Лист № 88 від 15.07.2020 АМКУ щодо ймовірних ознак порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції з боку медіагруп

Вихідні реквізити
Вих. № 88 від 15.07.2020
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
АМКУ, Антимонопольний комітет України

Виконуючій обов’язки Голови

Антимонопольного комітету України

            ПІЩАНСЬКІЙ О. С.

 

Вих. № 88

від 15.07.2020

 

Щодо ймовірних ознак порушення законодавства про захист

від недобросовісної конкуренції з боку медіагруп  

 

Шановна Ольго Станіславівно!

Інтернет Асоціація України (далі – ІнАУ), яка об’єднує понад 220 підприємств сфери ІКТ, засвідчує Вам свою повагу та звертається з приводу наступного.

ІнАУ, за Статутом, створена з метою сприяння розвитку українського сегменту глобальної мережі Інтернет та розвитку ІКТ в Україні.

ІнАУ всіляко підтримує зусилля суб’єктів господарювання, які спрямовані на створення умов для добросовісної конкуренції на телекомунікаційних ринках.

Наразі, до ІнАУ надійшло звернення від 13.07.2020 № 323 від ТОВ «Солар Медіа» (Телеканал СОНЦЕ), доступ до якого намагаються обмежити медіагрупи, з проханням підтримки (додається, з текстом цього звернення можна також ознайомитись за посиланням: https://inau.ua/sites/default/files/file/2007/vhidnyy_no_112_vid_14.07.2020.pdf).

Зокрема, ТОВ «Солар Медіа» вказує, що медіагрупи примушують операторів телекомунікацій та провайдерів програмної послуги виключити з їхніх мереж Телеканал СОНЦЕ. В іншому випадку їх буде позбавлено права на контент провідних медіагруп.

Також до ІнАУ надійшло звернення від 15.07.2020 № 01-1507/20 від ТОВ «Мережа Ланет» з інформацією про прямий тиск з боку групи «1+1 Media» з вимогою вимкнення з пакетів телебачення Мережі Ланет низки телеканалів, сигнал яких доступний на супутнику в некодованому вигляді, доступ до якого намагаються обмежити медіагрупи, з проханням підтримки (додається, з текстом цього звернення можна також ознайомитись за посиланням: https://inau.ua/sites/default/files/file/2007/vhidnyy_no_117_vid_15.07.2020.pdf).

Усні звернення зі схожими скаргами ІнАУ отримує в останні дні і від інших провайдерів програмної послуги, як наших учасників, так і сторонніх суб’єктів господарювання.

Також в засобах масової інформації, наприклад, за посиланнями:

Учасником ринку програмної послуги надано інформацію про те, що медіагрупа «1+1 Media», наприклад, «вдається до неконкурентних підступних методів боротьби з незалежними телеканалами, намагаючись зашкодити їхній діяльності руками крупних провайдерів». Зокрема, мова йде про зобов’язання відключення з пакетів телебачення Ланет ряду телеканалів, сигнал яких доступний на супутнику в незакодованому вигляді, а саме, канали Сонце, Трофей, Наука, Фауна, Терра, XSport, Еко TV, Малятко, Niki Kids, Niki Junior, EU Music, 4ever Music і інші.

Так, медіагрупою «1+1 Media», без будь-яких усних чи письмових пояснень, повідомлено про дострокову відмову від Ліцензійного договору, укладеного з Ланет. Проте, при з’ясуванні причин, що вплинули на таке рішення медіагрупою «1+1 Media», виявлено, що відмова від ретрансляції в мережах телеканалів, сигнал яких доступний на супутнику в незакодованому вигляді, буде умовою продовження співпраці.

Разом з цим вважаємо, що такі дії медіагруп, зокрема, «1+1 Media» та інших, є прямим втручанням в господарську діяльність суб’єктів господарювання, зокрема договірні відносини між суб’єктами господарювання,  та порушенням основних прав та свобод громадян України.

Статтею 1 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції»  недобросовісною конкуренцією визнано будь-які дії у конкуренції, що суперечать торговим та іншим чесним звичаям у господарській діяльності. Недобросовісною конкуренцією є дії у конкуренції, зокрема визначені главами 2-4 цього Закону.

А, відповідно до статті 10 цього ж Закону, схиленням до бойкоту суб’єкта господарювання є спонукання його конкурентом іншої особи, безпосередньо або через іншу особу, до відмови від установлення договірних зв’язків із цим суб’єктом господарювання, до невиконання (розірвання) або виконання неналежним чином договірних зобов'язань перед цим суб'єктом господарювання.

Враховуючи вищенаведене, вважаємо, що дії медіагруп щодо спонукання провайдерів програмних послуг у відмові від ретрансляції телеканалів, сигнал яких доступний на супутнику в незакодованому вигляді, містять ознаки порушення статі 10 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції».

Разом з цим, відповідно до цього Закону, ІнАУ не може бути заявником про ознаки порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції. Проте, частиною третьою статті 20 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» встановлено, що Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення взаємодіють, зокрема, з громадськими організаціями у роботі по запобіганню порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.

Враховуючи вищенаведене, з огляду на те, що дії, про які зазначено у нашому листі, можуть мати негативні наслідки для господарської діяльності як провайдерів програмної послуги, телеканалів, які не входять до складу великих медіагруп, так і глядачів (абонентів), звертаємось до Вас із проханням розглянути наше звернення та, в межах повноважень та компетенції, втрутитись в ситуацію.

В свою чергу, нами додатково буде надана до Антимонопольного комітету України наявна у нас інформація з предмету нашого звернення.

Про результати розгляду звернення просимо повідомити письмово.

 

Додатки:

1) Лист до ІнАУ від 13.07.2020 № 323 ТОВ «Солар Медіа» (Телеканал СОНЦЕ), на 1 арк.

2) Лист до ІнАУ від 15.07.2020 № 01-1507/20 від ТОВ «Мережа Ланет», на 1 арк.

 

З повагою

Голова Правління Інтернет Асоціації України                                             А. Пятніков