Лист № 77/1-3 від 25.08.2023 Міненерго, НКРЕКП та Держенергонагляду щодо відповідності дій ПРАТ «ВОЛИНЬОБЛЕНЕРГО» вимогам законодавства

Вихідні реквізити
Вих. № 77/1-3 від 25.08.2023
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
Міністерство енергетики України
НКРЕКП, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ ЕНЕРГЕТИЧНОГО НАГЛЯДУ УКРАЇНИ

Міністру енергетики України

ГАЛУЩЕНКУ Г.В.

 

Голові Національної комісії, що здійснює державне

регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

УЩАПОВСЬКОМУ К.В.

 

Голові Державної інспекції енергетичного нагляду України

СЛОБОДЯНУ Р.О.

 

Копія:

Керівнику ПРАТ «ВОЛИНЬОБЛЕНЕРГО»

 

Вих. № 77/1-3

від 25.08.2023

 

Про надання інформації щодо дій

ПРАТ «ВОЛИНЬОБЛЕНЕРГО»

 

            Інтернет Асоціація України (далі – ІнАУ), яка об’єднує понад 220 суб’єктів господарювання у сфері інформаційно-комунікаційних технологій, значна частина яких є операторами електронних комунікацій, які надають послуги доступу до Інтернету, висловлюємо Вам свою повагу та звертаємося з наступним.

            Відповідно до Статуту, одним із напрямків діяльності ІнАУ є представництво та захист учасників в органах центральної та місцевої влади, інших державних та недержавних установах і організаціях з питань розвитку Інтернету, послуг в мережі Інтернет та ІКТ.

            До ІнАУ надійшло звернення (копія додається) від нашого учасника – ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЛАНЕТ ТЕЛЕКОМ» (ЄДРПОУ – 39362054) (далі – ТОВ «ЛАНЕТ ТЕЛЕКОМ»), яке є постачальником електронних комунікаційних мереж та послуг, з проханням надати роз’яснення щодо правомірності виставлення ПРАТ «ВОЛИНЬОБЛЕНЕРГО» рахунків за роботи/послуги з допуску до виконання робіт в охоронній зоні електромереж та за проведення нагляду під час проведення робіт у межах охоронних зон електромереж.

            Так, 14 червня 2023 року ТОВ «ЛАНЕТ ТЕЛЕКОМ» звернулось до ПРАТ «ВОЛИНЬОБЛЕНЕРГО» із проханням надати доступ та організувати нагляд під час проведення монтажних робіт по встановленню оптоволоконного кабелю ВОЛЗ в охоронній зоні ПЛ-0,4 кВт в м. Володимир Волинської області.

            Як зазначає ТОВ «ЛАНЕТ ТЕЛЕКОМ», у відповідь на це звернення вони отримали від ПРАТ «ВОЛИНЬОБЛЕНЕРГО» два примірники рахунку-договору на оплату робіт/послуг за:

-   допуск до виконання робіт в охоронній зоні електромереж 0,38 кВ – 10 кВ на суму 25 682, 40 грн з ПДВ;

-   проведення нагляду під час проведення робіт у межах охоронних зон електромереж 0,38 кВ – 10 кВ на суму 26 244, 00 грн з ПДВ.

            Як підстави виставлення цих рахунків ПРАТ «ВОЛИНЬОБЛЕНЕРГО» вказує пункти 9, 10 Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 № 1455 (далі – Правила).

            Разом з тим, у пунктах 9, 10 Правил зазначене таке: «юридичні або фізичні особи/фізичні особи - підприємці, яким надано у власність, постійне або тимчасове користування земельні ділянки, де розміщуються об’єкти передачі електричної енергії, зобов’язані вживати належних заходів для збереження зазначених об’єктів, а саме:

            утримання в стані пожежної безпеки земельних ділянок, своєчасне прибирання соломи, сміття, сухого бур’яну, сухого очерету, заорювання стерні;

            виконання обґрунтованих вимог власників електричних мереж щодо дотримання обмежень та обтяжень в охоронних зонах;

            забезпечення безперешкодного доступу в установленому порядку уповноважених представників власника електричних мереж до об’єктів передачі електричної енергії, розташованих на території інших юридичних або фізичних осіб/фізичних осіб - підприємців, для ремонту і технічного обслуговування таких об’єктів.

