Лист № 188/1-11 від 20.11.2017 ВРУ щодо проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення відповідальності за пошкодження телекомунікаційних мереж)» (реєстраційний № 4497 від 21.04.2016)

Вихідні реквізити
Вих. № 188/1-11 від 20.11.2017
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
ВРУ, Верховна Рада України

Голові Верховної Ради України

Парубію А.В.

 

Голові Комітету з питань законодавчого

забезпечення правоохоронної діяльності

Кожем’якіну А.А.

 

Голові Комітету Верховної Ради України

з питань інформатизації та зв’язку

Данченку О.І.

 

Голові фракції Партії «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА»

Герасимову А.В.

 

Голові фракції Політичної партії «НАРОДНИЙ ФРОНТ»

Бурбаку М.Ю.

 

Співголові фракції Політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК»

Бойку Ю.А.

 

Голові фракції Політичної партії «Об’єднання «САМОПОМІЧ»

Березюку О.Р.

 

Голові фракції Радикальної партії

Ляшку О.В.

 

Голові фракції Політичної партії

«Всеукраїнське об’єднання «БАТЬКІВЩИНА»

Тимошенко Ю.В.

 

Голові депутатської групи «Воля народу»

Москаленку Я.М.

 

Голові депутатської групи «Партія «ВІДРОДЖЕННЯ»

Хомутинніку В.Ю.

 

Вих. № 188/1-11

від 20 листопада 2017 р.

 

Щодо проекту Закону України «Про внесення

змін до деяких законодавчих актів України

(щодо посилення відповідальності за

пошкодження телекомунікаційних мереж)»

(реєстраційний № 4497 від 21.04.2016)

 

Інтернет Асоціація України (далі – ІнАУ), яка об’єднує понад 190 підприємств в галузі інформаційно-телекомунікаційних технологій, висловлює Вам свою повагу та звертається з приводу наступного.

21 квітня 2016 року у Верховній Раді України за № 4497 зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення відповідальності за пошкодження телекомунікаційних мереж)», ініціаторами якого є народні депутати України Семенуха Р.С., Данченко О.І., Костенко П.П. та інші (далі – проект Закону № 4497), який постановою Голови Верховної Ради України від 20.06.2017    № 2105-VIII передано на доопрацювання в Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності (далі – Комітет) для підготовки на повторне перше читання.

25 жовтня 2017 року за № 4497/П1 у Верховній Раді України зареєстровано проект Постанови про відхилення проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення відповідальності за пошкодження телекомунікаційних мереж)», ініціатором якого є Голова Комітету Кожем'якін А.А. Даний проект Постанови зареєстровано за результатом розгляду на засіданні Комітету, яке відбулось 18 жовтня 2017 року, де було ухвалено рішення рекомендувати Верховній Раді України відхилити проект Закону України № 4497 (див. с. 25-26 стенограми засідання Комітету  http://komzakonpr.rada.gov.ua/uploads/documents/31868.pdf).

Звертаємо Вашу увагу, що члени Комітету при розгляді проекту Закону України №4497 були введені в оману щодо справжньої суті рішення науково-експертного управління. Рішення про рекомендацію Верховній Раді України відхилити проект Закону № 4497 прийнято головуючим та окремими учасниками засідання Комітету без будь-якого аналізу проекту Закону, висновків підкомітетів та ГНЕУ, без урахування думки громадськості та учасників ринку телекомунікацій.

Ознайомившись з висновком Головного науково-експертного Управління від 03 листопада 2016 року, який розміщено на офіційному веб-сайті Верховної Ради України, вважаємо, що викладені у ньому зауваження, а саме щодо узгодження термінології із Законом України «Про телекомунікації» та необґрунтованість запропонованих меж відповідальності, можуть бути усунені та враховані в ході доопрацювання над текстом проекту Закону України № 4497 і не є нездоланною перешкодою для прийняття цього законопроекту за основу.

Будь-які інші висновки підкомітету для відкритого ознайомлення відсутні.

