Лист № 64/1-9 від 28.07.2022 ВРУ щодо зауважень до проекту Закону реєстр. № 7544-1 від 22.07.2022

Вихідні реквізити
Вих. № 64/1-9 від 28.07.2022
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
Комітет Верховної Ради України з питань цифрової трансформації
Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин
Комітет Верховної Ради України з питань економічного розвитку
Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування
Комітет Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг
Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів
Комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки
ВРУ, Верховна Рада України

Голові Комітету Верховної Ради України

з питань цифрової трансформації

КРЯЧКУ М.В.

 

Голові Комітету Верховної Ради України з питань

прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій

у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя,

національних меншин і міжнаціональних відносин

ТКАЧЕНКУ М.М.

 

Голові Комітету Верховної Ради України

з питань економічного розвитку

НАТАЛУСІ Д.А.

 

Голові Комітету Верховної Ради України з питань організації

державної влади, місцевого самоврядування,

регіонального розвитку та містобудування

КЛОЧКУ А.А.

 

Голові Комітету Верховної Ради України з питань

енергетики та житлово-комунальних послуг

ГЕРУСУ А.М.

 

Голові Комітету Верховної Ради України з питань

соціальної політики та захисту прав ветеранів

ТРЕТЬЯКОВІЙ Г.М.

 

Голові Комітету Верховної Ради України з питань

національної безпеки, оборони та розвідки

ЗАВІТНЕВИЧУ О.М.

 

Голові депутатської фракції політичної партії

ВО «БАТЬКІВЩИНА»

ТИМОШЕНКО Ю.В.

 

Народному депутату України

КУЧЕРЕНКУ О.Ю.

Вих. № 64/1-9

від 28.07.2022 року

 

Щодо зауважень до проекту Закону

(реєстр. № 7544-1 від 22.07.2022)

 

            Інтернет Асоціація України (ІнАУ), яка об’єднує понад 230 підприємств галузі інформаційно-комунікаційних технологій, висловлює Вам свою повагу та звертається з приводу наступного.

            22 липня 2022 року у Верховній Раді України за № 7544-1 зареєстровано проект Закону про внесення змін до Закону України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж» (щодо забезпечення умов для розвитку та відновлення електронних комунікаційних мереж),  ініціатором якого є народний депутат України від депутатської фракції політичної партії ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ «БАТЬКІВЩИНА» Кучеренко О.Ю.

            Як зазначає ініціатор проекту Закону у пояснювальній записці, то він спрямований на упорядкування та створення доступних умов для доступу пересічних громадян до електронних комунікаційних послуг на територіях, де ведуться активні бойові дії. Саме для вирішення зазначеного та досягнення такої мети, народний депутат України вважає, що потрібно:

            - встановити, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та 60 днів після його припинення або скасування, розмір щомісячної вартості послуг з доступу до Інтернету та/або послуг з передачі даних та/або електронних комунікаційних послуг та/або послуг широкосмугового доступу до мережі Інтернет не може перевищувати 10 гривень на місяць та не може включати будь-які додаткові платежі. Для цього, на такий же період пропонується встановити пільговий розмір періодичної плати за доступ до елементів інфраструктури об’єктів доступу у розмірі 1 копійка на місяць;

            - враховуючи підвищення рівня значущості електронних комунікаційних послуг для національної безпеки та обороноздатності країни, враховуючи наявність в розпорядженні операторів та/або постачальників електронних комунікаційних послуг надчутливої інформації доцільно, щоб оператори та постачальники таких послуг на регулярній основі надавали до СБУ, ДССЗІ та АМК відомості щодо свого кінцевого бенефіціарного власника та структури власності;

            - оскільки власники опор несуть значні збитки через пошкодження та руйнації об’єктів електроенергетики внаслідок бойових дій, а оператори та/або постачальники електронних комунікаційних послуг також користуються опорами, то доцільно, щоб такі оператори та постачальники пропорційно компенсували власникам опор частину плати за землю.

