Інтернет Асоціація України провела прес-конференцію про підміну понять і небезпеки, які несе законопроект №3196-д про Службу безпеки України

Відкриваючи прес-конференцію, Голова Правління ІнАУ Анатолій Пятніков звернув увагу на те, що агресія РФ проти України загострила проблему безпеки в Інтернеті, зробивши онлайн-середовище ареною гібридної війни. В цих умовах у декого виникає спокуса змістити баланс між свободою і безпекою в Інтернеті за рахунок свободи, впровадити блокування контенту, використовуючи досвід РФ та інших авторитарних держав. Тому зараз важливо звернути увагу на ризики, які несе законопроект №3196-д про Службу безпеки України.

Заступник Голови Комітету ВРУ з питань цифрової трансформації Олександр Федієнко наголосив, що він виступає проти будь-яких блокувань, бо це просто неефективно. Народний депутат вважає, що всі заходи, які стосуються втручання у функціонування телекомунікаційних мереж, щодо обмеження доступу, отримання інформації органами СБУ, мають здійснюватись виключно за ухвалою суду. Необхідні правки вже опрацьовані і подані авторам законопроекту. 

Голова Ради Асоціації «Телекомунікаційна палата України» Тетяна Попова вважає, що прибрати невластиві економічні функції СБУ – це важлива справа для всіх. Але не треба, використовуючи цей лозунг, нав’язувати позасудове блокування ресурсів і зняття інформації з каналів зв’язку без суду та слідства. Ці речі дуже чутливі. Треба зробити нарешті закон, який дозволить громадянам України відчувати себе захищеними в питаннях свого особистого життя і персональних даних.

Голова Правління ГО «Центр громадянських свобод» Олександра Матвійчук зазначила, що за даними правозахисних організацій СБУ досі, на жаль, залишається одним з найбільших порушників прав людини. Така ситуація не може тривати довго, треба вносити зміни. Але ми не побачили в законопроекті про СБУ цієї реформи: попри запевнення авторів, економічна діяльність СБУ буде продовжена, лишаються правоохоронні функції. Ми бачимо цілу низку проблем в цьому законопроекті. Вони загострюються тим, що в законопроекті немає контролю за СБУ.

Голова Комітету ІнАУ з питань прав людини і свободи слова Максим Тульєв зупинився на технічних моментах і заявив, що ми давно чекали на реформу СБУ. Але зараз ми бачимо, що сутність цієї реформи – це перетворення СБУ на КГБ, адже основною метою діяльності спецслужби в разі реалізації цих змін буде політична цензура. Яка б не була цензура в інтернеті технічно, вона зараз неможлива, тому що обійти її може будь-хто, поставивши засіб обходу. Але самі ці засоби обходу можуть бути шпигунськими. Цензура неефективна технічно, але затратна. Не зрозуміло, навіщо це робити, крім «розпилу» бюджету. Створення механізму блокування підкладає «бомбу» під власну критичну інфраструктуру.

Відеозапис прес-конференції: https://dropmefiles.com/pLseh

Відео в Youtube:  https://www.youtube.com/watch?v=PYM3irLWGD4