Лист № 197 від 19.11.09 р. Голові Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі Костицькому В.В. стосовно обговорення питання про дотримання законодавства у сфері захисту суспільної моралі виробниками інтернет-продукту та ...

Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України

Голові Національної експертної комісії України

з питань захисту суспільної моралі                                                                      Костицькому В.В.

 

 

   Вих. № 197від 19.11.2009 До обговорення питання про дотримання законодавства у сфері захисту суспільної моралі виробниками інтернет-продукту та інтернет-провайдерами при наданні послуг

 

Шановний Василю Васильовичу!

Інтернет Асоціація України (ІнАУ) висловлює Вам свою пошану і звертається до Вас з проханням врахувати наші наступні пропозиції при напрацюванні рішень Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі за результатами обговорення питання про дотримання законодавства у сфері захисту суспільної моралі виробниками Інтернет-продукту та Інтернет-провайдерами при наданні послуг.

1. Інтернет Асоціація України та зокрема комітет ІнАУ з питань Свободи слова визначили своїми пріоритетами недопущення посягань на свободу слова та доцільність повідомлюваного характеру функціонування інтернет-ЗМІ на добровільних засадах. Ці пріоритети затверджені на засіданні Комітету ІнАУ з питань свободи слова від 08.04.09 р. та на засідання Правління Інтернет Асоціації України № 04 від 30.04.2009 р.

Також Інтернет Асоціація України спільно з 24 іншими громадськими організаціями та професійними об’єднаннями,  які входять до складу Громадської ради з питань інформаційно-комунікаційних технологій, розробила «Настанови кандидатам у Президенти України «Про невідкладні заходи щодо розвитку інформаційного суспільства в Україні» (див. додаток). Пункт 3 цього документу під назвою «Нові загрози свободі слова в Україні в умовах стрімкого розвитку інформаційно-комуніка­ційних технологій» містить пропозицію «сприяти розробці, прийняттю і впровадженню нормативно-правової бази щодо визначення інтернет-ЗМІ на принципах добровільної реєстрації». Документ розісланий всім кандидатам у Президенти України та до найбільших політичних партій.

Тому пропонуємо сформулювати рішення щодо реєстрації інтернет-ЗМІ таким чином:

Звернутися до Кабінету Міністрів України з пропозицією в разі ініціювання законодавчих змін у питаннях правового врегулювання статусу інтернет-ЗМІ сприяти розробці, прийняттю і впровадженню нормативно-правової бази щодо визначення інтернет-ЗМІ на принципах добровільної реєстрації.

 

2. Відповідно до положень Конституції України про особисті права  та  свободи людини і громадянина, згідно з вимогами Закону України «Про телекомунікації» (п.9 ст. 38) та нормами європейської правової практики, обмеження доступу абонентів до відповідних ресурсів повинно здійснюватися виключно на підставі рішення суду. Ця позиція міститься також і в Меморандумі про співробітництво з питань безпеки в українському сегменті Інтернету між Національною експертною комісією України з питань захисту суспільної моралі та Інтернет Асоціацією України.

Тому пропонуємо сформулювати рішення про обмеження доступу до інформації таким чином:

Обмеження доступу до інформації, що порушує законодавство про захист суспільної моралі, здійснюється виключно на підставі рішення суду згідно з законодавством України.

 

3. Пропонуємо вилучити з проекту рішення Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі позиції про контроль інформаційного простору, або сформулювати їх у чіткій відповідності до Конституції України, ст.ст. 15 та 42.

 

4. Інтернет Асоціація України, як член Громадської ради з питань інформаційно-комунікаційних технологій, пропонує забезпечити впровадження в Україні нормативного забезпечення щодо дотримання в суспільстві вимог суспільної моралі при забезпеченні чітких та однозначних формулювань і визначень відповідних порушень, про що зазначено в «Настанови кандидатам у Президенти України «Про невідкладні заходи щодо розвитку інформаційного суспільства в Україні», пункт «Недосконалість законодавчого забезпечення дотримання в суспільстві вимог суспільної моралі» (див. додаток).

Тому пропонуємо доповнити проект рішення Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі таким пунктом:

При доопрацюванні проекту змін до Закону України «Про захист суспільної моралі» провести громадське обговорення за участю представників правозахисних та інших громадських організацій, державних органів, фахових спеціалістів. Вилучити з Закону терміни, що не мають однозначного тлумачення, зокрема: бузувірство, блюзнірство, невігластво тощо.

 

Додатки:

1. «Настанови кандидатам у Президенти України «Про невідкладні заходи щодо розвитку інформаційного суспільства в Україні» Громадської ради з питань інформаційно-комунікаційних технологій, на 38 с.

2. Пропозиції Інтернет Асоціації України щодо рішення Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі за результатами обговорення питання про дотримання законодавства у сфері захисту суспільної моралі виробниками інтернет-продукту та інтернет-провайдерами при наданні послуг, на 1 с.

 

 

 

              З повагою,

Голова Правління ІнАУ                                                                           Тетяна Попова