Лист № 31/1-4 від 10.03.2020 щодо обшуку та вилучення майна ТОВ «МГІД-Україна» слідчими ГСУ НП України

Вихідні реквізити
Вих. № 31/1-4 від 10.03.2020
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
Офіс Президента України
Генеральна прокуратура України
Міністерство внутрішніх справ України
СБУ, Служба безпеки України

ПРЕЗИДЕНТУ УКРАЇНИ

ЗЕЛЕНСЬКОМУ В.О.

 

Офіс Генерального прокурора

Виконувачу обов'язків Генерального прокурора України

ЧУМАКУ В.В.

 

Міністру внутрішніх справ України

АВАКОВУ А.Б.

 

Голові Служби безпеки України

БАКАНОВУ І.Г.

 

Копія:

Прем’єр-міністру України

ШМИГАЛЮ Д.А.

 

Голові Комітету Верховної Ради України

з питань цифрової трансформації

КРЯЧКУ М.В.

Вих. № 31/1-4

від 10 березня 2020 року

 

Щодо обшуку та вилучення

майна ТОВ «МГІД-Україна»

 

Інтернет Асоціація України (далі – ІнАУ), до складу якої входить понад 220 суб’єктів господарювання у сфері інформаційно-комунікаційних технологій, засвідчує Вам свою повагу та звертається з наступного приводу.

 

До ІнАУ надійшло звернення від ТОВ «МГІД-Україна» з проханням сприяти захисту та відновленню прав у користуванні власним майном, а також підтримати позицію товариства щодо протидії тиску на ІТ-бізнес в Україні.

27 лютого 2020 року на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва Ільєвої Т.Г. слідчими Головного слідчого управління Національної поліції проведено обшук в приміщенні за адресою: м. Київ, вул. О. Довженка, 3, літ. А, яке перебуває в користуванні ТОВ «МГІД-Україна» (код ЄДРПОУ 43120912), з метою виявлення та вилучення речей, предметів та документів, що мають значення речових доказів у кримінальному провадженні (за переліком) в межах досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12019000000000666 від 20.07.2019 (як зазначено в ухвалі суду), розпочатому за підозрою вчинення невідомими особами злочину, передбаченого частиною третьою статті 176, частиною другою статті 200 КК України.

За інформацією ТОВ «МГІД-Україна» у ході обшуку слідчими Національної поліції вилучено оригінали документів та цифрові носії інформації (близько 300 комп’ютерів, 100 телефонів, понад 20 моніторів та сервери компанії), нанесено шкоду офісному приміщенню та мережевій інфраструктурі, пошкоджено камери відеоспостереження тощо. Приблизна сума нанесених збитків, за інформацією товариства, становить близько 1 млн. дол. США.

При цьому, ТОВ «МГІД-Україна» повідомило й про те, що працівники мали право покинути приміщення близько опівночі «тільки за умови надання потрібних показань або інформації особистого характеру, як то паролі від акаунтів та мобільних телефонів». У ході обшуку також були вилучені особисті речі та грошові кошти працівників товариства.

Крім цього, при проведенні обшуку були залучені спеціальні підрозділи, при яких була автоматична зброя.

Отже, вважаємо, що наслідком таких дій правоохоронних органів, слідчих Національної поліції та слідчого судді є невиправдане нанесення майнових збитків товариству, здійснення перешкод у веденні господарської діяльності, а також створено морально нагнічену та нестерпиму ситуацію, як для працівників цього товариства, так і інших осіб, які випадково були присутніми.

Вважаємо, такі «способи» здійснення слідчих (розшукових) дій вкрай негативно впливають на імідж та інвестиційну привабливість держави.

При цьому, проаналізувавши інформацію, надану ТОВ «МГІД-Україна» та наявну у загальному доступі, поширену ЗМІ, зауважуємо на наступному:

- відповідно до частини першої статті 107 КПК України виконання ухвали слідчого судді, суду про проведення обшуку  в обов’язковому порядку фіксується за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів. Проте, як зазначає товариство, відео- звукофіксація при проведенні обшуку здійснювалась не у суцільному порядку; 

- в ухвалі суду від 17.02.2020, всупереч вимогам ст.234, 235 КПК України, не конкретизовані індивідуальні ознаки електронних інформаційних систем, на вилучення яких надається дозвіл. Відсутні, на наш погляд, і будь-які ознаки, які б вказували на можливість вчинення кримінального правопорушення саме особами, які перебувають у трудових чи інших відносинах з товариством, а також не зазначено підстави для обшуку у ТОВ «МГІД-Україна»;

- відповідно до статті 168 КПК України, слідчий чи прокурор із залученням спеціаліста здійснює копіювання інформації, що міститься в інформаційних (автоматизованих) системах, телекомунікаційних системах, інформаційно-телекомунікаційних системах, їх невід’ємних частинах. Також, відповідно до статті 159 КПК України, слідчі мають право тимчасового доступу до електронних інформаційних систем або їх частин шляхом зняття копії інформації, що міститься в електронних інформаційних системах, без вилучення.

