Лист № 126 від 19.07.2013 до ГенПрокуратури України щодо нагляду за законністю проведення психічного обстеження Радченко Р.

Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України


Генеральному прокурору України<?xml:namespace prefix = o />

Пшонці В.П.

 

Вих. № 126

від 19 липня 2013 р.

 

Шановна Вікторе Павловичу!

 

Інтернет Асоціація України (ІнАУ), яка об'єднує понад 140 підприємств сфери інформаційно-комунікаційних технологій України, здійснює свою діяльність у різноманітних сферах розбудови інформаційного суспільства в Украйні, зокрема через Комітет з питань захисту прав людини і свободи слова, засвідчує Вам свою щиру повагу та звертається з наступним. Нещодавно, щодо громадянки України, мешканки міста Запоріжжя, Раїси Радченко прийнято судове рішення про стаціонарне психіатричне обстеження.

Раїса Радченко є членом кількох місцевих громадських організацій в Запоріжжі, Україна і активно виступає проти корупції та зловживань з боку міліції, підтримує місцевих мешканців, які намагаються відстоювати свої права.

Відповідно до приписів Закону України «Про психіатричну допомогу» (далі - Закон),  в Україні діє презумпція психічного здоров’я і кожна особа вважається такою, яка не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Крім того, психіатрична допомога надається на основі принципів законності, гуманності, додержання прав людини ігромадянина, добровільності, доступності та відповідно до сучасного рівня наукових знань, необхідності й достатностізаходів лікування з мінімальними соціально-правовими обмеженнями (ст.4 Закону).

Діагноз психічного розладу встановлюється відповідно до загальновизнаних міжнародних стандартів діагностики та Міжнародної статистичної класифікації хвороб, травм і причин смерті, прийнятих центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, для застосування в Україні. Діагноз психічного розладу не може базуватися на незгоді особи з існуючими в суспільстві політичними, моральними, правовими, релігійними, культурними цінностями або на будь-яких інших підставах, безпосередньо не пов'язаних із станом її психічного здоров'я (ст.7 Закону).

Відповідно до ст.5 Закону України «Про психіатричну допомогу», держава гарантує здійснення всіх видів експертизи психічного стану особи.

Зазначимо, що Законом забороняється визначати стан психічного здоров'я особи та встановлювати діагноз психічних розладів без психіатричного огляду особи, крім випадків проведення судово-психіатричної експертизи посмертно.

Нагадуємо також, що влада зобов'язана не тільки забезпечити, щоб захисники прав людини могли здійснювати свою діяльність безперешкодно, але й захистити їх від будь-якого насильства, погроз або помсти, відповідно до Декларації ООН про правозахисників (1999).

Крім того, відповідно до ст. 33 Закону, особи, винні у порушенні законодавства про психіатричну допомогу, несуть відповідальність згідно з законами України.

Оскільки відповідно до приписів ст.31 Закону, нагляд за додержанням і застосуванням законів при наданні психіатричної допомоги здійснюється Генеральним прокурором України та підпорядкованими йому прокурорами відповідно до закону, а також, з урахуванням того, що Раїса Радченко є активним членом кількох місцевих громадських організацій в Запоріжжі, та з метою спростування факту наявності щодо останньої політичних репресій, просимо Вашого сприяння щодо проведення нагляд за додержанням і застосуванням законів при наданні їй психіатричної допомоги.

 

З повагою,

 

В.о. Голови Правління

Інтернет Асоціації України                                                       С. Одинець