Лист №122 від 10.07.2017 Голові СБУ Грицаку В.С. щодо критичної ситуації, яка склалася через пошкодження кабельних телемереж на мостових переходах та інших об’єктах інфраструктури

Вихідні реквізити
№ 122 від 10.07.2017
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
СБУ, Служба безпеки України

ГОЛОВІ СЛУЖБИ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ

ГРИЦАКУ В.С.

Вих.№122

Від 10 липня 2017р.

 

Щодо критичної ситуації, яка склалася

через пошкодження кабельних телемереж

на мостових переходах та інших об’єктах

інфраструктури

 

Шановний Василю Сергійовичу!

Інтернет Асоціація України (далі – ІнАУ) висловлює Вам свою повагу та звертається з приводу наступного.

Наразі у Комітет Верховної Ради України з питань інформатизації та зв’язку передано на доопрацювання проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення відповідальності за пошкодження телекомунікаційних мереж) (№ 4497 від 21.04.2016), який має на меті вдосконалення норм законодавства, які визначають відповідальність за порушення, як правил охорони технічних засобів, споруд телекомунікаційних мереж, так і їх пошкодження, що є наслідком, як крадіжок кабелів у лініях зв’язку, елементів телекомунікаційного обладнання, так і інших дій, не пов’язаних із крадіжками.

Крім цього, з ініціативи Комітету з питань інформатизації та зв’язку спільно із Дніпропетровською облдержадміністрацією, територіальними підрозділами органів державної влади та представниками галузі ІКТ 16 червня 2017 року було проведено виїзне засідання, у ході якого обговорено питання крадіжок та пошкодження телекомунікаційного обладнання, як потенційної загрози для національної безпеки. Як було підкреслено, необхідність проведення обговорення такої проблематики зумовлена високою кількістю злочинів, що вчиняються в державі, пов’язаних з крадіжкою та пошкодженням телекомунікаційного обладнання, кабельних, радіорелейних ліній зв’язку, порушенням цілісності колодязів кабельної каналізації електрозв’язку з метою проникнення в них.

Проте останнім часом збільшились випадки саме навмисного руйнування колодязів кабельної каналізації електрозв’язку, телекомунікаційного обладнання, що має наслідком нанесення значної майнової шкоди як операторам, провайдерам телекомунікацій, так і абонентам, та проявляється у перешкоджанні доступу до інформації, користуванні послугами Інтернет, кабельного телебачення на тривалий час. Розкрадання та пошкодження кабельних телемереж, інших технічних засобів телекомунікацій загрожує системі оповіщення населення, в т.ч. в умовах надзвичайних ситуацій, загрожує належній роботі лікарняних та інших установ, своєчасному реагуванню, за необхідності, працівників інших державних органів. Тобто, існують реальні ризики посягання на основи національної безпеки держави.

Зазначаємо й про те, що про вплив пошкоджень телекомунікаційних мереж на надання телекомунікаційних послуг задля задоволення потреб національної безпеки та оборони держави заявили і представники Генерального штабу Збройних сил України та Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України у ході засідання «круглого столу» на тему «Крадіжки та пошкодження телекомунікаційного обладнання – загроза для національної безпеки», проведеного 22 травня 2017 року у Верховній Раді України за підтримки Комітету з питань інформатизації та зв’язку.

З останніх прикладів у м. Київ, випадки пошкодження майна найчастіше відбуваються у колодязях кабельної каналізації електрозв’язку біля мостових переходів та вже вказують про можливість існування злочинної групи за налагодженою схемою, яка вчиняє підпали інфраструктури кабельної каналізації електрозв’язку. Так, за наявною в ІнАУ інформацією, у ніч з 12 на 13 червня 2017 року був підпал колодязів кабельної каналізації електрозв’язку біля Південного мостового переходу. А, 23 червня 2017 року був підпал телекомунікаційних об’єктів на Дарницькому мостовому переході, про що подано заяву до чергової служби поліції за реєстраційним № 39630.

Йдеться про зруйнування або пошкодження об'єктів, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення. Отже, такі дії, на нашу думку, можуть містити ознаки злочинів, передбачених ст. 113 (диверсія) та ст. 258 (терористичний акт) КК України.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про Службу безпеки України», виявлення, припинення та розкриття злочинів, пов’язаних руйнуванням інфраструктури кабельної каналізації електрозв’язку, є компетенцією органів Служби безпеки України, оскільки такі протиправні діі безпосередньо  створюють  загрозу  життєво важливим інтересам України. А, відповідно до пункту 12 статті 24 цього Закону Служба безпеки України відповідно до своїх основних завдань зобов’язана подавати наявними силами і засобами, в тому числі технічними, допомогу органам Національної поліції, іншим правоохоронним органам у боротьбі із вчиненням кримінальних правопорушень.

Наразі, серед першочергових питань, потребує посилення організація заходів з попередження надзвичайних подій та протидії незаконного втручання у роботу об’єктів інфраструктури кабельної каналізації електрозв’язку, в т.ч. посилення охорони мостових переходів, їх огляд профільними працівниками, та, за можливості, встановлення засобів відеофіксації, що забезпечить сталість функціонування телекомунікаційних мереж. Крім цього, вважаємо, великі мостові переходи через р. Дніпро, як-то Південний, Дарницький, Московський та міст Патона, потребують цілодобового нагляду та охорони.

Враховуючи наведене, в межах визначених законодавством повноважень та компетенції, просимо сприяти виконанню зазначених заходів, а також ефективному виявленню та розкриттю таких злочинів у разі їх вчинення.

 

З повагою,

 

Голова Правління

Інтернет Асоціації України                                                               О. Федієнко