Проте, таким правом правоохоронці не скористались, на наш погляд, свідомо розуміючи негативні наслідки від своїх дій для господарської діяльності товариства, будучи впевненими у безкарності своїх вчинків;

- виникають сумніви і щодо правомірності кваліфікації кримінального правопорушення за частиною третьою статті 176, частиною другою статті 200 КК України, адже, в ухвалі слідчого судді від 17.02.2020, не відтворено взаємозв’язок між діяльністю ТОВ «МГІД-Україна» та діями, складом порушення, наслідками, в т.ч. наявності матеріальної шкоди в особливо великому розмірі та кому така шкода нанесена, наявність організованої групи, наявність фактів порушення авторського права і суміжних прав третім особам, якої саме «протиправної діяльності» відбувалось фінансування тощо. Не зовсім зрозуміла кваліфікація за частиною третьою статті 176 (порушення авторського права і суміжних прав), статтею 200 КК України (підробка документів на переказ, платіжних карток чи інших засобів доступу до банківських рахунків, електронних грошей, а так само придбання, зберігання, перевезення пересилання з метою збуту підроблених документів на переказ, платіжних карток або їх використання чи збут, а також неправомірний випуск або використання електронних грошей), коли, як склад кримінального правопорушення, можливі дії з використання у своїй діяльності електронних грошей платіжної системи WebMoney Transfer, правоохоронні органи розцінюють можливе невиконання товариством рішення РНБОУ «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» від 28.04.2017, введеного в дію Указом Президента України від 15.05.2017 № 133/2017, рішення РНБОУ «Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» від 02.05.2018, введеного в дію Указом Президента України від 14.05.2018 № 126/2018. Слід зазначити, що згаданими Рішеннями РНБО, введеними в дію Указами Президента України, було встановлено перелік фізичних та юридичних осіб, до яких застосовуються певні види обмежувальних заходів (санкцій), а не певні заходи (вимоги) для українських суб’єктів господарювання. Тим більше, будь-яка відповідальність, в т.ч. й кримінальна, за невиконання цих Указів Президента України, не встановлена.

 

Підсумовуючи наведене, складається враження, що, вчергове, обшук та вилучення майна здійснювались з перевищенням повноважень правоохоронними органами, метою якого, можливо, є дискредитація товариства, перешкоджання у здійсненні господарської діяльності, нанесення значних збитків суб’єкту господарювання, а не розкриття злочину з дотриманням принципів та гарантіями, визначеними законом.

 

Враховуючи наведене, просимо:

1. В межах повноважень та компетенції провести службове розслідування на предмет відповідності вимогам нормативно-правових актів, обсягу повноважень особами, які здійснювали на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва Ільєвої Т.Г. обшук та вилучення цифрових носіїв інформації та іншого майна, грошових коштів у ТОВ «МГІД-Україна» та інших суб’єктів господарювання, а також їх працівників. За наявності підстав, вжити заходів реагування відносно винних осіб.

2. За необхідності, в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством, надати оцінку щодо професійної відповідності судді Печерського районного суду м. Києва Ільєвої Т.Г. за наведеним у цьому листі фактом.

3. Якнайшвидше вирішити питання щодо копіювання інформації, що міститься в електронних інформаційних системах, вилучених на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва Ільєвої Т.Г. від 17.02.2020 та повернути майно власникам - ТОВ «МГІД-Україна» та іншим суб’єктам господарювання, а також їх працівникам.

 

ІнАУ вчергове нагадує про готовність надати необхідну кількість накопичувачів на жорстких магнітних дисках необхідної ємності для копіювання даних, що містяться на вилученому цифровому обладнанні.

 

Про результати розгляду цього звернення просимо інформувати письмово.

 

Додаток: копія звернення ТОВ «МГІД-Україна», на 2 арк., 1 прим.

 

З повагою

Голова Правління Інтернет Асоціації України                                                  А. Пятніков