Цифрова трансформація неможлива без доступу до інфраструктури телекомунікаційних мереж.

Сьогодні 20 вересня 219 року в агенції УНІАН Інтернет Асоціація України (ІнАУ) провела прес-конференцію на тему: «Хто гальмує український Інтернет?».

Фундаментальне питання, яке було підняте в ході цього заходу – це систематичне невиконання Закону про доступ до інфраструктури телекомунікацій комунальними підприємствами всіх рівнів у всіх регіонах України.

Як відмітив в своїй доповіді Анатолій Пятніков, Голова правління ІнАУ: «Якщо брати приклад Києва, то тут є два підприємства, які зловживають своїм монопольним становищем і завищують суми оплат для провайдерів в багато разів. Ми підрахували, що ціни на доступ до інфраструктури, які вимушені оператори платити «Київшляхміст» у 50 разів вище ринкових. ІнАУ навіть збиралася проводити мітинг біля КМДА, щоб привернути увагу київської влади і громадськості до цієї проблеми. Але зараз це як кажуть «не на часі», бо питання з невиконанням Закону про доступ вийшло за рамки проблеми Києва. Вирішувати його з кожним населеним пунктом також непродуктивно. Тому ІнАУ буде добиватися його вирішення на рівні всієї країни. Ніяка цифрова трансформація неможлива без доступу до інфраструктури телекомунікаційних мереж.».

Олександр Глущенко, член правління ІнАУ також прокоментував рішення про відтермінування мітингу: «Мітинг як бронепоїзд повинен залишатись на запасному путі. З програми дижиталізації і держави в смартфоні нічого не вийде, якщо провайдери не забезпечать доступу до цього смартофону».

Член комітету ІнАУ з питань доступу до інфраструктури телекомунікацій Володимир Ляшенко, зазначив, що Закон про доступ є рамковим, який потрібно було уточнювати підзаконними актами. Але органи місцевого самоврядування такі собі «королівства в королівстві» і вважають свої рішення вищими за вимоги законодавства. Частково це пов’язано з тим, що як комунальники, так і ОСББ не є професійними управлінцями, але основна причина на думку всіх учасників конференції полягає у фінансовій площині.

Сергій Лева, член правління ІнАУ і представник Інтернет провайдера «ЛАНЕТ» відверто зізнався: «На практиці ми вже 3-й рік не можемо розвиватись, розширювати свою мережу. По-старому ми вже не можемо працювати, а по новому не хочуть комунальні підприємства. Методики так і не прийняті. КСЖЄ мало акумулювати кошти провайдерів і направляти іх на розвиток інфраструктури телекомунікацій, а по суті займається тільки збором коштів».

«Яка цифрова трансформація може бути, якщо телекомунікаційні компанії не можуть нормально розвиватись роками? - задав риторичне питання Анатолій Пятніков.- «Ми всі пишаємось тим, що в Україні один з якісніший і дешевший Інтернет у світі, але без зміни правил гри це через півроку стане історією», - також додав він.

Учасники покладають надії на те, що Комітет ВРУ з цифрової трансформації розуміє цю проблему і робитиме конкретні кроки до її послідовного вирішення. Потрібно допрацювати законопроект #2042 та внести зміни до цілої низки інших законів, які регулюють галузь, без цього нормальної роботи не буде. Якщо це буде зроблено найближчим часом, то на 50% проблеми, які є зараз будуть вирішені. 

Щоб вирішити проблему з доступом до інфраструктури телекомунікацій, яка гальмує розвиток українського Інтернету, ІнАУ вже активно співпрацює з Комітетом цифрової трансформації, і готова до плідної роботи з Міністерством цифрової трансформації, що тільки формується, а також з громадськістю, профільними асоціаціями телеком і комунальної галузей, ділитися своїми напрацюваннями та вести конструктивний діалог з усіма учасниками.