Законопроект Про медіа суперечить декларованим цілям і загрожує впровадженням тоталітаризму в медійній сфері

            ІнАУ направила листи керівникам профільних парламентських комітетів: Лист № 81/1-4 від 07.09.2022 ВРУ щодо пропозицій до проекту Закону Про медіа (реєстр. № 2693-д від 02.07.2020).

            Розробники законопроєкту Про медіа, який було прийнято у 1-му читанні 30 серпня, декларують, що пропоновані ними новації спрямовані на забезпечення свободи вираження поглядів, вільного поширення інформації, захист прав користувачів медіа-сервісів, стимулювання конкурентного середовища, рівноправності і незалежності медіа.

            ІнАУ вважає, що зміст законопроекту повністю суперечить цим деклараціям, несе значні ризики збільшення цензури і створює передумови для корупції. Причому в даному разі йдеться не про об’єктивні воєнні обмеження - абсолютна більшість новацій спрямовані на мирний час.

            В документі міститься ряд контраверсійних та невідповідних Конституції та міжнародним зобов’язанням України новацій, які несуть суттєві загрози не лише сфері медіа, але й галузі електронних комунікацій.

Зокрема, законопроект пропонує таке:

  • Кардинальне збільшення повноважень Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (Нацради), яка, на думку авторів, має видавати свої правові акти без погодження і реєстрації, одноосібно припиняти діяльність медіа, накладати штрафи, а також здійснювати державний нагляд і контроль не лише в сфері медіа, але й поза її межами;
  • Позасудова заборона на поширення медіа, причому не в умовах дії воєнного стану, обмеження доступу абонентів до інформації без рішення суду;
  • Надання Нацраді права вимагати обмеження доступу до соціальних мереж і виключення з результатів пошукових систем;
  • Покладання на провайдерів доступу до Інтернету зобов’язання обмеження доступу до контенту, які технічно не можуть бути виконані, адже коректне обмеження доступу до вебсайту можливе лише на рівні власника сайту або хостингу (датацентру);
  • Дискримінаційні підходи до онлайн-медіа у порівнянні з іншими медіа.

            ІнАУ сподівається на здоровий глузд парламентарів, які внесуть необхідні зміни при підготовці законопроєкту Про медіа до другого читання і не допустять впровадження в Україні тоталітарних підходів північного сусіда.