Колективне звернення ІнАУ та АППК щодо шкоди державним інтересам, нанесеної окремими посадовими особами Мінфіну та працівниками ДПС

Вихідні реквізити
Вих. № 26 від 18.03.2025
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
ВРУ, Верховна Рада України

Верховна Рада України

 

Депутатським фракціям та групам дев'ятого скликання

 

Народним депутатам України 

 

Вих. ІнАУ № 26 від 18.03.2025

 

Колективне звернення щодо шкоди державним інтересам, нанесеної окремими посадовими особами Міністерства фінансів України та працівниками ДПС України

 

            Інтернет Асоціація України (ІнАУ) та Асоціація правовласників та постачальників контенту (АППК), як повноважні представники малого та середнього бізнесу сфери електронних комунікацій України, звертаються з проханням до народних депутатів України взяти під парламентський контроль питання відновлення права постачальників послуг доступу до мережі Інтернет бути платниками єдиного податку третьої групи, згідно з діючим законодавством. 

            Ми неодноразово повідомляли представникам органів державної влади про загрозу національній безпеці України щодо незаконних рішень Державної податкової служби України (ДПС) щодо обмеження використання спрощеної системи оподаткування постачальниками послуг доступу до мережі Інтернет третьої групи, що призводить до розбалансування діяльності всієї галузі електронних комунікацій, шкодить сталості надання послуг зв'язку, в т.ч. для ЗСУ, ДСНС, органам державної влади, населенню під час воєнного стану. Зокрема, про це йшлося в Колективному зверненні від 07.10.2024 щодо припинення незаконних дій ДПС та недопущення скасування спрощеної системи оподаткування в сфері електронних комунікацій (https://inau.ua/document/kolektyvne-zvernennya-vid-07102024-shchodo-prypynennya-nezakonnykh-diy-dps-ta), Спільному листі ІнАУ та АППК від 23.08.2024 ВРУ щодо недопущення скасування спрощеної системи оподаткування платникам податків сфери електронних комунікацій (https://inau.ua/document/spilnyy-lyst-inau-ta-appk-vid-23082024-vru-shchodo-nedopushchennya-skasuvannya) та в цілому ряді інших звернень.

            Вважаємо, що така ситуація була штучно створена за листами колишнього в.о. заступника голови ДПС Євгенія Сокура, колишньої т.в.о. Голови ДПС Тетяни Кірієнко та заступниці Міністра фінансів України Світлани Воробей про анулювання реєстрації платників єдиного податку, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, при постачанні послуг доступу до мережі Інтернет у сфері електронних комунікацій для  КВЕД 61.90 «Інша діяльність у сфері зв’язку» та КВЕД 61.10 «Діяльність у сфері проводового електрозв`язку», всупереч вимогам Податкового кодексу України.  

            Дії колишніх посадовців з незаконного позбавлення сфери електронних комунікацій спрощеної системи оподаткування відбувалися з масовими порушеннями з боку ДПС Податкового кодексу України, а саме: порядку проведення податкової перевірки; відсутності заборони здійснювати діяльність надання послуг з доступу до мережі Інтернет на спрощеній системі оподаткування; відсутністю порушення вимог спрощеної системи оподаткування, анулюванням реєстрації платників єдиного податку «задніми» числами.     

            Такий висновок підтверджується судовою практикою. Станом на 5 березня 2025 року в адміністративних судах України відкрито 189 проваджень за позовами постачальників послуг доступу до мережі Інтернет про скасування рішення податківців про анулювання свідоцтва платника єдиного податку. Кількість відкритих справ постійно зростає. 

            Адміністративними судами України першої інстанції розглянуто 110 справ і прийнято 99,98% рішень на користь платників єдиного податку.  Наразі, 13 рішень набрали законної сили після розгляду апеляційними адміністративними судами. За рахунок бюджетних асигнувань здійснюється виконання судових рішень про стягнення з ДПС на користь платників податків судового збору та витрат на правничу допомогу. 

            Наведене свідчить, що видані роз'яснення застосування Податкового кодексу України, нормативно-правових актів, в т.ч. у сфері електронних комунікацій, колишніми керівниками ДПС України виходять за межі їх повноважень, що призводить до нанесення істотної шкоди державним інтересам та може містити в їх діях ознаки кримінального правопорушення, встановленого статтею 364 КК України – зловживання владою або службовим становищем. 

            Актуальними наразі також є питання виконання ДПС судових рішень. Зокрема, окремі територіальні органи ДПС ухиляються від виконання рішень судів, якими відновлюються права постачальників послуг доступу до мережі Інтернет застосовувати у своїй діяльності спрощену систему оподаткування та звітності. 

            Оскільки верховенство права є основою парламентаризму будь-якої демократичної країни, умовою збереження залишків економіки під час воєнного стану, основою для сталого розвитку суспільства, з метою забезпечення сталого функціонування електронних комунікаційних мереж та надання послуг в умовах воєнного стану та в межах виконання контрольних функцій Верховною Радою України просимо народних депутатів України в межах наданих повноважень здійснити заходи з відновлення права постачальників послуг доступу до мережі Інтернет застосовувати спрощену систему оподаткування та звітності, згідно діючого законодавства.

 

З повагою

 

Голова Правління 

ІНТЕРНЕТ АСОЦІАЦІЇ УКРАЇНИ                                                      Олександр САВЧУК

 

Голова Правління Асоціації правовласників та 

постачальників контенту                                                                         Наталія КЛІТНА