Лист № 66/1-5 від 26.03.2021 ОПУ, РНБО, ВРУ та Мінцифри щодо неправомірних дій медіагруп, які можуть нести загрозу інформаційній безпеці

Вихідні реквізити
Вих. № 66/1-5 від 26.03.2021
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
Офіс Президента України
РНБОУ, Рада національної безпеки і оборони України
ВРУ, Верховна Рада України
Міністерство цифрової трансформації України

Президенту України

ЗЕЛЕНСЬКОМУ В.О.

 

Секретарю Ради національної безпеки і оборони України

ДАНІЛОВУ О.М.

 

Голові Комітету Верховної Ради України

з питань цифрової трансформації

КРЯЧКУ М.В.

 

Голові Комітету Верховної Ради України з питань

гуманітарної та інформаційної політики

ПОТУРАЄВУ М.Р.

 

Віце-прем’єр-міністру –

Міністру цифрової трансформації України

ФЕДОРОВУ М.А.

Вих. № 66/1-5

від 26.03.2021

 

Щодо неправомірних дій медіагруп,

які можуть нести загрозу інформаційній безпеці

 

Інтернет Асоціація України (далі – ІнАУ), до складу якої входить понад 220 суб’єктів господарювання України у сфері інформаційно-комунікаційних технологій, висловлює Вам свою повагу та звертається з приводу наступного.

Основними медіагрупами країни, тобто тими, телеканали яких мають високий рейтинг у перегляді населенням країни, а саме, «1+1 медіа», «Інтер медіа груп», «Медіа Група Україна» та StarLightMedia, одночасно (перша половина березня 2021 року) було направлено листи з повідомленням про розірвання в односторонньому порядку угод про ретрансляцію їх каналів в кабельних мережах одного з членів ІнАУ – ТОВ «Мережа Ланет». У цих листах взагалі не зазначається причина, яка викликала таку поведінку медіагруп.

Проте, ймовірніше за все, що такі негативні дії медіагруп викликані відмовою ТОВ «Мережа Ланет» прийняти необґрунтовані пропозиції медіагруп про підвищення розмірів роялті, які сплачуються за договорами, а також погодитись на втручання медіагруп в свою господарську діяльність, зокрема у вигляді узгодження з медіагрупами кінцевих цін (для абонентів) на послуги доступу до кабельного ТБ.

Слід зазначити, що умови договорів фактично нав’язуються цими медіагрупами, які займають домінуюче становище на ринку (68-70% глядацької аудиторії). Провайдери програмної послуги змушені приймати умови договорів, які пропонуються медіагрупами. Враховуючи це, провайдери фактично змушені підписувати договори, однією з умов яких є право сторони розірвати такий договір в односторонньому порядку без повідомлення причини. Проте, за господарським законодавством, основною умовою припинення договірних зобов’язань може бути лише недобросовісне виконання іншою стороною взятих на себе договірних зобов’язань. Медіагрупами не направлялись попередження, чи то інші повідомлення про неналежне виконання умов договірних зобов’язань, які взяло ТОВ «Мережа Ланет». Провайдер програмної послуги виконує взяті на себе зобов‘язання за договорами своєчасно та повно.

Критичним моментом у цій ситуації є те, що, як вже зазначалось, повідомлення про розірвання діючих договорів всі чотири медіагрупи направили одночасно, що може вказувати про зговір їх поведінки відносно ТОВ «Мережа Ланет». Зрозуміло, що такі дії посилюють тиск на провайдера програмної послуги, адже припинення передачі своїм абонентам лише одного чи двох телеканалів не матиме негативного наслідку для абонентів, але припинення такої значної частини телеканалів, звісно, викличе негативну реакцію. Це і є, фактично, тиском медіагруп на провайдера програмної послуги, які зобов’язують беззаперечно виконувати вимоги медіагруп, адже провайдери програмної послуги фактично є залежними від медіагруп при постачанні контенту власним абонентам.

Таким чином, вважаємо, що медіагрупи, не вдаючись до цивілізованого та законного способу врегулювання спорів, використовуючи своє домінуюче становище на ринку, фактично вдались до методу «шантажу», розуміючи залежність провайдера програмної послуги від медіагруп та своїх абонентів і сподіваючись таким чином «врегулювати» ситуацію на свою користь.

Враховуючи наведене, вважаємо, що такі узгоджені дії медіагруп «1+1 медіа», «Інтер медіа груп», «Медіа Група Україна» та StarLightMedia відбуваються за межами можливості ТОВ «Мережа Ланет» врегулювати це питання самостійно, як звичайний господарський спір. На наш погляд, має місце необґрунтована, поза межами закону, поведінка медіагруп, яка, в свою чергу, може нести ризики для інформаційної безпеки країни.

Статтею 42 Конституції України кожному гарантовано право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Враховуючи вищенаведене, в межах повноважень та у спосіб, встановлений законом, просимо розглянути наше звернення та вжити повних та вичерпних заходів, направлених на припинення неправомірних дій медіагруп «1+1 медіа», «Інтер медіа груп», «Медіа Група Україна» та StarLightMedia.

Ігнорування розгляду цього питання з боку державних органів може мати негативні наслідки як для суб’єкта господарювання при здійсненні ним підприємницької діяльності, так і для значної частини жителів м. Києва та інших міст в зоні покриття ТОВ «Мережа Ланет»: Сєвєродонецьк, Івано-Франківськ, Калуш, Кам’янець-Подільський, Червоноград, Дрогобич, Самбір, Володимир-Волинський,  які є абонентами ТОВ «Мережа Ланет» та які можуть залишитись без доступу до перегляду значної частини телеканалів з травня 2021 року.

 

З повагою

Голова Правління Інтернет Асоціації України                                           А. Пятніков