Віцепрем’єр-міністру з інновацій, розвитку освіти, науки
та технологій – Міністру цифрової трансформації
ФЕДОРОВУ М.А.
Вих. № 06
від 21.01.2025
Щодо прискорення процесів визначення підприємств, установ та
організацій, які мають важливе значення для галузі національної
економіки в сфері цифровізації, задля упередження колапсу галузі
Шановний Михайле Альбертовичу!
Інтернет Асоціація України (ІнАУ) висловлює Вам свою повагу та звертається з проханням терміново вирішити питання налагодження та прискорення процесів визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для галузі національної економіки в сфері цифровізації, і, відповідно, бронювання військовозобов’язаних, які є працівниками сфери електронних комунікацій.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2024 № 1332, яка набрала чинності з 01.12.2024, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним рішеннями Мінекономіки та засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28.02.2025. Рішення щодо визнання підприємств, установ, організацій критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період зберігають свою чинність протягом строку, на який вони прийняті, але не довше ніж до 28.02.2025.
Тобто, постачальники електронних комунікаційних мереж та/або послуг (далі – постачальники), задля бронювання своїх працівників та забезпечення стабільності функціонування електронних комунікаційних мереж та електронних комунікаційних послуг своїм абонентам, повинні до 01.03.2025 отримати від Мінцифри нове рішення про визначення підприємства критично важливим, оформити відстрочки (бронювання) працівників через Портал Дія, який, на превеликий жаль, не завжди стабільно функціонує, та перевести таких працівників на спеціальний військовий облік.
З 20.12.2024 набув чинності наказ Мінцифри № 182 «Про затвердження Критеріїв, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для галузі національної економіки в сфері цифровізації».
Разом з цим, станом на сьогодні, до ІнАУ надходить значна кількість звернень від членів Асоціації, що з боку Мінцифри має місце затягування процесів підготовки та видачі рішень про визначення критично важливим. Як і взагалі, будь-яка інформація, в т.ч. і відмови, від Мінцифри не надходить.
При цьому пунктом 6 Критеріїв та Порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 (в редакції від 05.06.2024) (далі – Критерії та Порядок) встановлено, що орган, зазначений у пункті 5 цих Критеріїв та Порядку (в даному випадку - Мінцифри), до якого надійшло звернення підприємства, установи, організації, зобов’язаний у строк не більш як 10 робочих днів з дня його отримання розглянути його на відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та Порядку, та за результатами розгляду прийняти одне з рішень, а саме, про відповідність критеріям і визначення критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період або про невідповідність критеріям.
Також, пунктом 6¹ Критеріїв та Порядку встановлено, що орган, який прийняв рішення про визначення підприємства… критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, здійснює моніторинг діяльності таких підприємств… за звітний податковий період, зокрема щодо виконання вимог, та у разі потреби проводить перевірку відповідності підприємства…, які визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку.... За результатами проведеної перевірки може бути прийняте рішення про невідповідність підприємства… критеріям, та, відповідно підприємство втратить бронювання за своїми працівниками. Таким чином, Мінцифри отримало додаткові достатні важелі контролю та прийняття рішення у разі невідповідності фактичних обставин винесеному рішенню про визначення постачальника критично важливим.
Отже, від сьогодні, постачальники, які претендують на отримання статусу критичності, і яких близько 400, мають лише 38 календарних днів (з урахуванням вихідних) для бронювання своїх працівників та, за умови затримки з боку Мінцифри видачі постачальникам рішень про визначення їх критично важливими, процеси бронювання працівників сфери електронних комунікацій будуть зірвані. Як наслідок, сферу електронних комунікацій очікує повний колапс, адже постачальники не встигнуть до 28 лютого отримати від Мінцифри нові рішення про визначення критично важливими, здійснити перебронювання працівників та, по факту, можуть втратити взагалі можливість бронювання/перебронювання своїх працівників, в т.ч. аварійно-відновлювальних бригад. Не виключаємо, що з 1 березня незаброньовані працівники сфери електронних комунікацій отримають повістки, після чого, їх повернення до виконання своєї роботи у постачальника буде унеможливлене.
З огляду на зазначене, просимо взяти питання бронювання працівників сфери електронних комунікацій під особистий контроль. З цією метою також:
-
прискорити (привести у відповідність до встановлених Кабінетом Міністрів України термінів) процедуру розгляду документів, поданих постачальниками для видачі рішень про визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
-
прискорити процедури перевірки за новими критеріями критичності, в першу чергу, по постачальникам, які вже мали рішення про визначення критично важливими, а зараз оновлюють рішення відповідно до нових вимог, а також, враховуючи, що Мінцифри отримало додаткові повноваження проводити наступні перевірки відповідності критеріїв, у разі виникнення сумнівів щодо кожного із постачальників.
Зазначене значно прискорить процес розгляду документів та видачу рішень про визначення критично важливими підприємства сфери електронних комунікацій і дозволить запобігти колапсу галузі.
З повагою
Голова Правління ІНТЕРНЕТ АСОЦІАЦІЇ УКРАЇНИ Олександр САВЧУК