Лист №43 від 03.03.2014 Начальнику Кіровоградського міського відділу УМВС України щодо вимоги виплати роялті провайдером програмної послуги

03.03.2014
Відправник: 
ІнАУ, Інтернет Асоціація України

Начальнику Кіровоградського міського відділу УМВС України  

25006 м. Кіровоград, вул. Жовтневої Революції, 58

КУЦЕНКО В.В.

 

 

 

 

Вих. 43

від «03» березня 2014 р.

 

Щодо вимоги виплати роялті провайдером програмної послуги на користь організацій колективного управління суб’єктів авторських і суміжних прав за ретрансляцію каналів, які входять до переліку Універсальної програмної послуги

 

Шановний Володимире Володимировичу!

 

Інтернет Асоціація України (ІнАУ), яка об'єднує понад 150 підприємств сфери інформаційно-комунікаційних технологій України, в тому числі провайдерів програмної послуги, засвідчує Вам свою щиру повагу та звертається з наступним.

На даний час, до ІнАУ звернувся дійсний член Асоціації - провайдер програмної послуги ТОВ «ІСП ШТОРМ» з приводу неоднозначної ситуації навколо спорідненого йому оператора кабельного телебачення ТОВ «ШТОРМ-ТВ» та неправомірних дій Асоціації з управління аудіовізуальними правами «АРМА-Україна».

Так, нещодавно «АРМА-Україна» (код ЄДРПОУ 37931554), яка має статус організації колективного управління права суб’єктів авторських і суміжних прав (свідоцтво Державної служби інтелектуальної власності України № 20/2012 від 26.04.2012 р.), за результатами власного моніторингу звернулась до ГУ МВС України з заявою про порушення належних їй авторських прав, та порханням порушити кримінальне провадження щодо ТОВ «ШТОРМ-ТВ».

Відповідно до ч.9 ст. 39 Закону України «По телебачення і радіомовлення» провайдер програмної послуги зобов'язаний забезпечити усім абонентам можливість отримання програм універсальної програмної послуги та включити такі програми до всіх пакетів програм.

Для розповсюдження програм універсальної програмної послуги провайдер не зобов’язаний укладати договори з відповідними телерадіоорганізаціями.

Ч.5 ст.42 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» передбачає, що провайдери програмної послуги здійснюють ретрансляцію телерадіопрограм та передач у багатоканальних телемережах відповідно до переліку телерадіопрограм та передач, які передбачено надавати у складі програмної послуги.

Отже, провайдер програмної послуги є суб’єктом господарювання, що має ліцензію Національної ради та відповідно до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» на договірних засадах надає абонентам лише можливість перегляду пакетів програм організації мовлення, при цьому він не створює, не комплектує з передач програми (телепрограми) та не несе редакційної відповідальності. Провайдер не має жодного впливу ані на формування пакету програм в конкретному каналі, ані на відбір каналів до переліку Універсальної програмної послуги.

Таким чином провайдер програмної послуги здійснює лише посередницьку діяльність з об’єктами суміжних прав, надаючи на договірних засадах право перегляду програм. При цьому саме канал має правовідносини з виробниками контенту і сплачує їм право на мовлення.

З факту претензії можна зробити висновок, що організація колективного управління «АРМА-Україна» вважає відповідальною стороною за сплату авторської винагороди не телеканал, який укладає відповідні договори з правовласниками та формує програмний пакет, а провайдера, який не лише не має жодної можливості впливу на формування програмного пакету каналу (і, відповідно, відмови від тих чи інших продуктів авторського права, які можуть виявитися нецікавими або занадто дорогими для аудиторії цього провайдера), але й зобов’язаний законом ретранслювати цей канал як такий, що входить до Універсальної програмної послуги.

В такій ситуації провайдер програмної послуги стає заручником правових колізій, які можуть використовуватися для подвійного збору авторської винагороди за продукт, нав’язаний провайдеру державою.

Враховуючи суперечливість вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення» і Закон України «Про авторське право і суміжні права», просимо Вас відмовити в відкриті кримінального провадження за заявою «АРМА-Україна» щодо ТОВ «ШТОРМ-ТВ», а також розглянути питання щодо правомірності спроб вказаної організації колективного управління подвійного збору винагороди за належні їй авторські права.

Додатки:

1. Звернення ТОВ «ІСП ШТОРМ»» до Інтернет Асоціації України від 19.02.2014 р, на 1 арк.

 

З повагою,  

 

 

Голова Правління

Інтернет Асоціації України                                                                      Т. Попова