Лист № 165 від 26.09.2017 Заступнику Голови СБУ щодо прохання ТОВ "НетАссіст" надати правові та технічні пояснення щодо ситуації з вимогою блокування деяких ресурсів мережі Інтернет

26.09.2017
Вихідні реквізити: 
Вих. № 165 від 26.09.2017
Відправник: 
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач: 
СБУ

 

                                                                                                          Заступнику Голови

                                                                                                          Служби Безпеки України

                                                                                                          Пояркову В.О.

                                                                                               

 

 

 

 

Вих. № 165

від 26 вересня 2017 р.

Шановний Вадиме Олександровичу!

 

Інтернет Асоціація України (далі — ІнАУ) засвідчує Вам свою повагу та звертається з приводу наступного.

До ІнАУ надійшло звернення ТОВ «НетАссіст» — Член ІнАУ, оператор телекомунікацій, із занепокоєнням щодо ситуації з вимогою блокування деяких ресурсів мережі Інтернет.  

У відповідь на Ваш запит від 26.05.2017 №30/1/2-3731 ТОВ «НетАссіст» звернулось до Вас листом від 31.05.2017 №253-170531-02 з проханням надати правові та технічні пояснення щодо моментів блокування. Але, на жаль, у встановлений Законом термін відповіді не надійшло, немає відповіді і досі.

ТОВ «НетАссіст» ставить, на наш погляд, дуже влучні та неоднозначні питання, без розв'язання яких саме блокування будь-яких ресурсів неможливе як юридично, так і технічно.

Від імені більш ніж 190 суб'єктів господарювання України у сфері інформаційно-комунікаційних технологій — членів ІнАУ, просимо надати роз'яснення щодо нижче вказаних питань.

По-перше, в Указі Президента України № 133/2017 (далі — Указ) вказується на необхідність блокування ресурсів Інтернет-провайдерам.

Питання: Чи стосується норма про блокування ресурсів операторів телекомунікацій, якщо так — на якій саме правовій підставі?

По-друге, при блокуванні ресурсів за ІР-адресою або за доменним ім'ям, крім чітко визначених в Указі URL, потрапляють також і інші URL, доступ до яких не було обмежено. Блокування за допомогою системи DPI (встановлення та налаштування якої потребує значних матеріальних затрат та займе великий проміжок часу) не вирішить питання, адже ні в кого, крім володільця сайту, немає закритих ключів шифрування перелічених в Указі компаній, тобто це не дасть можливості відфільтрувати задані URL та зберегти коректну функціональність інших URL та сайтів, що працюють за допомогою протоколу https та розміщені на тих самих ІР-адресах.

Згідно із п. 8 Загальної частини Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг «Оператори, провайдери забезпечують роботу телекомунікаційних мереж та доступ споживачів до них цілодобово сім днів на тиждень. Тимчасове припинення чи інше обмеження операторами, провайдерами роботи телекомунікаційних мереж допускається в порядку, встановленому відповідно до законодавства, у разі виникнення надзвичайної ситуації, введення надзвичайного чи воєнного стану, проведення ремонту, технічного обслуговування та модернізації телекомунікаційних мереж».

Таким чином, свідоме обмеження доступу до деяких ресурсів мережі Інтернет з боку оператора телекомунікацій без правових підстав, в тому числі технологічне обмеження доступу до ресурсів Інтернету, що знаходяться поруч із забороненими, буде порушенням Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг. Це є складом адміністративного правопорушення згідно зі ст. 148-2 КУпАП України та тягне за собою відповідальність посадових осіб у розмірі до 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а також можливі грошові втрати внаслідок цивільних позовів абонентів.

Питання: Яким чином можливе блокування ресурсів, що перелічені в Указі Президента  України 133/2017, без порушення ст. 148-2 КупАП України?

 

 

З повагою,

Голова Правління Інтернет Асоціації України                                                                                                            О.Федієнко