Лист №94 від 05.06.2014 Голові НКРЗІ щодо підвищення тарифів ПАТ "Укртелеком" для операторів та провайдерів телекомунікацій на безпосередній зв'язок між двома кінцевими пунктами на місцевій телефонній мережі

05.06.2014
Відправник: 
ІнАУ, Інтернет Асоціація України

Голові Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації

СЕМЕНЧЕНКУ А.І.

 

Вих. № 94

від «05» червня 2014 р.

 

Щодо підвищення тарифів ПАТ «Укртелеком» для операторів та провайдерів телекомунікацій на безпосередній зв’язок між двома кінцевими пунктами на місцевій телефонній мережі

 

Шановний Андрію Івановичу!

 

Інтернет Асоціація України, яка об’єднує понад 150 підприємств сфери інформаційно-комунікаційних технологій України, засвідчує Вам свою повагу та звертається з наступним.

Рішенням ПАТ «Укртелеком» з 01.05.2014 до 31.12.2014 (включно) безпідставно в 16 разів збільшено ціну тарифу для операторів та провайдерів телекомунікацій на безпосередній зв’язок між двома кінцевими пунктами на місцевій телефонній мережі.

Відповідно до приписів ст. 67 Закону України «Про телекомунікації», тарифне регулювання на ринку телекомунікацій України формується, серед іншого, на принципах:

- базування розрахунків тарифів на собівартості цих послуг з урахуванням отримання прибутку;

- недопущення встановлення демпінгових або дискримінаційних цін з боку окремих операторів, провайдерів телекомунікацій.

Правилами надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 № 295, встановлено обов’язок для операторів/провайдерів телекомунікацій здійснювати розрахунок тарифів виходячи із собівартості послуг з урахуванням отримання прибутку (пп.34 п. 39).

Фінансово-економічного обґрунтування ціни тарифу, а також об’єктивних підстав її збільшення немає, оскільки:

·        Безпосередній зв’язок між двома кінцевими пунктами на місцевій телефонній мережі здійснюється через давно збудовану мідну інфраструктуру ПАТ «Укртелеком», що виключає затрати на її будівництво;

·        Ціна тарифу ПАТ «Укртелеком» не узгоджується з чинним рішенням НКРЗ від 21.02.2006 № 202 «Про затвердження Граничних тарифів на надання в користування каналів електрозв'язку операторів телекомунікацій, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку цих послуг», яким визначено розміри плат за організацію та включення каналу безпосереднього зв'язку (одноразово); за користування безпосереднім зв'язком, каналом (за місяць).

 

 

·        В світовій та європейській практиці тарифи на безпосередній зв’язок (inbound local loop) встановлені та регулюються державним регулятором, та не можуть бути вищі ніж тарифи на універсальні послуги.

 

В Україні ж спостерігається стала практика, коли окремий суб'єкт господарювання самостійно, зловживаючи своїм домінуючим становищем, визначає умови обороту послуг на відповідному ринку, що суттєво обмежує розвиток конкуренції, створює відверто не привабливе інвестиційне середовище на телекомунікаційному ринку.

Агресивна політика ПАТ «Укртелеком», зокрема, встановлення необґрунтовано великої ціни тарифу на безпосередній зв’язок між двома кінцевими пунктами на місцевій телефонній мережі, фактично є антиконкурентними діями монополіста фіксованого зв’язку, що можуть призвести до усунення з ринку або обмеження доступу на ринок (вихід з ринку) інших суб’єктів господарювання.

Законом України «Про телекомунікації» визначено, що оператор, провайдер телекомунікацій з істотною ринковою перевагою на ринку телекомунікаційних послуг - оператор, провайдер телекомунікацій, частка доходу якого на визначеному Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, ринку певних телекомунікаційних послуг протягом року, що передує проведенню аналізу ринку, перевищує 25 відсотків сумарного доходу всіх операторів, провайдерів телекомунікацій, отриманого на цьому ринку за той самий період часу, або якщо внаслідок технологічного процесу надання послуги іншому оператору, провайдеру телекомунікацій її може бути надано тільки в мережі певного оператора, провайдера телекомунікацій.

 

На підставі зазначеного, з метою додержання законодавства про захист економічної конкуренції, захисту інтересів операторів, провайдерів телекомунікацій та споживачів від його порушень, просимо Національну комісію, що здійснює державне регулювання зв’язку та інформатизації, в межах повноважень, наданих п. 10-1 ч.1 ст.18 Закону України «Про телекомунікації», визнати ПАТ «Укртелеком» оператором телекомунікацій з істотною ринковою перевагою на ринку відповідних послуг.

 

 

З повагою,

Голова Правління

Інтернет Асоціації України                                                                         Т. Попова