Керівнику Національного центру оперативно-технічного
управління мережами телекомунікацій
ТИТАРЕНКУ О.В.
Директору ПрАТ «Волиньобленерго»
СЕВІДОВУ С.В.
Директору Луцької філії ПрАТ «Волиньобленерго»
БОРИСЕНКУ Р.А.
Вих. № 49/1-3
від 27.06.2024
Щодо припинення неправомірних
дій з боку ПрАТ «Волиньобленерго»
Інтернет Асоціація України (далі – ІнАУ), яка об’єднує понад 220 суб’єктів господарювання у сфері інформаційно-комунікаційних технологій, значна частина яких є операторами електронних комунікацій, які надають послуги доступу до Інтернету, висловлюємо Вам свою повагу та звертаємося з наступним.
Відповідно до Статуту, одним із напрямків діяльності ІнАУ є представництво та захист учасників в органах центральної та місцевої влади, інших державних та недержавних установах і організаціях з питань розвитку Інтернету, послуг в мережі Інтернет та ІКТ.
Фізична особа-підприємець СЛУПКО Олександр Анатолійович (ІПН 3203606598), як постачальник електронних комунікаційних послуг, включений до Реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг НКЕК за №2691 та надає послуги доступу до мережі Інтернет у м. Луцьк та Луцькому районі Волинської області.
Наразі звертаємось до Вас із повідомленням та просимо вжити невідкладних заходів з метою припинення неправомірних дій з боку ПрАТ «Волиньобленерго» (код ЄДРПОУ 00131512, місцезнаходження: вул. Назарія Яремчука, буд. 4, м. Луцьк, Волинська обл., 43023) по відношенню до ФОП СЛУПКО О.А., як постачальника електронних комунікаційних послуг.
Як повідомив заявник, 17 грудня 2019 року між ним та ПрАТ «Волиньобленерго» було укладено договір з доступу до елементів інфраструктури об’єкта електроенергетики для розміщення технічних засобів телекомунікацій №55-28-10 (далі – Договір).
24 квітня 2024 року комісією представників ПрАТ «Волиньобленерго» встановлено факт використання заявником 35 опор без договору, про що складено Акт №30-24.
10 травня 2024 року з метою оформлення користування і включення цих елементів у Договір ФОП СЛУПКО О.А. подано заяву №10052024, яка зареєстрована Луцькою філією ПрАТ «Волиньобленерго» 16 травня 2024 року за №1784. Жодної відповіді про відмову включення ПрАТ «Волиньобленерго» зазначених опор в Договір заявник не отримав.
Незважаючи на подану заявником заяву про включення опор в Договір з доступу, ПрАТ «Волиньобленерго» розмістило на власному вебсайті https://energy.volyn.ua/informatsiia/nepravomirne-rozmishchennia-tzt/ повідомлення про демонтаж цих технічних засобів. Як зазначає заявник, 20 червня 2024 року представниками ПрАТ «Волиньобленерго» пошкоджено лінію Інтернет-зв’язку – демонтовано кабель на двох ділянках мережі (с. Ратнів, вул. Коршівська та вул. Польова Луцького району Волинської області), що спричинило припинення зв’язку абонентам – доступу до мережі Інтернет.
За даним фактом Луцьким районним управлінням поліції ГУНП у Волинській області вирішується питання щодо внесення даних до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення, що кваліфікується за ч.1 ст. 360 Кримінального кодексу України.
Заявник вважає, що вказані дії ПрАТ «Волиньобленерго» носять умисний характер, оскільки між сторонами існує спір, у якому ПрАТ «Волиньобленерго», встановивши факт бездоговірного підвісу у 2023 та 2024 році, - намагається нарахувати плату за ці об’єкти, починаючи з 01.01.2020 року без відповідних документальних доказів і на що не погоджується заявник.
Таким чином, замість врегулювання господарського спору в порядку, передбаченому законодавством, ПрАТ «Волиньобленерго» чинить тиск шляхом протиправного демонтажу електронної комунікаційної мережі ФОП СЛУПКО О.А., що мало наслідком припинення надання електронних комунікаційних послуг.
Порядок демонтажу технічних засобів електронних комунікацій, розміщених без укладення договору з доступу, врегульовано Правилами надання доступу до інфраструктури об’єкта електроенергетики, затвердженими постановою Кабінету міністрів України від 18 липня 2018 року № 853 (зі змінами) та у п. 38 яких встановлено, якщо власник технічних засобів електронних комунікацій, самовільно розміщених на елементах інфраструктури об’єктів електроенергетики, протягом 30 календарних днів з дня розміщення відповідної інформації на вебсайті власника (володільця) не звернувся до власника (володільця) для узгодження умов демонтажу та не здійснив демонтаж технічних засобів електронних комунікацій, власник (володілець) має право демонтувати їх самостійно та вимагати від власника технічних засобів електронних комунікацій відшкодування вартості виконаних робіт. Слід відмітити, що ФОП СЛУПКО О.А. виконано вимогу нормативно-правового акту та в установлений термін подано звернення. Відтак, вважаємо, що ПрАТ «Волиньобленерго» не мало правових підстав демонтувати електронні комунікаційні мережі ФОП СЛУПКО О.А., з використанням яких абонентам надаються електронні комунікаційні послуги.
Відповідно до статті 115 Закону України «Про електронні комунікації» постачальники електронних комунікаційних мереж та/або послуг зобов’язані вживати відповідно до законодавства заходів щодо забезпечення сталого функціонування мереж електронних комунікацій, що використовуються для надання електронних комунікаційних послуг в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану.
Відповідно до частин першої-другої статті 32 Закону України «Про електронні комунікації» управління електронними комунікаційними мережами та відповідальність за забезпечення їх сталості в умовах надзвичайного та воєнного стану покладається на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах організації спеціального зв’язку, захисту інформації (Держспецзв’язку). Для забезпечення можливості оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами всіх постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг в умовах надзвичайного та воєнного стану створюється Національний центр оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України.
А відповідно до розпорядження Національного центру оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України (НЦУ) від 16.05.2022 №245 «Про забезпечення роботи технічних засобів та інших елементів мереж електронних комунікацій» задля гарантування надання послуг електронних комунікацій на всій території України у період відсічі збройній агресії російської федерації постачальники електронних комунікацій повинні забезпечити безперервну та безперебійну роботу обладнання, задіяного на мережах електронних комунікацій та зобов’язані, у разі спроби підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності розірвати будь-які договірні відносини щодо розміщення технічних засобів електронних комунікацій, що використовуються для надання електронних комунікаційних послуг, або спроби демонтувати ці засоби – інформувати про це НЦУ.
З огляду на зазначене, просимо:
-
Національний центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій – направити відповідне звернення до ПрАТ «Волиньобленерго» з метою вжиття заходів щодо забезпечення безперервної та безперебійної роботи електронних комунікаційних мереж ФОП СЛУПКО О.А. у м. Луцьк та Луцькому районі Волинської області та недопущення незаконного демонтажу електронних комунікаційних мереж ФОП СЛУПКО О.А.
-
ПрАТ «Волиньобленерго» – утриматись від дій з демонтажу електронних комунікаційних мереж ФОП СЛУПКО О.А. з використанням яких абонентам надаються електронні комунікаційні послуги у період правового режиму воєнного стану в Україні.
Про результати розгляду нашого звернення просимо повідомити письмово.
Додаток: копія звернення ФОП СЛУПКО О.А. від 24.06.2024 № 240624.
З повагою
Голова Правління ІНТЕРНЕТ АСОЦІАЦІЇ УКРАЇНИ Олександр САВЧУК