ВІДКРИТИЙ ЛИСТ Президенту України 13.04.2021 щодо необхідних кроків з протидії загрозам інформаційній безпеці України

Вихідні реквізити
Вих. № 75 від 13.04.2021
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
Офіс Президента України

 

Президенту України

ЗЕЛЕНСЬКОМУ В.О.

Вих. № 75

від 13.04.2021

 

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ
щодо необхідних кроків з протидії загрозам інформаційній безпеці України

 

Шановний Володимире Олександровичу!

Інтернет Асоціація України (далі – ІнАУ), до складу якої входить понад 220 суб’єктів господарювання України у сфері інформаційно-комунікаційних технологій, значна частина з яких є провайдерами програмної послуги і здійснює ретрансляцію телевізійних каналів споживачам, висловлює Вам свою повагу та звертається з приводу наступного.

Члени ІнАУ цілком підтримують курс сучасної України на підвищення рівня інформаційної безпеки держави, активну та ефективну протидію російській та іншій підривній пропаганді, деолігархізацію та зусилля щодо подальшого посилення плюралізму ЗМІ в Україні.

Кроки з реалізації цього курсу зафіксовані в Стратегії національної безпеки України, затвердженій Указом Президента України №392/2020, Спільній заяві за підсумками 22-го Саміту Україна–ЄС Президента України, Президента Європейської ради та Віце-Президента Європейської комісії, Законі України «Про засади державної регіональної політики».

Окремої уваги в цьому контексті потребують жителі регіонів, прилеглих до тимчасово окупованих територій, а також Російської Федерації, Придністров‘я та інших прикордонних територій. Державна стратегія регіонального розвитку на період 2021-2027 років, затверджена Постановою КМУ від 05.08.2020 № 695, передбачає збільшення в інформаційному просторі контенту, спрямованого на інтеграцію жителів цих територій до єдиного українського інформаційно-культурного простору.

На жаль, дії основних вітчизняних медіагруп, телеканали яких мають високий рейтинг у перегляді населенням країни, а саме, «1+1 медіа», «Інтер медіа груп», «Медіа Група Україна» та StarLightMedia, спрямовані на прямо протилежний результат. До ІнАУ надійшло звернення від члена Асоціації ТОВ «Мережа Ланет» з проханням захисту законних прав у взаємовідносинах із зазначеними медіагрупами, які повідомили провайдера про розірвання в односторонньому порядку договорів на ретрансляцію їх каналів з травня 2021 року без повідомлення причин.

Йдеться не лише про шкоду інформаційній безпеці держави в разі припинення ретрансляції вітчизняних телеканалів цих медіагруп, зокрема і в регіонах, прилеглих до тимчасово окупованих територій і в прикордонних областях. Як ми повідомляли Вас своїм листом від 26.03.2021 №66/1, узгоджені, на наш погляд, дії цих медіагруп щодо одночасного, без визначення причини, повідомлення про розірвання в односторонньому порядку угод про ретрансляцію їх каналів в кабельних мережах можуть свідчити про ознаки змови і порушення законодавства про захист економічної конкуренції. ТОВ «Мережа Ланет» звернулось до Антимонопольного комітету України з відповідною заявою від 06.04.2021 № 05-0604/21.

Фактично провайдери програмної послуги змушені приймати умови медіагруп щодо їх права розірвати договір в односторонньому порядку без повідомлення причини. Це дає змогу медіагрупам, які займають домінуюче становище на ринку (68-70% глядацької аудиторії), втручатись у діяльність провайдерів і на свій розсуд форматувати інформаційне поле кабельної ретрансляції, порушуючи як господарчі права провайдерів, так і права користувачів на доступ до інформації.

Зважаючи на зазначене, просимо Вас:

  • здійснити особистий контроль розгляду справи в Антимонопольному комітеті України за заявою ТОВ «Мережа Ланет» для забезпечення вcебічного, повного і об‘єктивного розслідування;
  • розглянути на засіданні РНБОУ питання щодо ініціювання внесення головних загальнонаціональних телеканалів провідних медійних груп, таких як Україна, 1+1, СТБ, ICTV, Новий канал, Інтер, до складу універсальної програмної послуги, як обов‘язкових для трансляції по всій території України, щонайменше на період відсічі збройній агресії РФ (пропозиції надані листом ІнАУ до РНБОУ № 74 від 12.04.2021).

Деолігархізація медіапростору є базовою складовою деолігархізації країни, і члени Інтернет Асоціації України готові підставити Вам плече у цій надважливій справі.

 

З повагою

Голова Правління Інтернет Асоціації України                                           А. Пятніков