Лист № 49 від 16.04.2020 народним депутатам України щодо підтримки прийняття Закону щодо посилення захисту телекомунікаційних мереж (№ 2654 від 20.12.2019)

Вихідні реквізити
Вих. № 49 від 16.04.2020
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
ВРУ, Верховна Рада України

Народним депутатам України

Вих. № 49

від 16.04.2020

 

Про прийняття Закону щодо посилення

захисту телекомунікаційних мереж

(№ 2654 від 20.12.2019)

 

Інтернет Асоціація України (далі – ІнАУ), до складу якої входить понад 220 суб’єктів господарювання України у сфері інформаційно-комунікаційних технологій, висловлює Вам свою повагу та звертається з приводу наступного.

20 грудня 2019 року у Верховній Раді України за № 2654 зареєстрований проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення захисту телекомунікаційних мереж) (далі – проект Закону), внесений народним депутатом України Федієнком О.П. та іншими, положення якого передбачають посилення кримінальної та адміністративної відповідальності осіб за пошкодження, руйнування складових телекомунікаційної мережі.

В першу чергу, нагадуємо, що ще 31 березня 2016 року Рекомендаціями парламентських слухань на тему: «Реформи галузі інформаційно-комунікаційних технологій та розвиток інформаційного простору України», схваленими постановою Верховної Ради України № 1073-VII, встановлена необхідність розроблення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за умисне пошкодження кабельної, радіорелейної, повітряної ліній зв’язку, проводового мовлення або споруд чи обладнання, що входить до їх складу, яке спричинило тимчасове припинення зв’язку. Проте, і до сьогодні, таке зобов’язання державою залишилось не виконаним.

ІнАУ впродовж останніх років постійно звертається до органів державної влади, народних депутатів України щодо вжиття дієвих заходів, направлених на протидію злочинам, направленим на пошкодження, руйнування, крадіжки телекомунікаційних мереж та обладнання. Ми неодноразово звертаємо увагу на те, що, за сучасних умов, руйнація телекомунікаційних мереж має негативні наслідки не лише для абонентів телекомунікаційних послуг, які користуються, наприклад, послугами телефонного зв’язку чи послугами доступу до Інтернету. На сьогодні несанкціоновані втручання та пошкодження телекомунікаційних мереж мають вкрай негативні наслідки на діяльність об’єктів критичної інфраструктури, органів державної влади, лікарняні та навчальні заклади тощо.

Тому, виключно за умов посилення кримінальної та адміністративної відповідальності відносно осіб, винних у пошкодженні, руйнуванні складових телекомунікаційної мережі, створенні дієвих механізмів для розкриття таких злочинів шляхом оновлення відповідних положень КПК України та КУпАП, що у запропоновано у проекті Закону, можна зберегти телекомунікаційну систему країни, протидіяти її руйнації, та нехтуванню інтересами операторів телекомунікацій, які постійно зобов’язані власні кошти направляти на відновлення телекомунікаційних мереж та обладнання.

Крім того, вважаємо, що бездіяльність державних органів, зокрема, народних депутатів та Верховної Ради України в цілому, як законодавчого органу, щодо  неприйняття Закону про посилення кримінальної та адміністративної відповідальності за пошкодження, руйнування складових телекомунікаційної мережі, може мати вкрай негативні наслідки для інформаційної безпеки країни. Адже, зловмисники, здійснюючи підпали, руйнацію магістральних ліній зв’язку в телекомунікаційних колодязях, пошкоджуючи інші стратегічно важливі телекомунікаційні об’єкти, і не тільки в Києві, а в усіх населених пунктах країни, порушують основи інформаційної безпеки, доступ країни до інформації та послуг.

Прийняттям закону буде вирішено такі проблеми:

ризики посягання на основи національної безпеки країни;

припинення розкрадання та руйнації телекомунікаційних мереж та обладнання;

захист права власності операторів, провайдерів телекомунікацій від незаконних посягань на майно;

нанесення значних фінансових збитків операторам, провайдерам телекомунікацій, серед яких, як прямі, це збитки від викрадення, пошкодження телекомунікаційних мереж та обладнання, так і неотримані доходи, а також витрати, пов’язані з відновленням надання телекомунікаційних послуг своїм абонентам тощо.

В період карантину зросла кількість пошкоджень телекомунікаційного обладнання. Однією з причин пошкоджень є крадіжки дорогого мідного кабелю. Більше того, в пошуках металу знищуються волоконно-оптичні лінії зв’язку.

https://eba.com.ua/v-krayini-pochastishaly-vypadky-poshkodzhen-telekomunikatsijnogo-obladnannya/

 

Враховуючи вищенаведене, звертаємось до Вас з проханням підтримати та якнайшвидше прийняти Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення захисту телекомунікаційних мереж) (реєстр № 2654 від 20.12.2019).

 

З повагою

Голова Правління Інтернет Асоціації України                                      А. Пятніков