Лист № 141 від 11.08.2017 Секретарю РНБОУ Турчинову О.В. щодо критичної ситуації, яка склалася через пошкодження телекомунікаційних мереж

Вихідні реквізити
Вих. № 141 від 11.08.2017
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
РНБОУ, Рада національної безпеки і оборони України

 

Секретарю Ради національної

безпеки і оборони України

ТУРЧИНОВУ О.В.

 

 

 

 

 

Вих. №­­­ 141

Від 11 серпня 2017 р.

 

Щодо критичної ситуації, яка

склалася через пошкодження

телекомунікаційних мереж

 

Шановний Олександре Валентиновичу!

 

Інтернет Асоціація України (далі – ІнАУ), яка об’єднує понад 190 підприємств сфери ІКТ, серед яких переважають оператори/провайдери телекомунікацій, висловлює Вам свою повагу та звертається з приводу наступного.

Останнім часом по всій території країни значно збільшилась кількість випадків навмисного руйнування телекомунікаційних мереж: кабелів, колодязів кабельної каналізації електрозв’язку, телекомунікаційного обладнання.

Розкрадання та пошкодження кабельних мереж, інших технічних засобів телекомунікацій має наслідком не лише нанесення значної матеріальної шкоди суб’єктам господарювання у сфері телекомунікацій і неотримання послуг їх абонентами. Такі злочини загрожують системі оповіщення населення, в т.ч. в умовах надзвичайних ситуацій, порушують належну роботу лікарняних та інших установ, перешкоджають своєчасному реагуванню працівників правоохоронних та інших державних органів. Про вплив пошкоджень телекомунікаційних мереж на задоволення потреб національної безпеки та оборони держави заявили і представники Генерального штабу Збройних сил України та Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України у ході засідання круглого столу на тему «Крадіжки та пошкодження телекомунікаційного обладнання – загроза для національної безпеки», проведеного 22 травня 2017 року у Верховній Раді України за підтримки Комітету з питань інформатизації та зв’язку.

Тобто, існують реальні і значні ризики посягання на основи національної безпеки держави.

Останні випадки пошкодження майна вказують про вірогідність існування злочинних груп, які вчиняють злочинні дії не для наживи, а з метою припинення надання телекомунікаційних послуг, а також задля вивчення топології мереж та термінів і механізмів реагування і відновлення. Наприклад, у ніч з 12 на 13 червня 2017 року був підпал колодязів кабельної каналізації електрозв’язку біля Південного мостового переходу у м. Києві, а 23 червня 2017 року був підпал телекомунікаційних об’єктів на Дарницькому мостовому переході, про що подано заяву до чергової служби поліції за реєстраційним № 39630. В обох випадках не йшлося про викрадення, адже в даних мережах мідний кабель не використовувався. Таким чином, здійснюється навмисне руйнування об'єктів, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення. Такі дії, на нашу думку, містять ознаки злочинів, передбачених ст. 113 (диверсія) та ст. 258 (терористичний акт) КК України.

На розгляді у Верховній Раді України сьогодні перебувають законопроекти Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення відповідальності за пошкодження телекомунікаційних мереж) (№ 4497 від 21.04.2016), та Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо операцій з металобрухтом та посилення відповідальності за викрадення телекомунікаційного обладнання (№ 6454 від 16.05.2017), які мають на меті вдосконалення норм законодавства щодо відповідальності як за порушення правил охорони технічних засобів, споруд телекомунікаційних мереж, так і за їх пошкодження, що є наслідком як крадіжок кабелів у лініях зв’язку, елементів телекомунікаційного обладнання, так і інших дій, не пов’язаних із крадіжками.

Прийняття цих законопроектів матиме позитивний ефект, але не вирішить повною мірою завдань щодо захисту критично важливих елементів інфраструктури телекомунікацій. Необхідний комплекс заходів щодо захисту цієї інфраструктури, передусім, з боку правоохоронних органів.

Враховуючи зазначене, ІнАУ зверталась до керівників Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, про необхідність посилення заходів з попередження надзвичайних подій та протидії незаконного втручання у роботу об’єктів інфраструктури кабельної каналізації електрозв’язку.

Але у нас складається враження, що інформація про вкрай тривожну ситуацію у цій сфері не повною мірою доноситься до урядовців найвищого рівня, і що серед керівництва держави немає повного усвідомлення небезпек, пов’язаних з недостатнім захистом інфраструктури телекомунікацій від знищення, в тому числі шляхом диверсій.

Тому ми просимо негайно зібрати розширену нараду РНБОУ із залученням експертів профільних організацій з обговорення механізмів захисту критично важливих елементів інфраструктури телекомунікацій задля мінімізації впливу диверсійних груп всередині країни на працездатність телекомунікацій.

Також пропонуємо провести зустріч керівництва Інтернет Асоціації України особисто з Вами, шановний Олександре Валентиновичу, задля обговорення поточної ситуації і ризиків посягання на основи національної безпеки держави у сфері телекомунікацій.

 

 

З повагою,

 

Голова Правління

Інтернет Асоціації України                                                                                                                     О. Федієнко