Відкрите звернення Інтернет Асоціації України щодо поточної ситуації на вітчизняному медіаринку

Вихідні реквізити
Відкрите звернення щодо поточної ситуації на вітчизняному медіаринку
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України

 

Відкрите звернення Інтернет Асоціації України
щодо поточної ситуації на вітчизняному медіаринку

Інтернет Асоціація України (ІнАУ), яка об’єднує понад 220 підприємств сфери інформаційно-комунікаційних технологій, значна частина яких є учасниками медіаринку України, виступає за неухильне виконання вимог законодавства України в сфері інформаційної політики, зокрема:

 • гарантування права громадян на вільний доступ до інформації;
 • забезпечення рівних можливостей щодо створення, одержання, і поширення інформації;
 • обмеження щодо монополізації телерадіоорганізацій;
 • гарантування захисту телерадіоорганізацій від фінансового і політичного тиску.

Також ІнАУ звертає увагу на підходи урядових Стратегій інформаційної реінтеграції Донецької та Луганської областей, а також АР Крим та м. Севастополя, які серед іншого передбачають:

 • заходи з протидії антиукраїнській пропаганді і агітації країни-агресора - Російської Федерації;
 • відновлення українського мовлення на окупованих територіях України;
 • нейтралізацію впливу телерадіомовників з тимчасово окупованих територій;
 • розширення зони мовлення українських телерадіокомпаній.

ІнАУ ніколи не була ініціатором кодування супутникових каналів. При цьому Асоціація послідовно обстоює принципи розвитку медіаринку України, в тому числі платного телебачення, основою яких є:

 • протидія монополізації ринку, захист добросовісної конкуренції;
 • сприяння розвитку вітчизняного нішового мовлення;
 • заборона дискримінаційних підходів медіагруп при укладенні угод з окремими провайдерами;
 • відмова від практики нав’язування пакетних послуг.

Ці принципи зокрема були схвалені Правлінням ІнАУ в стратегії розвитку платного телебачення (див. Рішення Правління ІнАУ від 01.02.2018 щодо Стратегії розвитку платного телебачення).

Сьогодні ми змушені констатувати, що дедалі більший диктат ряду медіагруп і бездіяльність держави створюють загрози інформаційній безпеці країни і сприяють загостренню соціальної ситуації в країні. Останній приклад в цьому ряду – прямий тиск з боку групи «1+1 Media» та інших медіагруп з вимогою вимкнення з пакетів телебачення провайдерів програмної послуги низки телеканалів, сигнал яких доступний на супутнику в некодованому вигляді (детальніше див. ІнАУ просить органи влади сприяти припиненню втручання медіагруп в господарську діяльність провайдерів).

Намагання медіагруп змусити ряд нішових каналів кодувати супутниковий сигнал є не лише небезпечним прецедентом втручання в господарську діяльність провайдерів і конкурентів, які вибрали рекламну модель ведення свого бізнесу, працюють в правовому полі і мають всі необхідні ліцензії. Закриття вільного доступу до їх контенту лишає жителів окупованих територій можливості отримувати правдиву інформацію і фактично нав’язує їм телеконтент країни-агресора.

Безперечно, сьогоднішній ультиматум став наслідком ситуації 2018 року, коли провайдер «Інформаційні технології» наважився виступити проти свавілля медіагруп, але в умовах бездіяльності антимонопольних органів держави був показово покараний в результаті змови монополістів. Безкарність підвищує ставки, і сьогодні вже «Ланет» опинився під прицілом картельної змови.

Ми закликаємо медіагрупи відкликати листи про відмову від договорів з провайдерами, припинити обурливу практику обґрунтування цих листів начебто іншими причинами і поважати права та законні інтереси своїх партнерів по ринку!

Ми просимо решту учасників ринку – провайдерів і телеканалів – не піддаватись незаконному тиску, адже виконання ультиматумів – шлях до ще більшого порушення ваших законних прав!

Ми звертаємось до ЗМІ та громадськості не залишатися байдужими до нахабного втручання в господарську діяльність та до торпедування засад інформаційної безпеки держави!

Ми вимагаємо від профільних державних органів відновити баланс інтересів на вітчизняному медіаринку, не допустити повторення картельної змови медіагруп проти «Ланета», який мав сміливість виступити на захист своїх законних прав, і зайнятись нарешті інформаційним забезпеченням жителів окупованих територій!