            В першу чергу, хотілося б звернути увагу народного депутата України Кучеренка О.Ю. та народних депутатів від депутатської фракції політичної партії ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ «БАТЬКІВЩИНА», які послідовно тримають позицію недопущення удосконалення положень Закону України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж», та які б чітко та однозначно сприймались та виконувались як замовниками (операторами електронних комунікацій), так і власниками (володільцями) інфраструктури об’єктів доступу (в першу чергу комунальними підприємствами, управлінськими компаніями, ОСББ), на тому, що, дійсно, «після початку військової агресії Російської Федерації проти України з 24 лютого 2022 року, у містах, селищах і селах інтернет залишився чи не єдиним джерелом інформації для більшості громадян України», «інтернет є чи не єдиним способом дізнатись правдиві новини щодо війни, а також мати змогу почути або побачити своїх рідних», «все це відбувається на фоні зниження рівня життя громадян України, руйнації та закриття підприємств, установ та організацій, численного вивільнення працівників, браку коштів у співвітчизників» (це все цитати із пояснювальної записки до проекту Закону). І, попри все це, оператори електронних комунікацій, вживають усіх максимально можливих заходів задля забезпечення якісних послуг доступу до мережі Інтернет, зокрема, й на територіях, де ведуться бойові дії, не вдаючись до підвищення  вартості цих послуг. Дійсно, існують неплатежі, затримки в оплаті за надані електронні комунікаційні послуги, проте, оператори електронних комунікацій, не дивлячись на законне право призупиняти надання послуг, не вдаються до таких заходів. Але, разом з цим, і держава, зокрема, в особі народних депутатів України, повинна сприяти існуванню галузі електронних комунікацій, яка завжди є вкрай важливою як для людей, так для держави.

            По суті зауважень до проекту Закону.

            1. Ініціатором проекту Закону у пояснювальній записці не розкрито та не надано жодного фінансового обґрунтування, чому саме розмір щомісячної вартості послуг з доступу до Інтернету та/або послуг з передачі даних та/або електронних комунікаційних послуг та/або послуг широкосмугового доступу до мережі Інтернет не може перевищувати 10 гривень на місяць. Тобто, відсутній будь-який аргументований розрахунок, а також пропозиції, за рахунок чого та яких фондів постачальникам електронних комунікаційних послуг буде компенсовано різницю між фактичною вартістю електронних комунікаційних послуг та вартістю, запропонованою у проекті Закону. Ініціатор проекту Закону не пропонує також і компенсації збитків, які понесли оператори електронних комунікацій у зв’язку з відновленням електронних комунікаційних мереж та послуг на територіях, де ведуться бойові дії та де електронна комунікаційна мережа була зруйнована/пошкоджена.

            На наше переконання, містять ознаки глуму над галуззю електронних комунікацій, пропозиції народного депутата України Кучеренка О.Ю., що втрати, понесені внаслідок втрати доходів за рахунок неплатежів абонентами, застосування запропонованої плати у розмірі 10 грн, на відновлення мереж та послуг, забезпечення якісного та безперебійного функціонування послуг доступу до мережі Інтернет та інші втрати та витрати, пов’язані з бойовими діями після 24.02.2022 можуть дорівнювати чи бути компенсованими пільговим розміром періодичної плати за доступ до елементів інфраструктури об’єктів доступу у розмірі 1 копійки на місяць.

                        2. Взагалі не зрозуміла ініціатива щодо упорядкування та створення доступних умов для доступу пересічних громадян до електронних комунікаційних послуг на територіях, де ведуться активні бойові дії, в т.ч. і з боку повноважень та компетенції державних органів, пропозиція ініціатора проекту Закону щодо подання на регулярній основі до СБУ, ДССЗІ та АМК відомостей щодо свого кінцевого бенефіціарного власника та структури власності.

            Як, куди та періодичність подання відомостей щодо свого кінцевого бенефіціарного власника уже врегульовано Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», іншими нормативно-правовими актами та відповідними роз’ясненнями Міністерства юстиції України.

