Лист №179 від 16.10.2015 АМКУ щодо запобігання випадкам недобросовісної конкуренції при демонтажу оптичного кабелю при сумісному підвісі на опорах електропередачі

Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України

Голові Антимонопольного комітету України

Терентьєву Ю.О.

 

 

Копія: Голові Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації

Животовському О.М.

 

 

 

Вих. №179

від «16» жовтня 2015 р.

 

Щодо запобігання випадкам недобросовісної конкуренції при демонтажу оптичного кабелю при сумісному підвісі на опорах електропередачі

 

Шановний Юрію Олександровичу!

 

Інтернет Асоціація України (далі - ІнАУ), яка об'єднує понад 180 підприємств сфери інформаційно-комунікаційних технологій України, засвідчує Вам свою повагу та звертається з наступним.

Забезпечення громадян України доступом до мережі Інтернет та універсальною програмною послугою (доступу до визначених державою ТВ-каналів) наразі значною мірою здійснюється завдяки сумісному підвісу проводів електрозв’язку (волоконно-оптичного кабелю) на опорах електропередачі, особливо у сільській місцевості. В більшості випадків у сільській місцевості використання сумісного підвісу на сьогодні є єдиним способом надання громадянам якісної універсальної програмної послуги без залучення значних інвестицій у побудову телекомунікаційної інфраструктури.

Завадами подальшому розвитку сумісного підвісу є відсутність адміністративного та тарифного регулювання даного ринку, а також наявність випадків бездоговірних відносин між операторами/провайдерами телекомунікацій та енергопостачальними організаціями (обленерго). Для усунення цих завад державою та учасниками ринку телекомунікацій здійснено ряд дій.

Зокрема, відповідно до доручення Адміністрації Президента України від 04.08.2014 за № 44-01/46 щодо можливості використання об’єктів електроенергетичного комплексу для розташування інфраструктури телекомунікаційних мереж, Національною комісією України, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ), розроблено за участі профільних асоціацій та схвалено рішенням від 21.07.2015 р. №375 проект Закону України «Про доступ до структури об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики для розвитку телекомунікаційних мереж» (далі - Законопроект), який зараз перебуває на узгодженні у відповідних державних інституціях.

Наказом Голови АМКУ від 20.08.2015 р. № 54 створено робочу групу з підготовки пропозицій щодо вирішення проблемних питань, пов’язаних із спільним використанням інфраструктури об’єктів електроенергетики операторами, провайдерами телекомунікацій (далі – Робоча група при АМКУ). Одним із завдань цієї робочої групи, до якої увійшли представники АМКУ, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, НКРЗІ, наукових установ, профільних асоціацій, операторів телекомунікацій та енергопередавальних підприємств, є розроблення Правил професійної етики з використання об’єктів енергетичної інфраструктури для розміщення телекомунікаційних мереж.

На жаль, на фоні цієї роботи з боку окремих підприємств електроенергетичної сфери спостерігаються випадки вибіркового підходу до співпраці з окремими операторами телекомунікацій. Зокрема, Інтернет Асоціацією України зафіксовані випадки вибіркового демонтажу волоконно-оптичного кабелю на опорах електропередачі з боку підприємств ПАТ «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» та АК «Харківобленерго» (див. у додатку копію листа ТОВ «Юніонком» до ПАТ «ЕК «Херсонобленерго»).

Вибірковий демонтаж виконується цими підприємствами електроенергетичної сфери, незважаючи на готовність операторів телекомунікацій здійснювати відповідні дії по усуненню випадків бездоговірних відносин відповідно до підходів, які опрацьовує Робоча група при АМКУ. Таким вибірковий демонтаж суперечить принципам економічної конкуренції, а також призводить до розкрадання оптичного кабелю після здійснення демонтажу та до порушення прав споживачів телекомунікаційних послуг на вільний доступ до інформації.

З огляду на зазначене, просимо Вас звернутися від імені АМКУ до представників енерговпередавальних організацій (обленерго) в Робочій групі при АМКУ з пропозицією накласти мораторій на демонтаж оптичного кабелю при сумісному підвісі на опорах електропередачі на період напрацювання Правил професійної етики з використання об’єктів енергетичної інфраструктури для розміщення телекомунікаційних мереж, а також дозволити відновити демонтовані оптичні лінії з врахуванням існуючої технічної нормативної бази з метою відновлення послуг відключеним абонентам.

 

 

Додаток: копія листа ТОВ «Юніонком» до ПАТ «ЕК «Херсонобленерго» з додатками на 5 арк.

 

 

 

 

З повагою,

 

Виконавчий директор

Інтернет Асоціації України                                                                     В.Куковський