Верховна Рада України
Заступнику Голови Комітету з питань цифрової трансформації
ШТЕПІ Сергію Сергійовичу
Голові підкомітету з питань безпеки у кіберпросторі,
урядового зв'язку, криптографічного захисту інформації
Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки
ФЕДІЄНКУ Олександру Павловичу
Голові підкомітету з питань загального податкового адміністрування та
оподаткування податком на прибуток підприємств, бухгалтерського обліку
і аудиту Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики
ГЕРЕЗІ Олександру Володимировичу
Вих. № 99
від 30.10.2024
Пропозиції щодо врегулювання «податкової
кризи» у сфері електронних комунікацій
Шановні народні депутати України!
Щиро дякуємо за участь в широкому круглому столі «Шляхи вирішення проблемних питань оподаткування постачальників послуг до мережі Інтернет», який відбувся 15 жовтня 2024 року на майданчику УСПП за участі представників бізнесу і держави.
За підсумками круглого столу практично всі його учасники наголошували на неприпустимості порушення, особливо в умовах затяжної війни, принципів стабільності податкового законодавства, верховенства права, які призводять до зменшення запасу міцності національного потенціалу та виснаження ресурсів, необхідних для забезпечення працездатної економіки та обороноздатності.
Тому, за результатами обговорення проблемних питань скасування спрощеної системи оподаткування для постачальників послуг доступу до мережі Інтернет, просимо:
1. Зробити все можливе для припинення комплексу дій ДПС України (перевірки, рішення контролюючого органу, листування) з безпідставного анулювання реєстрації платників єдиного податку – постачальників послуг доступу до мережі Інтернет з КВЕДами 61.10, 61.90, які не здійснюють діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж (підп. 8 п. 291.5.1 ст. 291 Податкового кодексу України (ПКУ)).
Згідно з п. 5.3 ст.5 ПКУ терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами. Відповідно до пп. 80 ст.1 Закону України «Про електронні комунікації», послуга доступу до мережі Інтернет - електронна комунікаційна послуга, що забезпечує доступ до мережі Інтернет і можливість логічного з’єднання з кінцевими точками мережі Інтернет незалежно від технології, що застосовується в електронній комунікаційній мережі, і кінцевого (термінального) обладнання, що використовується, а не «послуга з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж».
Наголошуємо на тому, що заборона перебування на спрощеній системі оподаткування за певним видом діяльності може здійснюватися лише шляхом внесення змін до ПКУ, а не роз'ясненнями ДПС або Мінфіну.
2. З метою унеможливлення помилкового трактування термінів та визначень законодавства у сфері електронних комунікацій фахівцями інших сфер, просимо ініціювати внесення змін до Закону України «Про електронні комунікації», порівняльна таблиця запропонованих змін додається (додаток 1).
3. Для унеможливлення ухилення чи оптимізації сплати податків постачальниками послуг електронних комунікацій просимо Вашої участі та адвокації щодо внесення відповідних змін до ПКУ щодо створення стимулюючої окремої (п’ятої) групи платників єдиного податку лише для юридичних осіб у сфері електронних комунікацій (мікробізнесу) зі збільшеними лімітами доходу і підвищеними ставками єдиного податку і військового збору, враховуючи, що для провайдерів пріоритетом є саме збереження спрощеного адміністрування податків під час воєнного стану. На наші переконання, запровадження будь-яких обмежувальних заходів щодо постачальників доступу до мережі Інтернет не можуть призвести до результатів, до яких прагне урядова команда податківців.
Діючими можуть стати лише ефективні економіко-правові умови діяльності, які, зокрема, будуть стимулювати розвиток галузі. Порівняльна таблиця запропонованих змін до ПКУ додається (додаток 2).
4. Окремо в додатку надаємо своє бачення необхідних змін до ПКУ щодо гармонізації його положень з термінами та положеннями європейських стандартів щодо видів діяльності у сфері електронних комунікацій (додаток 3).
Просимо підтримати запропоновані зміни, відновити діалог з представниками Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики щодо запропонованих змін.
Зі свого боку, просимо залучити до такого діалогу представників наших організацій, співорганізаторів Круглого столу 15 жовтня: Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП), Інтернет Асоціації України (ІнАУ), Асоціації правовласників та постачальників контенту (АППК), Асоціації правників України (АПУ) і Офісу ефективного регулювання (BRDO).
Прагнемо брати участь в обговореннях із зазначених питань, розглядати альтернативні пропозиції та йти на компроміси для якнайшвидшого подолання галузевої податкової кризи.
Повний запис заходу доступний за посиланням: https://youtu.be/sWMda2DURDY
З повагою
Голова Правління ІНТЕРНЕТ АСОЦІАЦІЇ УКРАЇНИ Олександр САВЧУК