інформаційних технологій, переважна частина яких є постачальниками електронних комунікаційних послуг, не отримувала жодного звернення від своїх членів про необхідність відмови від використання старих технологій. Понад те, члени ІнАУ, ознайомившись з пропозицією Мінцифри, заперечують необхідність тих чи інших адміністративних заборон технологій, вбачаючи в цьому тоталітарну практику, відхід від європейських цінностей і намагання перерозподілу ринку на користь кількох крупних операторів, котрі, порушуючи умови економічної конкуренції, модернізують свої мережі за рахунок кроссубсидування від сегменту мобільного зв’язку до сегменту фіксованого доступу.

            2. Щодо імплементації нормативних змін задля відмови від застосування старих технологій.

            Вважаємо, що існуюча нормативна база в частині вимог до операторів електронних комунікацій щодо якості послуг і сталості мереж в умовах перебоїв з енергозабезпеченням повністю забезпечує потребу вітчизняних споживачів під час воєнного стану, а в мирний час подальший розвиток мереж електронних комунікацій тим паче буде забезпечуватись за рахунок ринкової конкуренції і вільного вибору споживачів. Отже, констатуємо відсутність потреби в нормативних змінах задля відмови від застосування старих технологій. Такі ініціативи призведуть лише до монополізації ринку, погіршення якості послуг, розчарування абонентів і, як наслідок, падіння сталості і стійкості інтернет-доступу під час війни.

            3. Щодо основних проблем, які ускладнюють швидке відновлення та модернізацію електронних комунікаційних мереж, зокрема з використанням технології xPON.

            Про основні проблеми, які ускладнюють швидке відновлення та модернізацію електронних комунікаційних мереж, ІнАУ неодноразово інформувала органи влади, зокрема Мінцифри. 

            Вчергове просимо Вас докласти зусиль, в частині повноважень Мінцифри, до усунення проблем постачальників послуг електронних комунікацій, які значно ускладнюють їх діяльність, в частині відновлення та модернізації мереж, зокрема це стосується усунення проблем доступу до інфраструктури, протидії кроссубсидуванню, збереження спрощеної системи оподаткування:

       а) щодо внесення необхідних змін до Правил доступу до інфраструктури, деталі в листі ІнАУ до Мінцифри № 19 від 28.02.2025 з постатейними пропозиціями до Правил надання доступу до інфраструктури об’єкта будівництва та до Правил надання доступу до інфраструктури БРМ (https://inau.ua/document/lyst-no-19-vid-28022025-mintsyfry-shchodo-propozytsiy-do-pravyl-nadannya-dostupu-do);

       б) щодо протидії демпінговим тарифам на послуги доступу до мережі Інтернет і кроссубсидуванню операторами електронних комунікацій, які надають послуги фіксованого доступу до мережі Інтернет, за рахунок послуг мобільного зв’язку, деталі в листі ІнАУ до Мінцифри № 80/3 від 02.09.2024 щодо справедливого пропорційного збільшення податкового навантаження і невикористаних резервів зростання податкових надходжень (https://inau.ua/document/vidkrytyy-lyst-no-801-4-vid-02092024-vru-mintsyfry-ta-minfinu-shchodo-spravedlyvoho), а також у листі ІнАУ (копія до Мінцифри) № 96 від 21.10.2024 щодо вжиття заходів, направлених на припинення застосування демпінгових цін (тарифів) та кроссубсидування послуг у сфері електронних комунікацій (https://inau.ua/document/lyst-no-96-vid-21102024-nkek-shchodo-vzhyttya-zakhodiv-napravlenykh-na-prypynennya);

       в) щодо необхідних змін до законодавства для врегулювання відносин постачальників ЕКП/ЕКМ з управляючими компаніями, ОСББ (з огляду на право законодавчої ініціативи КМУ) у листі ІнАУ до Комітету ВРУ з питань цифрової трансформації № 15 від 01.03.2024 з постатейними пропозиціями доопрацювання законодавства у сфері доступу до інфраструктури об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики (https://inau.ua/document/lyst-no-15-vid-01032024-komitetu-vru-z-pytan-tsyfrovoyi-transformatsiyi-shchodo-stvorennya);

       г) щодо права операторів на використання спрощеної системи оподаткування (з огляду на право законодавчої ініціативи КМУ) у листі ІнАУ до Мінцифри № 87 від 26.09.2024 з постатейними пропозиціями щодо збереження спрощеної системи оподаткування в сфері електронних комунікацій і збільшення надходжень до бюджету (https://inau.ua/document/lyst-no-87-vid-26092024-mintsyfry-shchodo-zberezhennya-sproshchenoyi-systemy).

            Просимо ще раз повернутись до розгляду цих, раніше наданих, ІнАУ пропозицій, реалізація яких дасть реальну змогу операторам спрямувати значно більше ресурсів і зусиль на модернізацію мереж і впровадження нових технологій. Принагідно висловлюємо вдячність за зусилля Мінцифри у розв’язанні поточних проблем з бронюванням військовозобов’язаних працівників галузі. 

 

З повагою

Голова Правління ІНТЕРНЕТ АСОЦІАЦІЇ УКРАЇНИ                                Олександр САВЧУК