За зверненням ІнАУ і АППК та за ініціативою народного депутата України Олександра Федієнка 31.03.2025 р. в Державній податковій службі відбувся круглий стіл за участі представників ДПС, НКЕК, ІнАУ, АППК, УСПП, Асоціації правників України, Американської торговельної палати, Європейської Бізнес Асоціації та Ради бізнес-омбудсмена.
Заборона спрощеної системи оподаткування у 2024 році під час воєнного стану для окремої телеком-галузі, без внесення змін до Податкового кодексу викликала численні звернення підприємців та їхніх об'єднань до Президента України, Кабміну, Верховної Ради України, галузевих міністерств та відомств.
ІнАУ і партнери у своїх зверненнях наголошували на незаконності рішень Мінфіну і ДПС щодо скасування спрощеної системи для галузі і на руйнівних наслідках цих рішень для економіки і безпеки країни. Голова Правління ІнАУ Олександр Савчук та інші представники операторів наводили ряд аргументів з цього приводу:
-
прогнози податківців щодо мільярдних додаткових податкових надходжень від заборони “спрощенки” не виправдались, адже при переході на загальну систему оператори змушені йти на додаткові витрати на бухгалтерів і адміністративний персонал;
-
незаконність рішень щодо скасування “спрощенки” довела і судова практика: судами першої інстанції вже розглянуто 120 (63%) позовів постачальників послуг доступу до мережі інтернет, у 99% випадків прийняті рішення про визнання протиправними та скасування рішень ДПС; також вже є рішення Верховного Суду, який скасував постанову апеляційної інстанції щодо виключення провайдера з реєстру платників єдиного податку;
-
різке порушення балансу на користь кількох крупних операторів з іноземними власниками загрожує монополізмом, погіршенням якості послуг, виводом капіталу з України, проблемами надання послуг в сільських і прифронтових регіонах;
-
атака на малий телеком-бізнес загрожує погіршенням національної безпеки і сталості інтернет-мереж, адже кібератаки і підкуп персоналу з метою знищення систем управління мережами доступу найбільш ефективні щодо малої кількості крупних гравців на ринку доступу, ніж до значної кількості малих.
Зі свого боку податківці повідомили, що рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку було прийнято відносно 1066 підприємців, 158 постачальників після “роз’яснювальної роботи” самостійно подали заяву про перехід на загальну систему оподаткування, ще 105 юридичних осіб і 3557 ФОПів перейшли до інших видів діяльності і залишилися на спрощеній системі оподаткування, а 138 постачальників припинили свою діяльність.
Народний депутат України Олександр Федієнко зазначив, що така зустріч сприятиме збалансованому розгляду питання. До парламенту надходять відповідні звернення з позицією, яка знаходить підтвердження в рішеннях, ухвалах, постановах судів різних інстанцій, в тому числі Верховного Суду. Проблематика загострюється, тому потребує вирішення.
Зі свого боку, представники об’єднань підприємців говорили про те, що найкращим шляхом для вирішення проблеми може бути прийняття узагальнюючої податкової консультації з урахуванням роз'яснення НКЕК та судової практики.
За підсумками Круглого столу ДПС розпочне консультації з НКЕК.