            До цього ж, у частині третій статті 19 Закону України «Про електронні комунікації» вже встановлено вимоги до структури власності операторів електронних комунікацій. Зокрема, у цьому положенні зазначено про таке:

            «З метою захисту національних інтересів та національної безпеки України в інформаційній сфері структура власності юридичних осіб - постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг, які здійснюють діяльність з надання послуг з технічного обслуговування і експлуатації багатоканальних цифрових мереж ефірного теле- та радіомовлення із загальнонаціональним покриттям (крім юридичних осіб державної форми власності), має відповідати таким вимогам:

            а) у структурі власності юридичних осіб - постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг, які здійснюють діяльність з надання послуг з технічного обслуговування і експлуатації багатоканальних цифрових мереж ефірного теле- та радіомовлення із загальнонаціональним покриттям, на усіх рівнях ланцюга володіння корпоративними правами не має бути:

            юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих в офшорних зонах, перелік яких затверджений Кабінетом Міністрів України, а також осіб без громадянства;

            фізичних і юридичних осіб, які є резидентами країни, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, а також юридичних осіб, учасниками (акціонерами) яких є такі юридичні або фізичні особи;

            політичних партій, профспілкових, релігійних організацій та юридичних осіб, які вони заснували;

            громадян, які за вироком суду відбувають покарання у місцях позбавлення волі або визнані судом недієздатними;

            б) кінцевим бенефіціарним власником (кінцевими бенефіціарними власниками) юридичних осіб - постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг, які здійснюють діяльність з надання послуг з технічного обслуговування і експлуатації багатоканальних цифрових мереж ефірного теле- та радіомовлення із загальнонаціональним покриттям, може бути виключно громадянин України (громадяни України).».

            Відтак, незрозуміло, які ще додаткові вимоги щодо відомостей свого кінцевого бенефіціарного власника та структури власності вигадано (і навіщо, з якою метою?) та запропоновано у проекті Закону.

            3. Законодавча ініціатива щодо того, щоб оператори та/або постачальники електронних комунікаційних послуг компенсували власникам опор частину плати за землю взагалі не ґрунтується на нормах чинного законодавства. Так, відповідно до статті 98 Земельного кодексу України (ЗКУ) право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки чи іншої заінтересованої особи на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками). Відповідно до статті 100 ЗКУ сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду. Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій конкретно визначеній особі (особистий сервітут). Земельний сервітут може бути встановлений договором між особою, яка вимагає його встановлення, та власником (землекористувачем) земельної ділянки.

            Відтак, не зрозуміло, що пропонується у проекті Закону та яке відношення обленерго, як власники опор (як елементу інфраструктури електроенергетики), можуть мати до права встановлювати плату за користування землею, якщо вони не є її землекористувачами чи власниками. Крім того, плата за землю, як і будь-які інші витрати обленерго, як власника (володільця) інфраструктури об’єктів електроенергетики, і так можуть бути включені до складу розрахунку періодичної плати за доступ до інфраструктури об’єктів електроенергетики відповідно до Методики визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об’єкта електроенергетики, затвердженої наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 10.12.2018 № 622, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 січня 2019 року за № 1/32972 зі змінами.

            Відтак, пропозиція у проекті Закону стосовно того, щоб оператори та/або постачальники електронних комунікаційних послуг компенсували власникам опор частину плати за землю, абсолютно протирічить чинному законодавству України, оскільки, така плата вже включається до розрахунків періодичної плати за доступ до інфраструктури об’єктів обленерго.

            4. Відповідно до статті 100 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» альтернативними вважаються законопроекти, які містять положення, що регулюють однакове коло питань та повторюють за суттю положення щодо регулювання одних і тих же суспільних відносин.

            З огляду на вказану норму Закону, вважаємо, що проект Закону, за своїми положеннями не є альтернативним до проекту Закону про внесення змін до Закону України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж» (щодо забезпечення умов для розвитку та відновлення електронних комунікаційних мереж), реєстр. №7544 від 08.07.2022, оскільки ним не пропонуються положення, що регулюють однакове коло питань та запропоновані положення не повторюють за суттю положення щодо регулювання одних і тих же суспільних відносин.

 

            Враховуючи наведене, просимо:

            1. Головний та інші комітети Верховної Ради України при розгляді проекту Закону про внесення змін до Закону України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж» (щодо забезпечення умов для розвитку та відновлення електронних комунікаційних мереж) (№ 7544-1 від 22.07.2022) надати негативний висновок, оскільки його положення суперечать чинному законодавству України та матимуть негативні наслідки для галузі електронних комунікацій та операторів електронних комунікацій;

            2. Народного депутата України від депутатської фракції політичної партії ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ «БАТЬКІВЩИНА» Кучеренка О.Ю. відкликати проект Закону.

            Про результати розгляду нашого звернення просимо повідомити письмово.

 

З повагою

Голова Правління Інтернет Асоціації України                                   Олександр Савчук