Голові Комітету Верховної Ради України
з питань цифрової трансформації
КРЯЧКУ М.В.
Вих. ІнАУ № 66
від 30.06.2025
Щодо зустрічі з представниками малого і середнього
бізнесу галузі електронних комунікацій
Шановний Михайле Валерійовичу!
Інтернет Асоціація України (ІнАУ) та Асоціація правовласників та постачальників контенту (АППК) висловлюємо Вам свою повагу та звертаємось з приводу наступного.
Комітетом Верховної Ради України з питань цифрової трансформації (Комітет) поширено інформацію про зустріч Голови Комітету з представниками Української асоціації операторів зв’язку «Телас», яка відбулась 26 червня 2025 р., і була присвячена обговоренню проблеми існування «сірого» ринку в сфері електронних комунікацій та шляхів її вирішення.
В першу чергу звертаємо Вашу увагу, що інформація з питань, які обговорені на нараді за участі лише однієї асоціації, яка, як на наше переконання, веде активну боротьбу проти малих та середніх підприємців сфери електронних комунікацій за створення умов для монополізації ринку послуг доступу до мережі Інтернет, висвітлена Вашим Комітетом, вважаємо, некоректно. Адже публікація викликає у суспільства неправильне, викривлене відношення до постачальників електронних комунікаційних послуг, які є ФОП чи «малими» ТОВ. Також глибоко занепокоєні, що при обговоренні такої важливої для галузі теми до обговорення Вашим Комітетом не було запрошено представників інших асоціацій.
У ці надскладні для України часи ми всі повинні діяти, виходячи з єдиної мети — перемоги України. Саме тому особливо важливо, щоб профільний парламентський Комітет був майданчиками єднання, чесного діалогу та законності, а не однобічного представлення окремих інтересів.
Складається враження, що в той час, коли ми всі маємо стояти пліч-о-пліч перед ворогом, відкривається внутрішній фронт проти найвразливішої частини ринку, яка забезпечує зв’язок і інфраструктуру в тилу та на передовій, яка представлена саме вітчизняним бізнесом, а не закордонними бенефіціарами.
Наголошуємо, що будь-які дії державних органів мають базуватись на законі, згідно зі статтею 19 Конституції України. Нами неодноразово і через ЗМІ, і до органів влади озвучувалась інформація про неправомірні, незаконні дії податкових органів, які позбавляють постачальників сфери електронних комунікацій можливості застосування спрощеної системи оподаткування. І те, що такі дії є незаконними, на сьогодні вже доведено судовими рішеннями:
-
317 провайдерів наразі судяться з ДПС, перебуваючи в юридичній невизначеності;
-
понад 80 компаній уже отримали рішення судів на свою користь, включно з апеляційною та касаційною інстанціями, і отримали право на відшкодування збитків, завданих незаконними діями посадовців;
-
у жодній справі ДПС не змогла довести свою правоту по суті.
Доводимо до Вашого відома ще й такі цифри та факти. На конференції УКОС-2025 20 червня 2025 року директорка Департаменту юридичних осіб ДПС України Євгенія Самсоненко озвучила результати «роботи» податкової у 2024–2025 роках:
-
3662 провайдери змінили КВЕД, щоб лишитися на єдиному податку;
-
350 самостійно подали заяви про перехід на загальну систему;
-
1400 були примусово позбавлені спрощеної системи.
Наслідок такої «державної» політики з малими та середніми підприємцями сфери електронних комунікацій – масове згортання бізнесу. Так, за даними НКЕК, кількість провайдерів, що подали звітність за фіксований Інтернет, зменшилася з 3200 до 1900; 1400 компаній повідомили про тимчасове припинення діяльності. Тобто зникають малі й середні підприємства, основа сталості телеком-галузі у воюючій державі, лишаються лише великі гравці.
Тому ми звертаємось до Вас із проханням:
- провести відкриту, публічну дискусію за участю всіх профільних організацій - представників малого та середнього бізнесу у сфері електронних комунікацій, зокрема ІнАУ і АППК (звісно, без участі представників асоціації «Телас», які вже виразили свою «позицію» і яка Вами заслухана);
- врахувати судову практику, правову позицію Верховного Суду України, а також позицію регулятора сфери електронних комунікацій НКЕК;
- сприяти зменшенню напруги в галузі, яка є критичною для національної безпеки України;
- в ході зустрічі обговорити питання крос-субсидування крупними операторами послуг фіксованого доступу за рахунок мобільної телефонії, що дійсно сприяє ухиленню від сплати податків і руйнує сталість вітчизняного телекому.
Щиро сподіваємось на Ваше розуміння важливості збереження малого і середнього бізнесу у вітчизняній галузі електронних комунікацій і на проведення такої зустрічі найближчим часом.
З повагою
Голова Правління
Інтернет Асоціації України Олександр САВЧУК
Голова Асоціації правовласників
та постачальників контенту Наталія КЛІТНА