            Уздовж повітряних ліній електропередачі і за периметром трансформаторних підстанцій, споруд (опор), розподільних пунктів та пристроїв, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, які розташовуються на земельних лісових ділянках або на земельних ділянках, зайнятих зеленими насадженнями у межах населених пунктів, іншими багаторічними насадженнями (далі - лісові ділянки та інші багаторічні насадження), повинні бути прокладені просіки та улаштовані проїзди до споруд (опор) ліній електропередачі.

            У садах та на землях, зайнятих іншими багаторічними насадженнями з перспективною висотою порід до 4 метрів, улаштовується лише проїзд до споруд (опор).».

            Таким чином, у пунктах 9, 10 Правил не встановлено право чи-то обов’язок обленерго стягувати з постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг плату за роботи/послуги з допуску до виконання робіт в охоронній зоні електромереж та за проведення нагляду під час проведення робіт у межах охоронних зон електромереж. Тим більше, у пункті 9 Правил йдеться про вимоги до юридичних або фізичних осіб/фізичних осіб - підприємців, яким надано у власність, постійне або тимчасове користування земельні ділянки, де розміщуються об’єкти передачі електричної енергії, і це не обов’язково можуть бути обленерго.

            Крім зазначеного, звертаємо увагу й на те, що відповідно до частини п’ятої статті 25 Закону України «Про електронні комунікації» доступ до елементів інфраструктури об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики, кабельної каналізації електрозв’язку, будинкової розподільної мережі, що не перебувають у власності постачальників електронних комунікаційних послуг та/або мереж для розгортання загальнодоступних електронних комунікаційних мереж, здійснюється відповідно до Закону України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж» (далі – Закон про доступ).

            Відповідно до пункту 3 частини першої статті 14 Закону про доступ власник (володілець) інфраструктури об’єкта доступу має право перевіряти хід виконання замовником робіт відповідно до договору з доступу. А відповідно до частини третьої статті 14 Закону про доступ забороняється вимагати від замовника виконання будь-яких робіт, здійснення будівництва, реконструкції, технічного переоснащення інфраструктури об’єкта доступу як умови отримання доступу до нього.

            Особливості безпечного доступу та користування інфраструктурою об’єкта електроенергетики визначені у пунктах 52-60 Правил надання доступу до інфраструктури об’єкта електроенергетики, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2018 року № 853, у яких також не вказано на право обленерго виставляти рахунки та стягувати з замовників будь-яку додаткову плату.

            З огляду на зазначене та, виходячи із змісту пунктів 9, 10 Правил, вважаємо, що дії ПРАТ «ВОЛИНЬОБЛЕНЕРГО» щодо вимоги до ТОВ «ЛАНЕТ ТЕЛЕКОМ» сплатити за роботи/послуги з допуску до виконання робіт в охоронній зоні електромереж та за проведення нагляду під час проведення робіт у межах охоронних зон електромереж загальною вартістю близько 52 тис. грн не ґрунтуються на нормах законодавства, а відтак - є неправомірними.

            Враховуючи зазначене, з метою недопущення порушення прав та законних інтересів постачальника електронних комунікаційних мереж та послуг, який є учасником ІнАУ, звертаємось із наступним:

-   надати інформацію, чи відповідають законодавству дії ПРАТ «ВОЛИНЬОБЛЕНЕРГО» щодо встановлення плати за допуск до виконання робіт в охоронній зоні електромереж 0,38 кВ – 10 кВ  та за проведення нагляду під час проведення робіт у межах охоронних зон електромереж для постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг при доступі до інфраструктури об’єкта електроенергетики для розташування технічних засобів електронних комунікацій?

-   Якщо дії ПРАТ «ВОЛИНЬОБЛЕНЕРГО», про які вказано у цьому зверненні, є обґрунтованими та законними, надати інформацію щодо того, яким чином розраховується тариф/плата за допуск до виконання робіт в охоронній зоні електромереж 0,38 кВ – 10 кВ та за проведення нагляду під час проведення робіт у межах охоронних зон електромереж з вказанням положень відповідного нормативно-правового акту?

-   У разі, якщо дії ПРАТ «ВОЛИНЬОБЛЕНЕРГО» є неправомірними, просимо вжити заходів реагування, направлених на їх припинення.

               Про результати розгляду цього звернення просимо повідомити письмово.

 

            Додаток: копія звернення ТОВ «ЛАНЕТ ТЕЛЕКОМ» від 22.08.2023 № 22/08/23-1.

 

З повагою

Голова Правління ІНТЕРНЕТ АСОЦІАЦІЇ УКРАЇНИ                                  Олександр САВЧУК