Лист № 76 від 13.04.2021 АМКУ щодо розгляду заяви ТОВ «МЕРЕЖА ЛАНЕТ» про ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції в діях окремих медіагруп

Вихідні реквізити
Вих. № 76 від 13.04.2021
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
АМКУ, Антимонопольний комітет України

 

Голові Антимонопольного комітету України

ПІЩАНСЬКІЙ О.С.

 

Вих. № 76

від 13.04.2021

 

Щодо розгляду заяви ТОВ «Мережа Ланет»

про ознаки порушення законодавства про

захист економічної конкуренції в діях окремих медіагруп

 

Шановна Ольго Станіславівно!

Інтернет Асоціація України (далі – ІнАУ), до складу якої входить понад 220 суб’єктів господарювання України у сфері інформаційно-комунікаційних технологій, висловлює Вам свою повагу та звертається з приводу наступного.

Відповідно до Статуту, одним із напрямків діяльності ІнАУ є представництво та захист учасників в органах центральної та місцевої влади, інших державних та недержавних установах і організаціях з питань розвитку Інтернету, послуг в мережі Інтернет та ІКТ.

До ІнАУ надійшло звернення від 09.04.2021 № 20210409-001-КВ від ТОВ «Мережа Ланет», з проханням сприяти вирішенню ситуації та захисту їх прав у взаємовідносинах із медіагрупами, а саме, «1+1 медіа», «Інтер медіа груп», «Медіа Група Україна» та StarLightMedia (далі – медіагрупи), які одночасно (перша половина березня 2021 року), направили листи з повідомленням про розірвання в односторонньому порядку договорів на ретрансляцію їх каналів з травня 2021 року без повідомлення причин розірвання цих договорів.

ТОВ «Мережа Ланет» звернулось до Антимонопольного комітету України з заявою від 06.04.2021 № 05-0604/21 про порушення провідними медіагрупами України «1+1 медіа», «Медіа Група Україна», «StarLightMedia» та «Inter Media Group» законодавства про захист економічної конкуренції.

Враховуючи наведене та підтримуючи позицію нашого учасника - ТОВ «Мережа Ланет» з питання, яке є предметом звернення до Антимонопольного комітету України, просимо також дослідити наступні питання, які можуть свідчити про неконкурентну поведінку зазначених медіагруп та порушення ними законодавства про захист економічної конкуренції.

1. Населення країни тривалий період звикло до перегляду інформаційного, розважального контентів, які пропонуються окремими телеканалами медіагруп. Тому, провайдери програмних послуг, в першу чергу, користуючись інтересами своїх абонентів (інтересом та звичкою населення), змушені приймати умови медіагруп, в тому числі нав’язуваного «пакетного» продажу телеканалів. За цих умов конкуренція з боку медіагруп у їх пропозиціях, як між собою, так і між іншими телеканалами, фактично, відсутня.

2. Використовуючи своє домінуюче становище та, очевидно, усвідомлюючи зацікавленість населення у перегляді рейтингових телеканалів, медіагрупи вдаються до поведінки монополістів, а не моделі партнерських відносин при виконанні договірних відносин зі своїми контрагентами (провайдерами програмної послуги) з проявленням  зацікавленості у розповсюдженні телепрограм з використанням мережі провайдерів програмної послуги. Зокрема, це проявляється в тому, що медіагрупи синхронно, протягом 20 днів, направили листи щодо одностороннього припинення договірних відносин з ТОВ «Мережа Ланет» і, наскільки нам відомо, без письмового повідомлення офіційних причин припинення договірних відносин. Хоча, основною умовою припинення договірних зобов’язань, за господарським законодавством, може бути лише недобросовісне виконання іншою стороною взятих на себе договірних зобов’язань. ТОВ «Мережа Ланет» виконує взяті на себе зобов’язання за договорами своєчасно та у повному обсязі. Тобто, це може свідчити про певний «тиск» на провайдера програмної послуги та змусити його прийняти рішення, вигідне рішення для медіагруп та на їх умовах;

3. Нав’язування медіагрупами «пакетного» продажу телеканалів. Мова йде про низку вимог, а саме: транслювати абсолютно всі власні канали, які надаються кожною медіагрупою, тобто без можливості обрати один чи два рейтингових канали відповідної медіагупи; здійснювати трансляцію каналів абсолютно у всіх існуючих телевізійних пакетах провайдера програмної послуги; здійснювати трансляцію каналів абсолютно у всіх видах технологічного мовлення провайдера програмної послуги, розмістити канали у частотній сітці провайдера програмної послуги таким чином, щоб обрані канали відповідали  кнопкам на пульті абонента, які визначить медіагрупа, тобто канали надаються із прив’язкою до кнопки на пульті.

На наш погляд, такі дії та вимоги медіагруп свідчать про повну відсутність етичних та партнерських засад при формуванні договірних відносин з провайдерами програмної послуги.

Одночасні дії медіагруп щодо припинення договірних відносин, без повідомлення офіційних причин таких дій, звісно, посилюють тиск на провайдера програмної послуги, адже припинення передачі своїм абонентам лише одного чи двох телеканалів не мало б негативного наслідку для абонентів. Проте, припинення такої значної частини телеканалів, звісно, викличе негативну реакцію та, не виключено, і відтік абонентів до конкурентів – провайдерів програмної послуги, які пропонують улюблені ними телеканали та які пропонуються медіагрупами.

Статтею 42 Конституції України кожному гарантовано право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Враховуючи вищенаведене, в межах повноважень та у спосіб, встановлений законом, просимо розглянути наше звернення та заяву ТОВ «Мережа Ланет» від 06.04.2021 № 05-0604/21 про порушення провідними медіагрупами України «1+1 медіа», «Медіа Група Україна», «StarLightMedia» та «Inter Media Group» законодавства про захист економічної конкуренції та вжити повних та вичерпних заходів, направлених на припинення неправомірних дій медіагруп.

 

З повагою

Голова Правління Інтернет Асоціації України                                                                                                    А. Пятніков