Спільне звернення №200 від 15.11.2016 щодо вилучень серверного обладнання в Україні

Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
Адміністрація Президента України
ВРУ, Верховна Рада України
Генеральна прокуратура України
Рада бізнес-омбудсмена

ІНТЕРНЕТ АСОЦІАЦІЯ УКРАЇНИ

УКРАЇНСЬКИЙ СОЮЗ ПРОМИСЛОВЦІВ І ПІДПРИЄМЦІВ

Комісія з питань науки і ІТ

04053, м Київ, вул.О.Гончара,15/3,оф.22 тел./факс: (044) 2782925

01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 34,

тел.: (044) 2783069, факс: (044) 2263152

 

 

Президенту України Петру Порошенку

 

Голові Верховної Ради України Андрію Парубію

 

Голові Комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції Єгору Соболєву

 

Генеральному прокурору України Юрію Луценку

 

Бізнес-омбудсмену в Україні Альгірдасу Шеметі

 

Вих. №200

від «15» листопада 2016 р

 

СПІЛЬНЕ ЗВЕРНЕННЯ

щодо вилучень серверного обладнання в Україні

 

Інтернет Асоціація України (далі – ІнАУ) та Комісія з питань науки та ІТ Українського союзу промисловців і підприємців, які об'єднують значну частину вітчизняних операторів телекомунікацій, засвідчують Вам свою повагу та звертаються з наступним.

З тривогою змушені констатувати, що практика вилучення силовими структурами в ході обшуків обладнання ІКТ-компаній, і, зокрема, серверів операторів телекомунікацій набула загрозливого для галузі та держави в цілому розмаху. Повідомлення про черговий обшук у операторів телекомунікацій, які до Революції гідності з’являлись кілька раз на рік, тепер лунають фактично щотижня.

Останнім часом «фірмовою фішкою» правоохоронців стало звинувачення операторів, яких вони вибрали у якості своїх жертв, у нібито фінансуванні тероризму чи у зв’язках з російськими спецслужбами. Цинічний розрахунок силовиків будується, очевидно, на припущенні, що такі звинувачення відіб’ють бажання суспільства ставати на захист «пособників» ворогів України.

«За кадром» залишається інформація, що кожне з відомих нам гучних звинувачень силовиків проти операторів розсипається, навіть не доходячи до суду. Жодного судового підтвердження підозр, на підставі яких знищуються мережі операторів, не існує в природі. Постраждалі оператори мовчать – вони плекають надію хоча б з часом повернути своє обладнання після того, як в котрий раз розвалиться чергове нікчемне слідство. Про вибачення з боку силовиків не йдеться, тим паче про компенсацію завданих збитків або про звільнення правоохоронців і суддів, на чиїх непрофесійних (чи корупційних?) висновках будувалось звинувачення. Нечисленні інвестори пакують валізи.

Останній приклад з довгого ряду подібних випадків – вилучення 11 листопада слідчою групою СБУ головного маршрутизатора та іншого мережевого обладнання на одеському майданчику CDMA-оператора «Інтернаціональні телекомунікації». Звинувачення традиційне – підозра у пособництві російським спецслужбам. В результаті без доступу до Інтернету залишились понад 1 млн абонентів компанії по всій Україні. Поставлено під загрозу благополуччя та робочі місця більш ніж 1,5 тисячі висококваліфікованих фахівців, також створено загрозу для зменшення відрахувань до державного бюджету та пенсійного фонду України.

Але аргументи оператора свідчать про те, що метою обшуку і вилучення обладнання співробітниками СБУ було аж ніяк не з’ясування фактів несанкціонованого втручання у роботу телекомунікаційних мереж українських операторів, а руйнування мережі, припинення надання послуг абонентам, нанесення збитків оператору (звернення оператора – у додатку).  

Аргументи СБУ щодо вилучення обладнання ТОВ «Інтернаціональні телекомунікації» (див. https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/2/view/2242#sthash.e20jJrq6.TUaJm…) можна було б взяти до уваги, якби не одна обставина: жодне з відомих нам звинувачень ІКТ-підприємств за кілька попередніх років так і не отримало підтвердження в суді.

У цій ситуації виникають питання до представників української влади:

·           

чому з усіх можливих варіантів слідства українські силовики обирають той, який наносить максимально можливу шкоду оператору та його абонентам?

·           

що ще треба зробити, щоб донести до відома правоохоронців просту істину про те, що вилучення обладнання значно ускладнює, а то й унеможливлює слідчі дії на телекомунікаційній мережі?

·           

чому Генеральна прокуратура України закриває очі на демонстративне ігнорування слідчими різних силових структур вимог законодавства про копіювання серверних даних замість їх вилучень?

·           

доки на своїх посадах будуть залишатися слідчі та їх керівники після того, як вкотре розвалюється висунуте ними безпідставне звинувачення? 

·           

якими аргументами керувались парламентарі при внесенні правок до другого читання законопроекту № 3719 від 24.12.2015, котрий у першому читанні передбачав заборону вилучення електронних інформаційних систем, а тепер несе явну шкоду і розв’язує руки силовикам у знищенні вітчизняного ІКТ-сегменту?

·           

хто насправді є пособником ворогів України? 

 

Вкотре просимо Вас втрутитись в ситуацію і захистити український ІКТ-бізнес від знищення!

 

Додатки:

1. Звернення ТОВ «Інтернаціональні телекомунікації» з приводу неправомірних дій з боку Служби безпеки України» від 14.11.2016 р.

 

2.

Копія Відкритого листа Інтернет Асоціації України №169 від 04.10.2016 щодо вилучень серверного обладнання в Україні

 

З повагою

 

Голова Правління

Інтернет Асоціації України

 

 

Олександр Федієнко

Віце-президент УСПП,

Голова Комісії з питань науки та ІТ

 

Іван Пєтухов