Лист №91 від 03.06.2014 В.о.Генерального прокурора України щодо порушення прав суб'єктів господарювання та споживачів телекомунікаційних послуг у м.Харкові

Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України

В.о. Генерального прокурора України

Махніцькому О.І.

 

 

 

 

Вих № 91

від 03 червня 2014 р.

 

Щодо порушення прав суб’єктів господарювання

та споживачів телекомунікаційних послуг у м.Харкові

 

Шановний Олеже Ігоровичу!

 

Інтернет Асоціація України (ІнАУ), яка об’єднує понад 150 підприємств сфери інформаційно-комунікаційних технологій України, висловлює Вам свою повагу і звертається з наступним.

У серпні-грудні 2013 року ІнАУ разом з іншими представниками телекомунікаційного ринку України неодноразово зверталися до ряду органів державної влади, в тому числі до Генеральної прокуратури України (див. Додаток 1 - копію листа №163 від 22.10.2013 р.)щодо порушення прав суб’єктів господарювання та споживачів телекомунікаційних послуг у м.Харкові.

Йшлося про те, що у 2013 році міський голова м.Харкова Г.Кернес та виконком Харківської міськради змушували провайдерів телекомунікацій та програмних послуг м.Харкова виконувати ремонти під’їздів житлових будівель власним коштом. Зазначимо, що провайдери сплачують місту плату за користування сходовими клітинами та іншими технічними приміщеннями згідно договорів сервітуту між ними та спеціалізованим комунальним підприємством. Офіційно - саме ці сервітутні платежі і мали б використовуватись владою для поточних ремонтів під’їздів, окрім, звичайно, відповідних коштів місцевого бюджету. Однак, погрозами про розірвання діючих сервітутних угод або не укладення нових, а також показовим масовим демонтажем телекомунікаційного обладнання місцева влада м.Харкова домоглася підписання рядом провайдерів «Меморандуму спільної наради Департаменту телекомунікацій та зв’язку з провайдерами програмних послуг» від 19.06.2013 р. про ремонти під’їздів силами (коштами) провайдерів «за власної ініціативи провайдерів». За право  подальшого здійснення підприємницької діяльності у м.Харкові провайдери мали виконати власним коштом у 2013 році ремонт 1100 під’їздів житлових будинків, включаючи встановлення перил, поштових скриньок, вхідних дверей, тощо.

Таке покладання на суб’єктів господарювання завдань, які суперечать їх статутним функціям, кваліфікується як незаконне втручання органів влади у діяльність підприємств і є порушенням вимог ст.63 ч.3, ст.6, ст.19, ст.25 ч.2, ст.31 та ст.44 Господарського кодексу України. При цьому формальні рішення органів місцевого самоврядування м. Харкова щодо виконання ремонтних робіт коштом провайдерів відсутні, жодних офіційних підстав для виконання таких робіт не надавалось, офіційні договори на ремонти не укладались.

При цьому, порушення законних прав провайдерів у м. Харкові не обмежувались поборами на виконання незаконних робіт. В ході проведення ремонтів під’їздів житлових будинків, які виконувались підрядною організацією групи компаній, що використовують торгову марку «Тріолан», були зафіксовані масові випадки пошкодження законно встановлених телекомунікаційних мереж операторів телекомунікацій, в тому числі тих, які під тиском органів місцевого самоврядування «проявили ініціативу» щодо ремонтів під’їздів власним коштом. За цей час було порушено право тисяч користувачів, включаючи соціально незахищені верстви населення, на своєчасне і якісне одержання телекомунікаційних послуг, включаючи універсальну послугу. Також були грубо порушені законні права провайдерів, оскільки фактично за сприяння органів місцевого самоврядування у м.Харкові відбувався перерозподіл місцевого телекомунікаційного ринку на користь групи компаній, що використовують торгову марку «Тріолан».

ІнАУ та інші представники телекомунікаційного ринку України направляли численні звернення до органів місцевого самоврядування м. Харкова та органів державної влади України з проханням провести перевірку можливого порушення ст. 5 Закону України «Про боротьбу з корупцією» у частині пов’язаності представників відповідних структур органів місцевого самоврядування м.Харкова з комерційними структурами, в інтересах яких відбувається перерозподіл місцевого телекомунікаційного ринку, зокрема з компаніями «Тріолан».

На жаль, ці перевірки відповідними органами, в тому числі попереднім керівництвом Генеральної прокуратури України, так і не були зроблені.

Безкарність місцевих чиновників м.Харкова, яку допустила попередня влада, вочевидь, надихнула їх на подальші незаконні дії щодо провайдерів. 22 травня 2014 року відбулась робоча нарада з провайдерами під керівництвом заступника міського голови м. Харкова з питань розвитку та забезпечення життєдіяльності міста І.Терехова, в ході якої провайдерам була знову нав’язана «добровільна ініціатива щодо ремонту під’їздів та вхідних груп в м.Харкові» (див Додаток 2 – «Протокол робочої наради з провайдерами…»). В рамках «добровільної ініціативи» провайдери зобов'язані розробити план-графіки виконання ремонту під'їздів і вхідних груп та надати відповідні листи. Контроль за виконанням робіт знову доручається Директору Департаменту телекомунікацій О.Липчанському (якого пов'язують з компаніями «Тріолан»). Одночасно доручено опрацювати механізм дострокового розірвання договорів сервітуту з провайдерами, які відмовляться від «добровільного» ремонту. При цьому - з боку комунального підприємства «Інженерні системи» (директор – Клейшмідт Ю.) з яким укладені договори сервітуту, вже прозвучали погрози про демонтаж майна (фактично - зрізання кабелю), тим, хто не виконає рішення наради.

З огляду на зазначене, звертаємось до Вас, шановний Олеже Ігоровичу, з проханням про проведення прокурорської перевірки викладених фактів і вжиття заходів щодо припинення незаконних, а можливо, і корупційних дій посадових осіб Харківської держадміністрації, у тому числі Директора департаменту телекомунікацій та зв’язку виконкому Харківської міськради, а також провести перевірку перевищення повноважень органом місцевого самоврядування  та державною адміністрацією м.Харкова.

Будемо раді надати додаткові матеріали з даного питання, а саме листи ІнАУ від серпня-грудня 2013 до Голів комітетів Верховної ради України, Голові АМКУ, Голові Держпідприємництва, Голові НКРЗІ, Директору Департаменту з питань телекомунікацій і зв'язку Харківської міської ради, Директору Департаменту житлового господарства Харківської міської ради, Харківському міському голові, Керівнику Секретаріату Кабінету Міністрів України, відповіді на дані листи та інші матеріали.

 

Додатки:

1. Копія Спільного листа ІнАУ, УСПП та Телас № 163 від 22.10.2013 р. Генеральному прокурору України щодо порушення законних прав суб’єктів господарювання та споживачів телекомунікаційних послуг у Харкові на 3 арк.

2. Протокол робочої наради з провайдерами від 22.05.2014 р., на 1 арк.

 

 

З повагою,

Голова Правління Інтернет Асоціації України                                               Т. Попова

 

 

 

 

 

 

 

 

Прикріплені файли