Враховуючи, що в останні періоди збільшуються випадки саме навмисного руйнування (підпали) колодязів кабельної каналізації електрозв’язку, телекомунікаційного обладнання, що має наслідком нанесення значної майнової шкоди як операторам, провайдерам телекомунікацій, так і абонентам, та проявляється у перешкоджанні доступу до телекомунікаційних послуг на тривалий час (оскільки це пов’язано з відновленням оператором телекомунікацій власного обладнання, мереж з метою надання послуги), існують реальні ризики посягання на основи національної безпеки держави (про зазначене неодноразово інформують суспільство через ЗМІ і державні органи), ІнАУ вже неодноразово зверталась, зокрема, до Комітету, і останній лист було направлено за вих. № 167/1-2 від 04.10.2017 про необхідність якнайшвидшого прийняття проекту Закону № 4497 та посилення меж відповідальності до осіб, які вчинили пошкодження та/або викрадення телекомунікаційного обладнання, складових телекомунікаційних мереж. Прийняття Закону   сприятиме проведенню розслідувань та розкриттю злочинів правоохоронними органами, що, в свою чергу, може бути і попередженням для окремих злочинців.

Впродовж 2016 - 2017 років ІнАУ були спрямовані численні звернення і до правоохоронних органів (наприклад, листи вих. № 141 від 11.08.2017 та № 120-123 від 10.07.2017) про необхідність реагування та посилення заходів, направлених на запобігання та якнайшвидше розкриття злочинів, пов’язаних із руйнуванням та крадіжками телекомунікаційного обладнання та мереж. Із змістом таких звернень можна ознайомитись на офіційному веб-сайті ІнАУ http://inau.ua/doclist/out.

Також, з ініціативи Комітету Верховної Ради України з питань інформатизації та зв’язку спільно із Дніпропетровською облдержадміністрацією, територіальними підрозділами органів державної влади та представниками галузі ІКТ 16 червня 2017 року у м. Дніпро проведено виїзне засідання, у ході якого обговорено питання крадіжок та пошкодження телекомунікаційного обладнання, як потенційної загрози для національної безпеки. Обговорення питання протидії зазначеним злочинам було актуальним і під час проведення конференції «Дні електронних комунікацій» ДЕК-2017, яка відбулась 7-10 червня п.р. у м. Одеса та Української конференції операторів зв’язку (УКОЗ-2017), яка відбулась у період з 28 вересня – 01 жовтня п.р. у Буковелі (с. Поляниця).

Звертаємо увагу, що дана проблема – посилення протидії крадіжкам та руйнуванню телекомунікаційного обладнання та мереж – актуальна для учасників усього ринку телекомунікацій. А тому, вважаємо, що народні депутати України зобов’язані врахувати цей факт.

Проект Закону № 4497 має за мету внесення змін до КК України та КУпАП саме посилення відповідальності осіб, які вчинили пошкодження та/або викрадення телекомунікаційного обладнання, складових телекомунікаційних мереж та його прийняття є вкрай нагальним для телекомунікаційної галузі.

Крім цього, Розділом 3 «Щодо розвитку інформаційної інфраструктури» Рекомендацій парламентських слухань на тему: «Реформи галузі інформаційно-комунікаційних технологій та розвиток інформаційного простору України», схвалених постановою Верховної Ради України від 31.03.2016 № 1073-VIII, Кабінет Міністрів України зобов’язаний був розробити та подати на розгляд Верховної Ради України зміни до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за умисне пошкодження кабельної, радіорелейної, повітряної ліній зв’язку, проводового мовлення або споруд чи обладнання, що входять до їх складу, яке спричинило тимчасове припинення зв’язку. Проте, на сьогодні, зазначені положення залишаються не виконаними Кабінетом Міністрів України. А, прийняття проекту Закону № 4497, із зовсім незрозумілих причин, гальмується окремими народними депутатами України та Комітетом.

Отже, прийняття Закону є вкрай необхідним. Натомість, як ми розуміємо зі змісту частини другої статті 107 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» у разі відхилення Верховною Радою України проекту Закону № 4497, він вже не може бути внесений на поточній та наступній за нею позачерговій сесіях Верховної Ради відповідного скликання. На сьогодні, будь-який схожий за змістом законопроект також не зареєстрований та не розглядається Верховною Радою України.

Тому, вважаємо, така бездіяльність з боку держави (державних органів) і далі буде призводити до руйнування злочинцями телекомунікаційного обладнання та мереж, та нанесенню значної шкоди операторам, провайдерам телекомунікацій.

 

Враховуючи вищенаведене, просимо зняти з розгляду проект Постанови Верховної Ради України від 25 жовтня 2017 року за № 4497/П1 про відхилення проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення відповідальності за пошкодження телекомунікаційних мереж), ініціатором якого є Голова Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Кожем'якін А.А. та, за результатом розгляду проекту цього закону, проголосувати про прийняття за основу або направлення його до головного комітету для підготовки на повторне перше читання.

 

З повагою,

Голова Правління Інтернет Асоціації України                                                                                                                 О. Федієнко